Hotel Rwanda (2004)

Vynikající film, který popisuje události, které se staly ve Rwandě roku 1994. Ve světě je to známo pod pojmem "Rwandská genocida". Lahůdkou je sledovat výkon Dona Cheadlea, který stvárnil Paula Rusesabaginu, manažera hotelu Mille Collines, poslední svobodné oázy ve Rwandě. Jedna emoční scéna střídá druhou a film se poměrně věrně drží skutečných událostí. Úžasné je také sledovat Nicka Nolteho jako kanadského velitele jednotek UNAMIR generálporučíka ( ve filmu plukovníka ) Roméa Dallaira a jeho marný boj za posílení jednotek. Dallaire je soustavně žádal již několik měsíců před zahájením masakrů, jejichž přípravu zaznamenal. Dokonce poskytl svým nadřízeným seznam podle něj největších skladů zbraní připravených pro masakry a navrhoval jejich zabavení a likvidaci, tato akce mu však byly zakázány. Belgie dokonce stáhla z mise všechny své vojáky a Dallaire tak ztratil jedinou část svého kontingentu, kterou bylo možné považovat za efektivní bojovou sílu. OSN mu potom dokonce nařídila opustit Rwandu i se zbytkem jednotek, ale Dallaire odmítl tento rozkaz splnit a dál se pokoušel omezit vraždění. Po intervenci a ukončení masakrů Dallaire opakovaně obviňoval OSN, že svou nečinností a aktivním bráněním v efektivních protiakcích je spoluvinna na této genocidě. On sám byl hrůzami, které ve Rwandě zažil, těžce poznamenán. Kladl si za vinu, že se dostatečně nevzpíral omezujícím rozkazům nadřízených a že nedokázal masakrům zabránit. Po návratu do Kanady se pokusil o sebevraždu.

Škola základ života (1938)

Osobně se mi tehnle film líbí víc než Cesta do hlubin študákovy duše a to hlavně díky studentu Čuřilovi Ladislava Peška. Jeho scénka s "ich habe gesagt" , zkoušení z němčiny a "Čučil mě zul" patří mezi mé mejoblíbenější scénky.

Návrat do budoucnosti (1985)

Výborný první díl skvělé sci-fi trilogie, na který se vždy rád podívám. Originální příběh, neskutečné zápletky, vtipné hlášky dvou hlavních představitelů M.J.Foxe a Ch.Lloyda. Vždycky, když už jsem si myslel, že se nemůže nic stát, zase se něco zvrtlo.. :-) Jen málo filmů jsem viděl tolikrát jako tento a vlastně celou trilogii :-)

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Jediné co mě zklamalo je fakt, že už nebude další díl..Naprosto dokonalé vyvrcholení putování za prstenem. Pro mě je tohle ten nejlepší díl celé série. Scény jako když Deagol doslova žere zatímco Pipin mu přitom zpívá, nebo když Gandalf vypráví Pipinovi, že smrt není konec, ale vlastně jen začátek, další cesty jsou vrcholem, který těžko bude překonán. Peter Jackson a všechny postavy z tohoto nezapomenutelného příběhu FOREVER!

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Už prvních pár minut mě vtáhlo do děje a nepustilo až do úplné konce. Jako věrný fanoušel Tolkienova světa jsem měl vysoké nároky a Peter Jackson je dokonale naplnil. Výběr herců, nádherná Novozélandská krajina ( o 4 roky později jsem se vypravil po Frodových stopách do Mordoru - Národní park Tongariro ), triky, to všechno mě plně uspokojilo. Tenhle příběh prostě miluju a neokoukám ho ani na podesáté.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

"Obi-Wan never told you, what happened with your father" - "He told me enough, he told me, you kill him!" - "No, I am your father....!!!" Pro mě jedna z nejsilnějších scén vůbec. Nejtemnější a nejlepší díl celé ságy. Dloho jsem přemýšlel, kterou postavu mám nejraději. Nejříve to byl samozřejmě Luke, poté C3PO a R2-D2, poté Han Solo, Yoda i Dart Vader. Nakonec jsem ale zjistil, že miluju všechny postavy, celý tento film, celou tuto ságu a její dokonalou propracovanost. Ale tento film je prostě ten nejlepší!

Obecná škola (1991)

Stále můj nejoblíbenější film Jana Svěráka. Nezapomenutelné scénky a skvělý Igor Hnízdo!

Vesničko má středisková (1985)

Skvělá česká komedie, skvělé hlášky, skvělí herci. ....."zajeď si do Pelhřimova, ať víš do čeho jdeš"......

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Nejlepší na tomto filmu jsou herecké výkony dvou hlavních představitelů Forda a Conneryho - syna a otce - a jejich slovní přestřelky. Kdo z nás by se nechtěl vydat na pátrání po Svatém Grálu? Filmu nechybí dobrodružství, akce, napětí ani vtip. Jeden z filmů mého TOP 10.