Noční hlídka (2004)

Dodnes mám v živé paměti, jak jsem s nadšením zhltala Lukjaněnkovu Noční hlídku a s ještě větším nadšením hned utíkala do DVD půjčovny, abych zhlédla filmovou verzi. Jaké zklamání na mě však čekalo. Film se knihou inspiruje opravdu velmi, velmi volně. Film vzal z knihy „tuhle něco, tuhle tamto“ a ve výsledku působí jako totální splácanina, která směřuje odnikud nikam. Pro nezaujatého diváka je Noční hlídka možná dobrou akční podívanou (za nepříliš vysoký rozpočet z toho Rusové opravdu vykřesali maximum a chvílemi se přibližují podobě amerického akčního trháku), která ale nemá valného smyslu. Ruský matrix? Ani omylem. Pokud máte rádi knihy Sergeje Lukjaněnka a to, když se filmy podle knižní předlohy opravdu předlohy drží, tak od tohoto filmu ruce pryč. 2* z milosti.

Shinboru (2009)

Tak tenhle film je docela dobrý bizarre. Hned po začátku filmu jsem si říkala, jestli se vůbec dívám na správný film…pak se ale objevil Matsumoto a rozjel to ve velkém stylu a byla jsem doma. Těžko tento film hodnotit jako celek, protože části jsou značně nevyrovnané. Ta s Matsumotem je naprosto geniální a neuvěřitelně vtipná, část „mexická“ je ale docela slušná nuda a to taková, že jsem měla chvílemi nutkání scény s wrestlerem přeskakovat. Nicméně Matsumoto je tak zábavný, že zkrátka nemohu jít pod 4*.

Nadaný žák (1998)

Nadaný žák je rozhodně jedním z nejkvalitněji zpracovaných děl Stephena Kinga, o tom není pochyb. Bez znalosti knižní předlohy bych nejspíše hodnotila film ještě výše, ale takto bohužel ne. Je jasné, že film nemůže obsáhnout tolik, co kniha, ale i tak se nemohu ubránit jistému zklamání. Film ubral na brutalitě a je sice perfektně natočený, ale ani tak nedokáže působit stejně tísnivým dojmem jako předloha. Brad Renfro se na roli Todda Bowdena skvěle hodí a z jeho hereckého výkonu úplně mrazí, a to i když není zobrazen až tak zrůdně jako v předloze. Ian McKellen jako Kurt Dussander mě osobně v této roli nenadchne ani neurazí. Ale čí výkon bych vyzvedla – David Schwimmer je v roli Gumáka Eda opravdu výborný. Suma sumárum 80%.