• Krátkometrážní

Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha (2022)

Nepřišlo mi to tak inovátorské, jak tvrdí některé jiné recenze, ale rozhodně je to zajímavější než by se po přečtení synopse mohlo zdát. 70 %. [Ponrepo]

Zóna zájmu (2023)

Pokud bylo cílem natočit hnusný, nezajímavý, nepříjemný a nulovou pointou ověnčený film mající vytvořit domněnku, že nacisti byli naprosto příkladní milovníci svých rodin s tvrdě pracujícími otci a ochranitelskými manželkami s menšími úchylkami v plynu a spalovacích komorách, tak gratuluji, povedlo se na jedničku. ***životní prostor*** Ten zajímavý koncept zahrady za zdí z traileru se ve filmu objevil snad v jediném záběru, což mi přijde absolutní fail a tento klamavý marketing mě fakt nasral, protože koncept traileru byl několikrát zajímavější než celý film dohromady. [narvané Ponrepo]

Mág. (1987)

Příjemné překvapení. Po přečtení pár recenzí a vidění několika filmů z pozdní Vláčilovy tvorby jsem mnoho neočekával, ale poetické pojetí je překvapivě konzistentní a komplexní, Žilková asi i celkem umí hrát a hlavní hrdina je ztvárněn natolik extravagantně a přitom lidsky, že bych za to Schwarzovi dal nějakou cenu. Ale ve školních lavicích nás nějak zapomněli informovat, že byl Mácha takový MACHO. A scéna s popravčím na štítu střechy je prostě epicky dojemná a též mnohé lyrické metaforické obrazy. Škoda, že tuhle svou poetickou polohu Vláčil neobjevil ve své plné síle, mohli jsme se dočkat ještě mnoha skvostů. [Ponrepo]

Železní bratři (2023)

Silný příběh, ale asi nejsem dostatečný fanda wrestlingu ani pravidelného servírování mrtvol, přičemž psychologický rozbor postav by možná mohl jít i více do hloubky. Oproti realitě nejspíš rodina není ve filmu kompletní a přijde mi škoda v rámci scénáristických škrtů zakrýt jednu jistě krásnou sebevraždu. Ve výsledku tak jediným skutečně zajímavým motivem filmu je najití síly postavit se despotické a zdánlivě nezpochybnitelné autoritě, což je sice mnohokrát naznačeno, ale až na jeden moment to vůbec není ústřední téma filmu, což je škoda. A vztah Pam a Kevina by si taky možná zasloužil hlubší analýzu. Snové setkání bratrů ke konci filmu bylo docela cool. Suma sumárum jde o kvalitně natočený mainstreamový životopisný film, který však trochu ztrácí kouzlo v jemnocitu. Ale možná za to může ten wrestling, kéž by Fritz radši zůstal u klarinetu... [ČSFD projekce, Světozor]

Madam Web (2024)

Některé scény vizualizující koncept rozpadu času s pozadím pavučin jsou fakt pěkně udělané a ač příběh občas trochu drhne, tak mi to rozhodně nepřišlo tak špatné, jak zdejší hodnocení může napovídat. [Cinema City Pardubice]

Zimní prázdniny (2023)

Zvláštní retro stylizace, že film působí jak z 80tek. Pocitová stopáž cca 4 hodiny. A ta pěkná slečna, která se mihne v traileru, tak v samotném filmu není o moc déle... Není to moc komedie a ve výsledku ani teenagerská věc, ale spíše morální dilema kolem hlavní postavy podivínského profesora a jeho vztahu ke studentům, jeho okolí a jemu samotnému. [Cinema City Pardubice]

Snědsemboha (2020)

Zajímavé, místy velmi magické, ale jako celek to působí poněkud roztěkaně. [Ponrepo]

Cesária Évora (2022)

Snažil-li se film vyprávět v duchu zpěvaččiny osobnosti, tak super, ale ta melancholie pro mě na té stopáži bylo prostě moc... [Ponrepo]

Premiantka (2024)

Deep art, illusion in desilusion a palčivá otázka: Co je největší úspěch života? Kariéristicko-teen-art-ego-filozofická l-owe-story. [Kino Pilotů]

Perný den (1964)

Dědeček rulezzz! (He's clean.) [Ponrepo]