John Wick (2014)

Veľmi jemný a pútavý rozjazd, aby potom prišla nezadržateľná, nezastaviteľná, brutálne efektná a efektívna, a pravdepodobne jedna z najlepšie natočených akcií, aké som kedy videl. Vidieť, že si režisér, kameraman, strihač a tiež aj choreografi dali veľkú námahu pri návrhu a finálnej realizácii akčných scén, ktoré, povedzme si na rovinu, boli geniálne, dosť realistické, a nechýbalo im nič. Skvelá elektrická hudba v striedaní s jemnou dodávala na drsnej atmosfére a zároveň zdôrazňovala smutné a vypäté momenty (najmä v prvých 30 minútach). Príbeh nie je zbytočne prekombinovaný, a teda divák nemusí nad ním veľa uvažovať, vtiahne ho do seba a upúta bez akýchkoľvek väčších problémov. Vo finále je to "len" skvelá, a brutálne nabitá akcia, ktorá si držala tempo, neprinášala klišé, a priniesla aj trošku tej gentlemanskej originality (už viacerými ľuďmi spomínaný hotel pre zabijakov, čistič miest, platba zlatými mincami). Je to za silné 4* (drsnosť v celej tej väčšej, "akčnej" časti mi prišla niekedy vyložene prehnaná) a s dodatkom, že už tradične skvelí Keanu s Willem Dafoe-m nesklamali. Nyqvist rovnako skvelý, a môjmu mužskému oku veľmi polahodila krásna Adrianne Palicki (škoda, že jej postava Perkins bola potvora... s Wickom by boli vedeli vytvoriť skvelú dvojicu :)).

Šťastný nový rok (2019)

Zvažoval som dať 2* a asi to aj ponechám, ale keď sa nad tým zamyslím, toto bolo naozaj bez myšlienky a nejakého hlbšieho príbehu. Darmo sú tam jedni z najlepších slovenských hercov (a herečiek) + zopár šikovných českých (za všetkých vymenujem Pauhofovú, Marcinkovú, Maštalíra a skvelého Bartošku) keď to celé zabíja neexistujúci príbeh, absurdný vývin deja (priznanie majiteľa hotela, že je majiteľ, natož kráska oproti nemu sklamaná z toho, že ju druhýkrát podviedli cez sviatky, a jej odchod z obeda? Dafuq??!), dialógy poslabšie. Bol tam ten milý potenciál, ten ale nemal byť zabitý nezmyselným scenárom. Potešila cameo (maďarská) rola Ervin Nagy-a s Alexandrou Borbély, a hoci sa na to dívalo v pohode, bolo to hlúpe... 30%

Hot Dog (2018)

Žánrovo ľahká pohodička, netypická buddy-movie s brutálnym drsňákom pripomínajúceho Casey-ho zo seriálu Chuck (vynikajúci Til Schweiger, ktorému tieto akčné roly sedia) a miernym nešikom s brilantným mozgom (Schweighöfer). Už viacerí tu poznamenali, že film neprináša nič nové. Ja som od neho nečakal v podstate nič, a bol som príjemne prekvapený. Nemci tieto filmy vedia točiť s ľahkosťou, a byť trošku lepšieho scenáru a originálnejších gagov, vytiahlo by to aj na 4*. Takto len 3*, ale v spokojnosti. K sobotnému/nedeľnému večeru na oddych a vypnutie je tento film skvelý (obzvlášť ešte teraz vo vianočnom/povianočnom období). Dodatok - všimol som si, že viacerí pomerne známi (a zjavne aj úspešní) nemeckí herci sa pomaly stávajú (mimo herectva) aj režisérmi, producentmi a zároveň aj scenáristami (Schweiger bol v tomto asi priekopník). Bez akejkoľvek kritiky alebo chvály, bude len zaujímavé vidieť, ako sa to s nemeckou kinematografiou bude v budúcnosti uberať. Filmov točia dosť, a nie sú vôbec špatné, len je to žánrový stred.

Žhář (2002)

Na úvod priznávam, že som si film pozrel len a len kvôli skvelému soundtracku Billa Browna (ktorý patrí medzi mojich obľúbených skladateľov, a jeho hudba teda bola skvelá). Aj pri pohľade na hodnotenie som toho veľa neočakával. Vo finále sa dostavil pomaly Dčkový film s pomerne bláznivým motívom (pohyb litosferickej platne treba zastaviť odpálením atomovky v potrebnej hĺbke). Trebaže sa na akciu dobre pozeralo, scenár bol dosť slabý, nevyvážený a podľa mňa dosť neprofesionálny (tu a tam zbytočný vulgarizmus, ktorý danej postave jednoducho neuverím, aj keby čo bolo; inde zase sa čudujem, žeby vojak takýmto spôsobom komunikoval, obzvlášť plukovník). Herci btw. celkom v pohode (Dacascos, Rutger Hauer a aj ďalší), ale len to nestačí - scenár ich pochoval. Pozretie neľutujem, ale je to slabé. 30% (rozhodnutie medzi 1* a 2* sa mi veľmi ťažko robí - pri myšlienke, že CGI vyzeralo ako v leak-nutej verzii X-men Origins Wolverine dávam 1* :)).

Last Christmas (2019)

Skoro za 5*, skoro. Veľmi netradičný vianočný film, kde Vianoce nehrajú prím, pomáhajú len dokresliť celkovú (skvelú) atmosferú obdobia a prostredia. Použitá (doslovná) tematika motta "last Christmas I gave you my heart" nečakaná, (podľa mňa) o to originálnejšia. Zároveň príbeh o znovuobjavení životného elánu a postavenia sa na vlastné nohy (v čase Vianoc, a za prispenia nadprirodzena), ktorý je naozaj pekný. Ústredná dvojica v podaní skvelej a úžasnej Emilie Clarke a (pre mňa nového) Henry Golding-a s veľmi zaujímavou chémiou. A zároveň mi nedá nepristaviť sa pri dvoch veciach - skvelá Shapirova hudba, a drobné "cameo" zachytenie atmosféry brexitu, čo prispelo na autentickosti prostredia Británie, v ktorej sa celý príbeh odohrával. V sumári tu máme netradičný, ale veľmi pekný vianočný film s pekným skrytým posolstvom a sympatickými postavami.

Střelený (1996)

Skvelá buddy movie s pomerne jednoduchým a priamočiarym príbehom s vynikajúcim kúskovaním tempa (na tých cca 77 minút filmu to bolo výborne rozdelené), so skvelou dvojicou (Sandler a Wayans), mnohými gagmi a vtipmi (chľastajúci pes a spomínaný "motel" pre zamilovaných boli TOP) a aj výborným soundtrackom (tento track úplne najtopkovejší :)). A to ani nespomínam výborne natočené a prehľadné akčné (prevažne prestrelkové) scény, tie boli mňamka :).

Americká krása (1999)

Takmer dokonalosť skrytá vo vnímaní krásy sveta zmiešaná so syndrómom vyhorenia. Brutálny koktail, a šialený nápad, ktorého sa chopil chopiť skvelý mág Sam Mendes. Že sa mu to podarilo, to rozhodne. Spôsob vyprávania príbehu, rozhovory, vynikajúca hudba Thomasa Newman-a a aj celkové stupňovanie napätia na konci bolo vynikajúce. Vo finále je to medzi 4* a 5*. S prižmúrením oka za Spacey-ho (a aj skvelého Wesa Bentley-ho by som to dal nahor, ale to finálne vyznenie (čo mi chce ten film povedať) mi nejako (ešte zatiaľ) odchádza. Trebárs časom aj príde a budem môcť tomuto skvostu dať absolutérium. Dovtedy ale zostávam na 4*.

Rychlý jako vítr 4 (2019)

Za 3*. Ďalšie (voľné) pokračovanie série, kedy je jasné, že jedničku asi nič neprekoná, napriek tomu pomerne príjemné spestrenie s problematickou sirotou, kedy sa nám (z časti) opäť premietnu drobné "epizódy" z jedničky, ale mierne iným spôsobom (použijem veľmi čudné prirovnanie - holt mi to pripomína "novú trilógiu" Hviezdnych vojen, v ktorej zrecyklovali starú trilógiu a pridali zopár noviniek), čo na škodu nebolo a pridalo zopár vtipných momentov :). Pozretie trebárs vôbec neľutujem, pohodičkový (prevažne) rodinný film na nedeľný večer. Luna Paiano v role Ari na jej vek dosť dobrá (a s lukom šikovná :)). Kamera opäť dobrá, a nový soundtrack od skvelej Annette Focks chválim veľmi - v porovnaní s prvým "albumom" (od jedničky) tam nebolo toľko motívov, ale vedzte, že je to kvalitný počin (správne odrážajúci postavu Ari).

Vichr 3 (2017)

Hodnotí sa mi to opäť moc ťažko (v tejto sérii som silne bias-nutý :)). Na jednej strane to bola telenovela o láske ku koňom (zároveň, už tretie pokračovanie, ktoré nemuselo byť), z čoho náležite vyplynul aj konflikt a problém, ktorý sa riešil. Ale celé to riešenie spolu so zobrazeným prostredím bolo krásne, milé, ľudské, a zároveň, tak, ako sa to očakáva, s happy-ending-om (ktoré mám osobne tak veľmi rád, žejo ;)). Vo finále teda dávam (s prižmúrením oka) 4* a poznamenávam, že krásne prostredie v kombinácii so perfektnou kamerou (takýto spôsob natočenia nádherného prostredia (predovšetkým Andalúzie) som už dávno nevidel (!!)) a stále sympatickou dvojicou Mika (Hanna Binke) a Ost za to opäť stáli.

Dárek z lásky (2004)

Hmm, slabé, a dosť. Málo uveriteľné postavy, slabé vtiahnutie do jednotlivých situácií. Svetlým bodom Robin Williams a celkom zaujímavá dejová línia okolo neho. Inak, niekto správne poznamenal, že je to podobné Love Actually, ale vo všetkom zaostáva. Na sprítomnenie si vianočnej atmosféry v pohode, ale, uprimne, existujú lepšie vianočné filmy.