Vnitřní krása (2015)

Že Kórejci urobia trošku rozsiahlejší remake pôvodného krátkometrážneho skvostu (ktorý je navyše pôvodom z USA), tak to som úprimne moc nečakal (zväčša to býva opačne, a nie vždy pozitívne). Tuto sa ale opäť blysli a ukázali, prečo sú na poli romantických filmov/drám/komédií stále špička - spôsob vyprávania, dialógy a aj dostatočne vyladený príbeh umocnený veľmi jemnou piano-gitarovou hudbou. Dokonalosť sama o sebe. Príbeh viac-menej oprášený z pôvodného seriálu (vrátane viacerých replík, ktoré si zo seriálu pamätám :) ), doplnený o detaily a hlbšie pozadie (práca s drevom, výroba originálneho nábytku? geniálne!) a rozvinutý o ďalších cca 80 minút úsmevných momentov, menšej drámy, krásnej romantiky, väčšej drámy... aby sa to krásne ukončilo (ikonicky) v Prahe. Ak to mám stručne zhodnotiť, tak je to krásny romantický film s dramatickými prvkami a happy-endingom, ako sa na takéto filmy skrátka patrí :). Do toho vás poteší odzbrojujúci úsmev krásnej Han Hyo-Joo, ktorej nebudete mať dosť ani po zhliadnutí celého filmu :).

Captain America: První Avenger (2011)

"You must promise me one thing. That you will stay who you are - not a perfect solider, but a good man." Konečne zhliadnuté. A mám zmiešané pocity. Výborný origins príbeh môjho obľúbeného Avengera no s menej efektívnym spracovaním (pripíšem to roku 2011; veď ani prvý Avengers film sa nedá porovnať s ostatnými, hoci už v tom čase boli filmy s lepším CGI) a občasnými logickými i situačnými trhlinami (a vyložene nezmyslami). Najmä som postrádal ľahkosť vyprávania, ktorú som cítil pri prvom Iron Man-ovi (ktorý bol skrátka vynikajúci). Pre Evansa je rola Capa ako stvorená. Hudba dobrá, výprava skvelá. TOPkou celého filmu bola posledná scéna (prebudenie a precitnutie), ktoré nám sľubuje skvelý návrat v ďalších filmoch (úprimne, skoro mi aj slza ukápla z tej smutnej situácie). Avšak, na viac, ako 3* to tentokrát nevytiahne... Film to bol v pohode, mnohé dobré momenty, ale ničím výnimočnejšie...

The Beauty Inside (2012) (seriál)

4 sa mi zdá málo, 5 zase veľa. Niečo medzi tými dvomi :). Inak - krátky, ale veľmi pekný a originálny príbeh bez dotiahnutých detailov, kedy sa nešlo moc do hĺbky, ale sa divákovi načrtlo presne potrebné minimum. A toto minimum (pre tento krátkometrážny formát) v pohode vystačí, lebo najmä vynikajúca Winstead a dokonalá hudba O'Hallorana to potiahnú až do konca. Vo finále tomuto skvelému skvostu dávam "len" 4 (z dôvodu toho, že som videl v podstate dokonalý kórejsky remake, ktorý mi pripadá vyladenejší a lepší takmer vo všetkom; asi okrem hudby :), tie sú v oboch projektoch dokonalé).

Baby Driver (2017)

Hudba, strih, hudba, strih, a ešte raz hudba a strih. Vynikajúca hudba skombinovaná s vynikajúcim strihom okorenená o celkom jednoduchý, ale za to účinný príbeh o "devilovi za volantom" a jeho love story s krásnou Debbie, do toho celá rota skvelých hercov. Synchronizácia strihu s hudbou dokonalá, takú som hádam ešte nikdy nevidel. Film si obľúbite hneď od úvodnej scény, po ktorej vám Bell bottoms bude ešte dlho hrať v hlave :) (a keď ju pripomenú na OH v Pekingu (2022 ftw!), tak viete, že to neni len tak). Za dialógy by sa mimochodom nehanbil ani Tarantino ;). Holt, Edgar Wright zase ukázal, že je jeden z najkreatívnejších režisérov vôbec. Normálne by som dal za 4*, ale toto je skrátka srdcová záležitosť, takže dávam s prižmúreným okom absolútku ;) (až si nahováram, že som tenkrát so svojou ex mal ísť do kina na toto, a nie na... to je vlastne jedno :o)). A ešte jeden dodatok - pustite si Easy od Commodores, zavrite si oči a oddychujte :).

Keulraesik (2003)

Pre milovníkov romantiky dokonalé. Hollywoodska produkcia by takýto námet zbastlila a pridala by do nej toľko klišé, avšak Korejci nie, vôbec. Jae-yong Kwak sa opäť ukázal ako veľmi zručný a originálny scenárista i režisér, keď dej vôbec nie je predvídateľný, a až ku koncu celý zapadne do seba, a budete radi, že je to tak, ako to je ;). Všetko dotvára dokonalá muzika (tak tá komponovaná, ako aj niektoré slaďáky), do toho dokonalá Ye-jin Son. Váhal som dlhšie, či za 4 alebo za 5. Pôvodne som síce dal 5*, avšak s odstupom času si uvedomujem, že na poli K-rom filmov mám obľúbenejšie, ktoré som si viacej zapamätal (a trebárs je pri nich väčšia šanca, že si ich pozrem ešte raz), takže hodnotenie znižujem na 4* (stále je to ale krásny skvost tento film :) ;)).

Pod vlivem lásky (2008)

Absolútka, lebo toto treba vidieť, zhroziť sa, zasmiať, prežiť, zomrieť, a rozplývať sa nad tým. Veeeeľmi dlhý (takmer 4 hodiny? dafuq?! :D) a vo svojej podstate jednoduchý príbeh (hľadanie lásky?), za to ale s MEGA originálnym spôsobom vyprávania, a napriek jej brutálnej dĺžke ani v jednom momente vyložene nenudí; zároveň je tam tých príbehových častí niekoľko a nevyhnutne sa aj prestrieda niekoľko (niekedy nie práve typických) ústredných motívov filmu - hľadanie lásky, náboženský život (a jeho povrchné aplikovanie), sektárstvo, voyerstvo (fotenie nohavičiek spod sukní??!), a nevyhnutne dôjde aj na skvelé bitky, akciu, a ku koncu aj na výbuch. Vo finále tejto 4-hodinovej zmesky všetkého možného a občas aj nemožného (a najmä originálneho!) hlavný hrdina dokoná svoj cieľ, a tak pozitívne emócie na konci pretrvávajú, a to je hlavné! Mimochodom, hudba bola geniálne zvolená :) (Bolero od Ravela do emotívnej hromadnej bitky skrátka stojí za to :)). Takže za mňa absolútka ;). P.S. Scéna z "výcviku" fotenia je to najoriginálnejšie a najlepšie, čo môžete vedieť. Áno, je to praštené, ale stojí to za to ;) (len Japonci mohli takéto čosi natočiť, ale stojí to skrátka za to ;) :)).

Vzpomínky na lásku (2004)

"Sme v nebi?" Áno, bol som aj ja :), lebo inak to skrátka nešlo. A nevyhnutne ukápli aj slzy, a nie raz. Dokonalá a čistá romantika, ktorá je mentalitou, ako aj spôsobom spracovania iná, než na čo sme my - Európania - zvyknutí. Kórejci to skrátka vedia; na poli romantických filmov podľa mňa zdarne vedú, a nie s malým prehľadom - lebo vedzte, že od tohto krajší romantický film ťažko nájdete. Chémia ústrednej dvojice dokonalá, a tak priama a čistá, že tým budete uchvátení - vedzte, že si ich obľúbite, a veľmi, a budete im fandiť. Nad láskavosťou Su-Jin sa budete rozplývať, z obetovasti Chul-Soo-a budete unesení. O hlbokých a priamych (vzájomnych) pohľadoch do očí ani nehovorím (do krásnej Ye-Jin Son sa nejde nezaľúbiť) - veľmi vhodne zvolené zábery kamery. Všetko navyše dotvára veľmi jemná a skvelá gitarová hudba. V dodatku - tento skvost si zaslúži pozrieť si v rozšírenej verzii, ktorá ďalšími scénami (a menšími postavami) dotvárajú už aj tak dokonalý príbeh dokonalými detailami.

O bozích a lidech (2010)

Tichý, veľakrát nenápadný, a teda sa zdá byť, že aj nepatrný film s nádhernými expozíciami, dlhými tichými zábermi, kde ticho niekedy vyslovene nudí; inokedy je práve to ticho tým, čo vytvára atmosféru, a necháva hovoriť vnútorné myšlienky divákov. Verím tomu, že pre neveriacich divákov to o veľa veciach nenapovedalo. Mne (jakožto kresťanovi) to zmysel dávalo, a to viacej si cením tohto snímku. Lebo prinášať milosrdenstvo a pomoc ľuďom, aj keď je to v nepriazni osudu (namiesto voľby úteku) je krásny príklad obety. Preto 70% a zaokrúhľujem nahor na 4*.

Láska se zárukou (2020)

Kamarátka mi odporúčila tento film, a nakoľko romantikou neohrdnem (ba práve naopak, mám ju celkom rád), tak som si to pozrel. 50%-ná záležitosť, dávam teda 3* (s prižmúrenými očami). Ústredná dvojica sympatická, ich chémia celkom uveriteľná; za to príbeh mierne pritiahnutý za vlasy, ale v pohode. Klišovitosť ale bola, a očakávaný "konflikt" a problém ku koncu bol predvídateľný, koniec takmer takisto. Napriek tomu to ale bola príjemná (oddychová) podívaná :o).

Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

Geniálny nástup a vynikajúca prvá tretina filmu, keď som zopárkrát doslova vybuchol smiechom (dvojzmysly, praštená riaditeľka, nekonformný učiteľ literatúry a aj mnoho ďalšieho :) ), občasné "sucho" v polovici s občasnými vtipmi a pohodový záver s tou správnou romantickou vložkou. Normálne by to bolo asi na 80%, ale tých niekoľko fakt skvelých vtipov to posúvajú u mňa (zaokrúhlene) na 5*. Do toho úžasný Ledger s výborným Levitt-om (fakt vyzerajú ako bratranci :)), výborný a originálny (občas bláznivý) soundtrack a báječná (kks, toho času 18-ročná) Julia Stiles, ktorú sa nedá nemilovať :). Film zo študentského prostredia, ale bavil ma veľmi :) (toto očakávam od komédie).