• Western

Valkýra (2008)

Film u kteryho kazdej vi jak dopadne je asi tezky natocit napinavej. Tady, musim rict, se to povedlo. Cruise i kdyz zrovna nemusim tak tady zahral vyborne. Presne to co musel a zadny prehravani navic. Roli nacisty sem mu veril az do konce. Presne jako ostatni herci. Na druhou stranu mi bylo lito, ze nemci nemluvili nemecky. Kdyz slysim Hitlera speakovat tak to nema takovou udernost. Zvlast po zkusenosti z Panchartu Q.T....Druha vec je ta, ze ten konec mi pak hrozne rychle utek. Najednou je zatkli a v tu ranu bylo po nich. No ale vic nez prumernej film to byl, takze za 4hvezdy.

Sex a Lucía (2001)

Kdo zna Almodovarovo filmy, tak by tento povazoval za jeden z nich. Drama o lasce, smrti a sexu. Do posledni chvile mi drzel v napeti. Na durazu tomu pridavali jeste prostrihy v casove posloupnosti deje. Co se tyka kamery a barvy filmu, rekl bych typickej spanelskej film. No a na spanelskou kocku Paz Vega se taky koukalo dobre.

Nouzový východ (2008)

Shlednuti tohoto filmu sem dlouho odkladal. Nevim proc. Moc sem od nej necekal. Pritom Kate Winslet mi v zadnym filmu jeste nezklamala a Leonardo DiCaprio pridal tuto filmovou postavu uz k tak siroke skale jeho roli. Film zavisi na vykonu techto dvou hercu a oba to zvladli na 1. Celej film ma takovou zvlastni svazujici atmosferu. Nekdy se musite az smat, nekdy brecet. Postava dusevne nemocneho matematika, kterej hraje tak 20 minut to jeste mnohem vic umocnuje a je ve filmu hodne dulezita. Takze po shlednuti sem byl prekvapenej jak me ten film dostal.

Fontána (2006)

Hodne tezko se mi tento film hodnoti. Cloveka donutil premejslet a i po shlednuti jsem vlastne nevedel nebo nerozumel tomu jak skoncil. Mozna to je ale jenom muj problem. Kazdopadne to byl vlastne smutnej film o zivote po kterym ve mne zustal takovej divnej svazujici pocit. Vizualne moc pekne udelany a ty tri ruzny casovy obdobi to jeste vice umocnovaly. Herecky mi prekvapil Hugh Jackman a vlastne i reziser od kteryho sem zvyklej na jiny zanr filmu, ale tady me nezklamal.

Atentát v Ambassadoru (2006)

Pekne udelanej film ve kterym sledujem jeden den zamestnancu a hostu hotelu ve kterym se ubytuje kandidat na prezidenta USA RFK. Jsou videt jejich normalni problemy, starosti a radosti a vsechno to do sebe nejak zapadne s vrazdou RFK. Tech poslednich 20 minut je silnej zazitek a bez toho si dovolim rict by to byl prumernej film. U nekterejch scenek se nudite, jiny vas bavi. Ale ten konec to vytahne aspon na 4 hvezdicky. Tragicka je fakt akorat ta ceskoslovenska novinarka (uplne zbytecna postava). A az tady sem si vsim jak podobny si sou skutecny otec a syn Martin Sheen a Emilio Estevez.

Vítejte v KLDR! (2008)

Dokument kterej cloveku ukaze trochu atmosfery v komunistickym state, ukaze hodne jak by to tu vypadalo, kdyby komousi vydrzeli u moci az doted...panelaky, silnice bez aut, obrovsky pomniky vudci a ukaze bezprostredni pocity lidi ktery se tohu zajezdu ucastnily. Ty se mnohdy s odstupem casu muzou samozrejme v necem lisit. Kazdopadne dokument tezi akorat z toho ze ukazuje zivot, kterej si tady plno lidi moc dobre pamatuje. Pro ty to mozna teda neni tak zajimavy a mozna by se na to radsi nedivaly. Pro lidi jako ja je to dobry si uvedomit, ze mame stesti ze pred 20ti lety sel komous od valu. Mnohem vic mi vlastne bavil 20ti minutovej dokument o tom, jak se natacel tuten dokument:-) Davam proto 2 hvezdy a sem rad ze sem na tom nebyl v kine...

Hanebný pancharti (2009)

Hanebný pancharti jsou typickym filmem Quentina Tarantina (Kill Bill mi moc nesedel). Upovidanej film, kde jsou dialogy nadherne vygradovany (uvodni scena) a pri kterejch vas mrazi vic nez kdyz vidite hlavu rozmlacenou baseballovou palkou. Mezi takovy sceny urcite patri ta odehravajici se v hospode, Brad Pitt jako italskej herec, ale predevsim ty, kde exceluje Ch.Waltz (scenu se strudlem si budu pamatovat jeste dlouho). Proste vyborny herci a pekna hudba uz k filmum Q.T. patri. Brad Pitt zase dokazuje ze muze zahrat cokoli a cim je starsi tim hraje lip. Dosud neznamej Ch.Waltz je prototypem nacisty. Skoda ze delsi dobu nezahral Til Schweiger, jeho drsnej vyraz byl super. No a takle by se dalo pokracovat furt. Kdyz se me akorat nekdo zepta o cem to je, tak mu asi nereknu nic vic nez "Proste Tarantino,no"

Milk (2008)

Na filmu bych nejvic vyzdvinul dobový záběry a když to člověk porovná s vlastnim filmem tak tvůrcům se zasazeni do doby 70.let povedlo asi ze vseho nejvic. Prekvapenim jednoznacne byla premena S.Penna z drsnaka (z drivejsich filmovych roli) na homosexualniho politika. To sem se nekdy tem jeho pohybum a grimasam fak musel zasmat. Zahral to moc pekne ale s tim oscarem to muselo bejt fakt letos tezky rozhodovani. Dej filmu clovek znal,uz nez se na film kouknul, takze tady se zadny prekvapeni cekat nedalo. Tim ze ten pribeh je vlastne danej (1.outsider pracujici v pojistovne nebo kde,2. boj za prava homosexualu,3. vitezstvi, 4.nasilna smrt), tak z toho nakonec vzniknul prumernej film, kde kdyz cloveka zajima Amerika , tak se spis kouka obecne na tehdejsi nazory politiku a verejnosti vuci mensinam. Tri hvezdy sou primo to hodnoceni, ktery tomu filmu sedi.

Gran Torino (2008)

Film zacina velmi pozvolna. Dlouho se v nem da se rict nic nedeje. Pozorujeme zivot veterána z Vietnamu kterymu prave umrela manzelka a on se tezko smiruje s tim ze se ze ctvrti kde bydli, stava ctvrt plna Homongu:-). To sem poznal podle toho ze Eastwood prvni hodinu filmu na vsechny jenom vrčí skrz zuby. Zvrat nastane ve chvili kdy se ve filmu objevi parta kluku, tzv gang. Zacina typicky tema. Hlavni hrdina se sprateli s tema hodnejma Vietnamcema aby spolecne bojovali proti tem zlejm. Da se rict normalni film, kterej mi chvilema pripominal jak ruznejma scenama tak i vlastne tim rozdelenim dobro a zlo klasicky westerny. K tem ma Eastwood asi furt blizko. Z tutoho tematu dokazal vytezit uplny maximum. Jednoduchej pribeh, kterej postupne graduje s posledni skvelou pulhodinou, ktera cloveka drzi v poradnym napeti (furt se premejslel co na ty zmetky vymysli) s koncem kterej mi fakt dostal. Uplne jasnejch 5 hvezd.

Veřejní nepřátelé (2009)

Na jednu stranu musim říct že film mě možná překvapivě celou dobu držel v napětí a bavilo mi koukat na Ameriku 30.let ale to je všechno. Nejvíc mi dojem zkazila digitální kamera. Přišlo mi že koukam na televizní seriál na ČT a Depp,Bale a ostatní mi v tom nějak neseděli. Depp podle mě neměl pořádně co hrát a Bale se skoro nedostal pořádně ke slovu. Možná když Depp nehraje vyloženě magora tak si s tim neví rady. Tady mi to teda tak přišlo. Na konci filmu mi došlo že už sem to všechno někde viděl a film celkovej na mě působil jako opakování lépe natočených filmů o gangsterech. Docela promarněná šance. Takze ve vysledku prumernej film, kterymu jednu hvezdicku vzal vynalez jmenem digitalni kamera. Přeci jenom sem našel eště jedno velké plus a sice sem hodně rád, že v době natočení Posledního Mohykána digitální kamera eště nebyla...