Reklama

Reklama

Vítejte v KLDR!

  • USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (345)

Šandík 

všechny recenze uživatele

Stejně jako návštěva Severní Koreje, i sledování dokumentárního filmu "Vítejte v KLDR! " vyžaduje od diváka ono pověstné "umění číst mezi řádky". To nejpodstatnější se zde totiž pouze mihne, asi tak, jako v jednom ze záběrů v závěru filmu, kde divák zahlédne nekonečné množství nízkých chatrčí vždy pouze na malý okamžik, neboť je od silnice dělí řada solidně byť poněkud omšele působících bytových domů. Jistě, už samotné návštěvy "posvátných míst" KLDR vypovídají mnoho, stejně jako interiéry hotelů a restaurací, průhledy skrze okna busu, závěrečné loučení atp. Mnohé je nutné domýšlet a odhadovat... Samozřejmě lze filmu i mnohé vytknout, ale za daných podmínek je to zřejmě ono maximum, které bylo možné z tématu vytěžit. Cenný je nápad, zapojit do dokumentu také ostatní účastníky zájezdu, kteří se stávají svéráznými komentátory... Suma sumárum, tenhle dokument rozhodně za shlédnutí stojí. Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Radek 99 ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Dokumentární výlet do země, kde vás nenechají nic zajímavého natočit, je poněkud zvláštní nápad. Buď si můžete hrát na hrdinu a vědět, že to za vás odnese korejský průvodce (možná i s celou rodinou). Nebo natočíte jen obdobu běžného turistického záznamu z dovolené, který málokdy zaujme někoho, kdo u toho s vámi nebyl (50%). ()

Reklama

rikitiki

všechny recenze uživatele

Nechci hodnotit. Snímek má kvality a filmařské nápady jako z rukou mírně nadaného tvůrce domácího videa z dovolené v Bulharsku. Zaujme ale postoj českých (převážně) turistů k (ne)realitě v KLDR, kdy stačí jen pár hodin v prapodivné a zřejmě pekelné zemi a už se u nich projeví staré strachy ("nahrávají nás? co nám udělají?).Zvláštní je, že to cítí i mladší účastníci zájezdu, kteří totalitu snad na vlastní kůži nezažili. /28.1.2011/ ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Vítejte v KLDR! (ten vykřičník tam má svůj význam), je velmi poutavé nahlédnutí do komunistického "ráje", ke kterému i dnes zhlíží spousta duševně nemocných důchodců a bohužel, spousta mladých lidí. Začal bych asi rozebráním skupinky, která mě místo přímých pocitů z vychutnání zájezdu, spíše otravovala a rušila. Až na potetovaného, kudrnatého rockera a tlustého, šedivého chlápka, jeden pitomec vedle druhého. Nejvíce mě iritoval ten brýlatý kokot, který uvěřil nastrčené barmance, že netrpí hlady a z toho usoudil, že nikdo v KLDR netrpí hlady a že je tam vlastně krásně, protože dostal poměrně solidní hotelový pokoj. Nejvíce mě překvapil polský komunista, který narozdíl od ostatních blbů, dokázal rozeznat propagandu od skutečnosti a který viděl i za oponu. Zbytek skupiny neřeším, protože nedostali prostor. Všichni si tam naklusali, jak největší kingové ze svobodné země a přitom by se ve výsledku dali ovládat stejně lehce, jako ztýrané obyvatelstvo KLDR. Co mě na tomto dokumentu dostalo, byla totální bezmoc v očích korejců. Závěrečný pohled průvodkyně mluvil za vše. No snad ještě žije a nedostala kulku do hlavy. Pro příště, neberte tam proboha takové burany a rádoby inteligenty, předvádějící se před kamerou, rozdíl mezi nima a rolníkem na tamním poli, byl nulový. 80% 31.01. 2010 ()

stub 

všechny recenze uživatele

Stává se mi to málokdy, ale s mnoha komenty zde souhlasím - tedy s těmi, které reflektují skutečnost, že mnohem více, než o portrét KLDR, jde o dokument o nás samých. Úcastníci, až na pár výjimek (tlouštík...), předvádějí neuvěřitelné buranství a nulovou hloubku světonázoru. Co je, proboha, smyslem toho díla? To, co řekl ten ráčkující šašek (člověk si uvědomí, že je rád, kde žije)? Enšpígl: To zní úplně jako boj osamělého hrdiny proti opačně smýšlejícímu davu. Na koho vůbec reaguješ? Vždyť tu není snad jediný koment, který by Kimy obhajoval... Proč je dnes všude tolik vtipných borců tohoto ražení? Vřískat za většinu, nahlas a frajersky, i když není proti komu. Tragikomické... ()

Galerie (8)

Zajímavosti (6)

  • Autorka filmu si chtěla zakoupit práva k hudbě zakoupené v KLDR, aby ji mohla použít v tomto dokumentu. Jediný email, který se jí podařil získat, byl korea@korea.com, na který samozřejmě nikdo neodpověděl. (K.B.L.)
  • Účastník, který nemluví dobře česky a nejvíce se pobuřuje nad situací, je Francouz. (K.B.L.)
  • Zájezdu se zúčastnilo přibližně 30 lidí, 2 z nich si nepřáli být součástí dokumentu, kvůli čemuž je možné všimnout si, že obličeje dvou postav jsou rozostřené. (K.B.L.)

Související novinky

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (více)

Reklama

Reklama