Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Sandiego

Rozhodně ne nezajímavý cestopis - necestopis, v němž nejde ani tak o realitu (a už vůbec ne tu skrývanou) současné bašty ortodoxních komunistických idejí, ale o její odrazy na docela pestré směsi figurek ze zájezdu. Takto zvolený koncept však předem nepočítá s vděčnějšími (konfrontantnějšími) okamžiky a ani sama režisérka se neodvažuje příliš zasahovat do interakce cestovatelů mezi sebou i mezi omezeně přístuopným okolím. Sama měla mnoho možností, jak dodat podnět k tomu, aby byla situace zajímavější a ne aby šlo o pouhé sledování reakcí turistů na několik skutečnosti vyplývajících z kulturního šoku. Nakonec stačí skoro osmdesát minut a člověk je unaven obdobně jako po návratu z obdobného leč dvojtýdenníjho zájezdu. ()

Pishin

Ja osobne sem byl s dokumentem velice spokojen a jako dalsi plus beru, ze jsem absolvoval debatu s tvurci, kteri nam osvetlili dalsi udalosti, ci veci co se nevesly. Zpocatku jsem pristupoval k filmu se znacnou skepsi, aneb co extra muzou natocit v zemi kde clovek neudela ani krok sam, aby nebyl pod dohledem. Pocatecni obavy se rozplynuly po te co jsem zjistil, ze staci pohled bezneho pozorovatele a z toho si utvorit castecny obrazek o situaci, kterou je KLDR zmitana. A defakto ikdyz cely zajezd byl tezce zinscenovan korejskou stranou o to zajimavejsi bylo jake nahody nasi expedici potkavaly a desive kolik lidi bylo zapojeno do toho aby se ceska skupina nahodou nedostala jinam nez po presne vytycene trase. Celkove jsem byl spokojen a pokud nekomu vadily cechackovske komentare ucastniku zajedu, tak pokud je vypusti, stale zde nalezne spousta momentu, ktere stalo za to videt a popremyslet si o nich. ()

molotov

Celkem zajímavý polopartizánský dokument. Je spíše o lidech, kteří se na tento zájezd vydali, než o zemi, ve které jsou. Pro někoho, kdo toho o KLDR moc neví má i informační hodnotu. Pro mě jako studenta koreanistiky má hodnotu v tom, že věci které znám, můžu vidět skoro na vlastní oči. Škoda, že těm turistům někdo pořádně nevysvětlil, co se v KLDR opravdu děje, už by si z toho nemohli tak snadno dělat prdel. ()

Radek99

Dokumentaristka Linda Jablonská má zaostřeno převážně na extrémní části politického spektra, ať už jde o příklon k extrémní levici či pravici (viz její předchozí dokument Kupředu levá, kupředu pravá), což je přístup velmi sympatický, v dokumentu Vítejte v KLDR! se fenoménem názorů neslučitelných s demokratickým pluralismem zaobírá rovněž. Vítejte v KLDR! je snímek analyzující a vzájemně propojující dvě významové roviny - primárně přibližuje podstatu jednoho z posledních pohrobků totalitního komunistického státního systému a sekundárně (a tak trochu překvapivě) reflexi fenoménu západní ,,zážitkové" turistiky. O tom, že prvá stránka snímku je záležitostí divácky vysoce atraktivní, netřeba pochybovat. Skanzen komunismu nabízí vizuálně sám o sobě dosti nosného materiálu, stačí se jen autobusem projet po liduprázdné dálnici. Zapojení českých turistů do mechanismu státní propagandy je pochopitelné a očekávané, orwellovské hraní rolí a předem striktně nalajnovaná trasa a scénář ,,zájezdu" je též dobrým úhelným pohledem, kdo zažil minulý režim, dobře ví...stačí vzpomenout na rozzářené první máje... Výtky, že Jablonská nevytěžila ze svého záměru maximum, neobstojí, svědčí spíše o tom, že takovýto divák neměl pozorné oko. Stačí si všímat maličkostí, ať již vyplynou samovolně z filmových obrazů (nepřišlo vám divné, jak málo, respektive vůbec, je mechanizovaná práce lidí na polích - lidé ve 21. století obdělávají lány ručně bez koní, strojů, mechanizace; když je kvůli českému zájezdu odkloněn proud chodců na protilehlý chodník, nikdo se nezastavuje, nemá tendence se shlukovat, dívat, co se děje, všichni tupě jdou dál a nezajímají se o okolí; na projíždějící autobus téměř nikdo nemává, i když musí být z podstaty velmi nízké hustoty dopravy velkou atrakcí...), nebo jim jde Jablonská naproti (jeden z turistů se záměrně prochází tak, aby byli vidět příslušníci veřejné bezpečnosti ukryti za prvým rohem; zdůrazněn je postřeh, že nikde není k vidění žádná čerstvě rozestavěná stavba atd.) Trochu problém je ovšem s druhou významovou rovinou dokumentu - přejdeme-li fakt, že předražený zájezd de facto přímo podporuje totalitní systém a dotuje cennými devizami jeho děravý státní rozpočet, čímž prakticky napomáhá k prodloužení jeho trvání (což se v mnohem pokročilejším stádiu děje i v případě Kuby atd.), musíme si položit řadu nejen etických otázek. Jaké má zážitková turistika limity a etické hranice? Co vypovídá o klientech cestovní kanceláře pořádající zájezdy na klíč do KLDR a přeneseně i o nás? Účastníci zájezdu nevycházejí z takovéto reflexe právě lichotivě (i včetně faktu, že Linda Jablonská si zájezd prakticky zorganizovala jen pro potřeby svého natáčení) - vyjma turisty francouzského původu nespatříme téměř žádnou názorovou rezistenci, většinou se řeší otázky vlastního dobrého bydla a dostatku slivovice, což mi v kontextu s realistickým marasmem dožívajícího komunistického ghetta přišlo minimálně nevkusné. Bodří Moravané se chovají jako poslušné turistické stádo a tady je paralela dokumentu Vítejte v KLDR! nejsilnější - stádnost je nejlepší cestou, jak ovládnout masy a nastolit systém potlačující demokratické principy a náš národ ji má stále ještě v krvi a pod kůží. Bohužel... () (méně) (více)

mchnk

Dokument, který by mohl natočil v podstatě kdokoli, kdo by dokázal zorganizovat podobný zájezd. Cestovat do KLDR není, jak je vidět, nic složitého, tudíž toto home video, jak napsala Snorlax, nemůže přinést nic víc, než jen soukromé záběry turistů. Vyzbrojeni fotoaparáty a kamerami, kolem huby umělý, předražený med kapitalismu a v hlavě vzpomínky na podobnost předlistopadového režimu. Toto srovnání ovšem mohlo pociťovat jen pár turistů, kteří zažili 50. léta. V těchto letech se totiž KLDR zasekla, a zůstává v nich do dnes. Následný socialismus v ČSSR neměl nic společného s tím, co zde viděli. Pojetí komunismu KLDR je zfanatizované, monstrózní a směšné. Dá se to chápat. Odvěká císařská nadvláda ve všech asijských zemích vypěstovala v lidech zde žijících až robotickou poslušnost a naprosto neoddiskutovatelné vědomí toho, co je jejich povinnost. Home video naštěstí dokázalo zachytit Severokorejce i jako obyčejné, mávající, studující a vyptávající se lidi. Zajímající se o to, jak na Čechy působí jejich izolovaná země, která je prakticky přes 50 let ve válečném stavu. Silná mezinárodní embarga, i při katastrofálních záplavách, žádná humanitární pomoc, jen informace o velkém hladomoru, který pochopitelně způsobila vláda KLDR. Ano jsou to vymletí blázni, kteří jsou naštvaní na celý svět. Ovšem i USA potřebuje strašáka pro lidi, pro svoje lidi. Účelové zesměšnění a zároveň upozorňování na hrozbu fanatiků z Koree, má za oceánem svou jasnou pozici. Válka v Korei se prakticky nikdy neukončila ani pro jednu stranu. Do KLDR ovšem jezdí i Američané, průvodkyně mluví bez problémů anglicky. Veškeré turistické výpravy jsou předem připravené a kontrolované. Korejci předvedou dokonale přesné vystoupení, zazpívají si s Tebou, popijou, když nejsou zrovna ve službě, a pak Tě zase honem honem pustí do té Tvé svobody. Připravené a kontrolované. Pro změnu zase korporacemi ovládající globální tržní systém a schovávající se za cynická povzbuzující hesla. ()

• Nedostavěný hotel byl po uvedení filmu zakoupen investorem. (K.B.L.)
  • Hranice mezi Severní a Jižní Koreou nebyla zmiňovaná linie, ale vede prostředkem domu, který je ve filmu vidět za onou zmiňovanou linií. (K.B.L.)
  • Účastník, který nemluví dobře česky a nejvíce se pobuřuje nad situací, je Francouz. (K.B.L.)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!