Oblázek a tučňák (1995)

Animácia má blízko k tej disneyovskej, aj keď menšie rozdiely v nej cítiť. Je však podobne sympatická a vtipná, tempo animáku je svižné, duo tučniackych kamáratov akčné a hoci, ako som sa dočítal, mal animák štúdia Sullivan Bluth Studios problémy pri jeho tvorbe a jeho produkcia sa naťahovala, na výsledku to necítiť. Bol to zároveň posledný animák tohto štúdia, aj keď sa ešte spolupodielalo na Charlie 2. Tučniak Drake mal hrudník, že by mu mohli závidieť všetci kulturisti na čele s Colemanom. Mňa to bavilo napriek tomu, že sa nejednalo o nič griandiózne a čo sa týka tržieb, to bol prepadák.

Malý princ (1990) (TV film)

Animácia má ďaleko od sympatickosti, ako keby to kreslilo nejaké dieťa, a tak nad vodou ho drží viacmenej iba známy príbeh, ktorý musel byť asi pre potreby cieľovky zjednodušený.

The Ketchup Vampires (1995)

Veľmi slabá animácia, ktorá je navyše nesympatická. V spojitosti s podpriemerne zaujímavým príbehom a uvrieskanými postavičkami je to hrozný mix.

Knight Rider - Záchrana šampiona (1986) (epizoda)

Michael si v máloktorej epizóde opráši tak svoje päste i topánky ako práve v tejto. Boxérskej zápletke chýbalo už iba to, aby Michael sám vstúpil do ringu. Žartujem. Chybičkou krásy (okrem spracovanie záplavy v kanáli) je snáď iba to, že jedna scéna pri vodnej elektrárni sa už v seriáli odohrala (keď Michael stratil krátkodobú pamäť). Po opakovaní hercov vo vedľajších roliach seriálu tak prišlo na rad i opakovanie exteriérovej kulisy.

Knight Rider - Vražedný stín (1986) (epizoda)

Možno príde aj kúzelník a Michael Knight to vôbec nebude mať ak ľahké, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Oceňujem zdatného i charizmatického mladého protivníka i detektívnu zápletku v štýle Colomba. Podarený je aj Devon Miles, ktorému voda zničí jeho drahý oblek - no toto?

Knight Rider - Z lesů (1986) (epizoda)

Trucky a tiráky vystriedali z exteriérového prostredia spracovatelia dreva. Síce to má podobnú dejovú šablónu ako mnoho iných epizód, ale aj dobrú akciu a gradáciu. Síce je divné počuť od niekdajšej priateľky "zabite Knighta", ale budiž. KITT sa ešte nikdy nedostával spod hromady drevných kmeňov, pri ktorej Michael úsmevne použije aj dve nové tlačidlá (!), aby sa odtiaľ vyprostril. Na každý problém iné tlačidlo - tomu sa hovorí auto budúcnosti.

Knight Rider - K.I.T.T. zabiják (1986) (epizoda)

Zlý KITT, zlý - toto sa robí úbohému Michaelovi? Stačí pridať novú čipovú dosku a KITT zrazu mení hlas - aj to sú efekty 80-tiek.  Síce viac humorná epizóda ako trilerová, ale aj dostatočne akčná. Nuda nehrozí.

Mefisto (1981)

Asi som od filmu čakal niečo viac. Zasadenie a téma boli fajn, nástup nacizmu dostatočne alarmujúci, napriek tomu ma forma až tak neoslovila, resp. oslovila len tak na polovicu. Ďalšou vecou bolo, že Brandauer nepatrí k mojim obľúbencom a aj tu sa mi zdalo, že viac prehrával, ak chcel ukázať osobitosť postavy. Pritom menej je častokrát viac. Asi aj preto mi viac zaimponoval iný nemecký herec - Rolf Hoppe - v postave generála. Na druhej strane, viackrát som si počal sledovania aj ja položil otázku, asi ako každý divák tohoto filmu, ako by som sa na jeho mieste zachoval ja sám. Kam by som až zašiel a kde sú už hranice.

Volání svobody (1987)

Richard Attenborough trafil opäť do čierneho. Silný príbeh v dvoch dejových rovinách, ktorý zachytáva smutný obraz doby, ktorý pretrvával aj počas natáčania filmu (aparteid v JAR skončil až v roku 1990). Nie zo všetkými preslovmi a "múdrami" revolucionára Biko súhlasím, ale apartheidovský režim bol založený na rasovej neznášanlivosti, na násilí a brutalite a to je jednoducho za akoukoľvek hranicou. Ťažko povedať, ktorá dejová línia je lepšia, či tá sledujúca prácu novinára a "prácu" polície vedenou z najvyšších miest, alebo potom tá úteková, ktorej nechýba napätie a kus dojemnej ľudskosti. Film tiež obsahuje niekoľko skvelých scén, ktoré sa na čas vryjú do pamäte (napr. Biko v márnici či policajná streľba v černošskom gette). Kline nesklamal a predovšetkým v útekovej línii príbehu bol skvelý. A Washington ukázal svoju charizmu už v mladom veku.

Babettina hostina (1987)

Od historickej drámy som očakával asi niečo viac ako relatívne nezáživný a veľmi jednoduchý príbeh dvoch starých panien, ktoré odovzdávajú svoj život duchu kresťanstva a pamiatke svojho otca-pastora. Občas to malo jemnučký humor. Nad vodou to držala aspoň uveriteľná dobová atmosféra a v podstate aj herci. Od historickej drámy som očakával asi niečo viac ako len