Noční přechod (1981)

Z pohľadu diváka zo začiatku dosť silná dráma v zobrazovaní pomerov za socializmu, nasledujú dobre natočené dobrodružné pokusy o útek na západnú stranu Nemecka a následný happy-end, ktorý je vlastne podmienený Disneyovskou produkciou. Postavy však nemajú žiadnu psychologickú rovinu, o ktorú by sa mohli oprieť herci, a na ktorú by sa divák naviazal a tak ani dojemný záver nebol vlastne vôbec dojemný. Trošku napätia, trošku rodinnej pohody, ale všetko je to až príliš priamočiare, i keď podľa skutočnosti. 65%.

A teď něco úplně jiného (1971)

Je to fajn, ale stále mám pocit, že plnohodnotné mothypythonovské filmy ma oslovili viac, než skečové scénky a nepomohla tomu ani geniálna scénka s horolezeckou výpravou na Kilimandžáro. Niektoré časti naozaj nemali grády. 70%.

Zodiak (2005)

Ak Zodiac stále čaká, kým o ňom natočia dobrý film, tak môže podľa mňa čakať ďalej, pretože ani tento a ani Fincherov očakávaný trhák nepriniesli očakávanú úrodu. A keďže som tento film o Zodiacovi videl až po Fincherovom, čakal som, že už to nebude mať tú šťavu, ale prekvapivo som sa nenudil, vraždy, prehľadnosť udalostí a sledované obdobie bolo oveľa lepšie spracované. Už to chcelo len trošku lepšiu réžiu a hercov. 65%.

Nikdy to nevzdávej (2008)

Ani neviem vyjadriť poľutovanie nad úbohosťou tohto sračkového amerického deja. Nech je to béčkové ako chce, a i keď je Djimon Hounsou veľmi dobrý herec, tak z toho nemuseli nafukovať dramatický podtón a dôležito seriózne situácie. Nebol na to režisér, neboli na to herci a potom to tak aj vyzeralo. Totálne tupý a vygumovaný scenár. Veci ako vnútorný boj, ostré nelegálne fighty na ulici, záznamy bitiek v mobiloch a celá škola fičiaca na majstrovi pästiarskeho šampionátu, to všetko ma neskutočne nasie*alo. Stačilo pozmeniť pár scén na béčkovejšiu rovinu, aby sa to viac hodilo k dokonalým akčným scénam a bolo by to o niečom inom. Ale akcia je v tomto filme, podobne ako John McClane vo filmovom priemysle, záchranárom číslo jedna, tréningové prostredie a záverečný polhodinový turnaj ma nechali trošku pozabudnúť na negatívne dojmy a tak to zostalo na slušnom priemere. 55%.

Happy Feet (2006)

Pri roztomilosti to celé ostať nemalo, lebo celý príbeh mal naviac. Filmu z môjho pohľadu najviac neprospievajú muzikálové čísla, ktoré vlastne okrem príbehového torza neplnili žiadnu úlohu, iba pre divácky efekt. Ďalšie, čo bolo chybou, bolo pomerne zlé rozlišovanie tučniakov, aj preto sa asi rozhodli vstúpiť do deja len s minimom postáv, čo sa nakoniec tiež nevyplatilo. Mumble totiž ako postava veľa nepredviedol, i keď ako stepujúci tučniak bol veľmi milučký a jeho päť strelených kamošov toho po humornej stránke predviedlo patričný kus. Takže uspokojujúci nadpriemer, ale spomedzi animo-oscarov dosť prešvihnúté rozhodnutie. 65%.

Dracula (1931)

No, neviem, či si tvorcovia ešte nevedeli zvyknúť na zvukový film, ale tento film dosť doplatil na svoj vek. Niektoré situácie mi prišli naozaj komické, najmä výraz Carlosa Villaríasa (gróf Dracula) svojim výrazom pripomínal skôr sparodovaného upíra z nejakej bláznivej komédie. Všetok strach, ktorý som pri filme pocítil mi navodila hudba. Škoda teda, že jej bolo tak žalostne málo. Inak boli ale herci naozaj obstojní a príbeh sa držal svižného tempa. 60%.

Arthur a Minimojové (2006)

Vo filme pretrváva jeden veľký paradox. Pokiaľ v Bessonových najväčších hitoch sme sa stretávali s postavami najrozmanitejšieho charakteru a mnohí vieme, že s nimi dokázal divy, tak tu si nevie dať rady s postavou Freddieho Highmorea a aj ostatná hraná časť filmu je na zaplakanie nudná a tuctová. Dokonca aj Mia Farrow sa nevedela udržať na uzde. Našťastie už po pár minútach Arthur vhupne do sveta Minimojov a začína sa ozajstná dobrodružná jazda. Príbeh je síce banálny, ale vkusný, milý a tí malí mužíci si ma jednoducho získali. A grafika nech je akákoľvek stará, keď sú postavičky pekne načrtnuté, zvládne to aj kreslený Disney. Navyše aj záporáci boli dokonale kruto nakreslení a v detskom filmíku mi prišli poriadne hnusní. No a ja sa celkom teším aj na pokračovanie. 70%.

Bojová umění Shaolinu (1986)

Tak tu už ide naozaj len o choreografiu súbojov a skvelo prevedené a natočené akčné súboje. Tu už človek nenájde ani náznak klasického čínskeho príbehu, ale komu to vadí, keď sa pozerá v minútových strihoch na tie dokonalé eskamotérske kúsky. Ale je už vecou pohľadu, či sa Vám to oplatí pozerať len kvôli tomu. Mne áno. 70%.

Pravdivé zpovědi (1981)

Duvall a De Niro boli už vtedy pánmi svojho remesla a je to vidieť. K tomu sa ako námet priráta najslávnejšia hollywoodska vražda a stále je to málo na to, aby sa z tohto filmu venovala väčšia pozornosť. Dôvodom by mohlo byť len malé nadchnutie, ktoré som z filmu pocítil. Rozvláčnosť je miestami fajn zahnaná hercami a dobrou zápletkou, ale po hodine z nej začnú padať viečka a to už je niečo zle. Občas vzniknú aj dejové nejasnosti, ale tie aspoň diváka prinútia popremýšľať a hlavne nezaspať. Zaujímavo je do filmu vkomponovaná cirkev a zároveň točenie porna v '47 roku. Zaujímavý film určite je, to ho však pred priemernosťou neuchráni. 65%.

Černé ovce (2006)

Krvilačné ovce, premena na ľudské ovce alebo ovčích ľudí je kombinácia ako vyšitá a k môjmu prekvapeniu aj celkom dobre fungujúca. Všetok humor filmu však ostal v kratučkom traileri a to po rozložení do filmu nestačí. Našťastie to zachraňujú brutálne morbídne huňaté béé stvorenia a niektoré scény sú ozajstný masaker. 65%.