Miznúci svet hlucháňa (2023)

Najlepší film Erika Baláža. Cením si, samozrejme, všetky, ale tento si vážim najviac. Zaujímavosti o hlucháňoch s informačným presahom do oblasti spravovania lesov ako ich dôležitého biotopu. Už len čakám na film o rysoch. Snáď raz.

Fremont (2023)

Skvelá hudba, atmosféra, irónia. Plus reflexia, ktorá je nevážne vážna. Toto si určite raz za čas pozriem ako takú kultovku. Je to pomalé, jemne bizarné i zábavné. Fakt oceňujem.

Prokurátorka (2023) (seriál)

Slovenské televízne seriály poväčšine za veľa nestoja, ale keď ma to nebaví, nezaujíma, tak to jednoducho nepozerám a bodka. Prokurátorka je dobrý počin, ktorý zaujme milovníkov odhaľovania pôvodcov trestných činov a tých, ktorí chcú trolinku nazrieť pod pokrievku prokurátorskej práce, aj keď, ak tomu správne rozumiem, prokurátor pri výsluchoch väčšinou nebýva, takže to je filmové riešenie dozorovej problematiky. Každopádne - prípady na zamyslenie i celková zápletka na pozadí, ktorá prepája jednotlivé diely do sledu, ma bavili.

Světlonoc (2022)

K veci píše:Traffic.

Odvrácená strana Slovenska (2018)

Smutné, depresívne, realistické. A to je len zlomok tej odvrátenej strany. Inak výborný a potrebný film.

The Last Tourist (2021)

Výborný film, aj keď besný strih miestami. A ak väčšinu z toho už v podstate viete alebo tušíte, i tak nie je na škodu pripomenúť si to, hlbšie sa nad témou zamyslieť. Ak vás zaujme, odporúčam ako doplnok (historický exkurz) knihu Vitajte v raji od Jennie Dielemans a ako prehĺbenie cestovateľského i bežného prežívania eseje Alaina de Bottona v jednej z jeho excelentných kníh Umění cestovat.

Dobrá smrt (2018)

Jedinou výčitkou by mohlo byť, že film nezachytáva realitu neskorších štádií nevyliečiteľnej choroby. Ale tak, kto nezažil alebo nechce pochopiť, asi aj tak nepochopí. Je to len možnosť, nikto ju nenúti a keby bola dostupnejšia, podstupovala by sa v neskoršom štádiu. Je zaujímavé, že väčšina z nás si pod dobrou smrťou predstaví odchod doma v spánku v starobe. Tak prečo nedopriať pokojný odchod nevyliečiteľne chorým? Prečo si uzurpujeme právo rozhodovať za iných?

Ginger a Rosa (2012)

Skvelé kameramanské oko, réžia od Sally Potter, tínedžerské problémy až na dreň aj keď nie po lopate na pozadí kubánskej krízy. Výborný film. Jasné, že s postavami sa mnohí nestotožnia, dá sa niečo predvídať a pre niekoho je to nuda, ale to je len tým, že byť Ginger už dávno rozdáme pár faciek alebo tvrdých slov od srdca, lenže, že by sme sa tak správali my, navyše zväčša s naším dospeláckym mozgom, neznamená, že každý, tobôž v násť veku. Film vyžaduje kúsok empatie od diváka a hneď by boli lepšie hodnotenia. A neznášam hodnotenia typu: s nikým som sa tam nestotožnil/a, nebavilo ma to a podobne. Tínedžerských filmových zlátanín je mnoho, toto je z lepšieho súdka od réžie cez kameru po herecký výkon Ginger. Stávajú sa aj také veci občas, ako v tomto filme. Smutné, no realistické. Komu sa to nezdá, zjavne sa nikdy nezaujímal o psychológiu.

Denník plavby Moniky Kompaníkovej (2015) (TV film)

Normálny mierne atypický (pre niekoho atypický) dokument zachytávajúci čriepky z ciest Moniky Kompaníkovej v rámci Mesiaca autorského čítania v roku 2012. Dokument o človeku, myšlienkach, fascinácii detským vs. dospeláckym videním. MM_Ramone zjavne nemá rád Denník N, celá "recenzia" svedčí len o ňom, nič o Monike Kompaníkovej. Na to odporúčam skôr ten dokument.

32 utajovaných stran_zpráva z pekla (2015)

Pre intelektuálov, všeznalcov a podobne miestami trochu blbý a ocenili by sme menší vklad dvojice, na druhú stranu, ako film na oboznámenie s témou, pre stredoškolákov a podobne - úplne super. Beriem to ako dobré spracovanie pre širokú verejnosť.