Rozchod Nadera a Simin (2011)

Uvěřitelně natočený snímek, zabývající se morálkou a sobeckostí v lidských vztazích. Film působí mnohdy tak reálně, že je až nepříjemné jej sledovat, zejména proto, že ani jeden z hlavních aktérů nemůže říct, že by za rozehranou krizi nenesl odpovědnost. Jediným nevinným účastníkům (dětem) nezbývá pak nic jiného, než oči pro pláč. Smutné, silné, úplně jiný pohled do Iránské společnosti. 8/10

Nevěstinec (2011)

Ono jde opravdu jen o "vzpomínky z domu lásky", jak to naznačuje již podtitul filmu. Pokud nečekáte silný a sofistikovaný příběh, budete odměněni silně působícím pohledem do života skupiny padlých žen s občas doslova hmatatelnou atmosférou, výbornou kamerou a skvěle vybranou hudbou. Líbilo. 8/10

Kůže, kterou nosím (2011)

Strohé, předvídatelné, v porovnání s ostatními Almodóvarovými filmy slabší... 6/10

Zjizvená tvář (1983)

No nevím. Kdyby jen všechno nepůsobilo tak prkenně a papundeklově - včetně hereckých výkonů. Občas jsem měl pocit, že sleduju klasické béčko z osmdesátých let. Dívat se dalo snad jen na Al Pacina, který byl opravdu na zabití - taková M. Pfeiffer na druhou stranu - no bez komentáře. Celkově si myslím, že film je hodně nadhodnocený a nepodařilo se mu naplnit svůj potenciál. Pro mě tak 7/10

Kniha rekordů Šutky (2005)

Ode dneška začínám sbírat turecké kazety. Boratova rodná vesnice existuje. Geniální. 8.5/10

Renesance (2006)

Vizuální styl ukradený Sin City, svět podezřele podobný tomu z Blade Runnera, příběh kompromisem mezi detektivkou, love story a akčním scifi. Když se to splácá dohromady, vypadne z toho sice slušná, ale nepříliš dotaženě působící záležitost. Typický eurobiják. 7/10 PS: největší slabinou je dozajista příběh, škoda, dalo se to uhníst nějak smysluplněji

Půlnoc v Paříži (2011)

Lehká, z velké části hlavně nostalgická pohádka, ve které jakoby Allen už rezignoval na nějaké břitké skeptické vidění světa a jen stavěl obrovský, naivní, nekonfliktní pomník Paříži a starým časům. Já osobně mám raději Allena kousavého, cynického a živějšího, ani tohle taky není špatné. Owen Wilson zahrál Allena skvěle, Adrien Brody byl skvěle trhlý Dalí, víc než jedno příjemné posezení ale tenhle film asi nikomu neposkytne. 7/10

Avatar (2009)

Velká škoda toho tak naivního a neoriginálního příběhu, připomínajícího ekoteroristickou verzi Tance s vlky. Předpokládám, že Cameron měl Avatara v hlavě úplně jinak a výsledný produkt byl ovlivněn množstvím kompromisů s lidmi, kteří do toho cpali prachy. O vizuální stránce filmu nemá cenu se hádat, problém je opravdu příběh, celkové ladění, "jalovost" typická pro hollywoodské blockbustery, bezvýraznost Sama Worthingtona, Ribisi se tam taky vůbec nehodil. Naopak oba palce nahoru pro Sigourney, Ripleyová to na svá krásná stará kolena zvládla na výbornou. Cameron by se měl držet klasického (hardcore?) sci-fi, protože to, co předvedl ve Vetřelcích a Propasti, bylo dokonalé. Tady je to všecko takové vykastrované za účelem zalíbit se každému... 7/10 PS: skvělé nápady ohledně fauny a flóry na Pandoře, včetně "linkování" bytostí k sobě

Spáči (1996)

Film se skládá ze třech částí - příběh o dospívání v Americe šedesátých let, příběh o krutém zneužívání ve vězení pro mladistvé a příběh o jednom mazaném soudním procesu. Atmosférou mi tento kousek připomínal skvělý počin Tenkrát v Americe (včetně přibaleného Roberta De Nira), řada dalších hvězd včetně Pitta, Hoffmana a Bacona mi ovšem nedokázala zaplašit dojem, že je vše podáno maličko narychlo a zkratkovitě. Jde každopádně o vyjímečný snímek, kterému ale z mého pohledu ještě něco málo chybí, aby mohl hrát pomyslnou první filmovou ligu. 8/10

Čtyři lvi (2010)

Velice výživná a nekompromisní groteska. 8/10 Poklona tvůrcům za to, že na tohle měli "koule" a viditelně neškrtali.