Čtyři lvi

• Velká Británie Four Lions (více)

Agilní Omar (Riz Ahmed) a trochu pomalejší Waj (Kavan Novak) jedou na výcvik do teroristického tréninkového tábora do Pákistánu, ale po čase jsou odtud vyhozeni pro neschopnost. Dalšími členy teroristické buňky jsou bílý muslim Barry (Nigel Lindsay) a magor Faisal (Adeel Akhtar), který umí sestrojit bombu a rozhodne se vytrénovat vrány, aby se staly nosiči bomb. Pátým členem je Hassan (Arsher Ali), ale ten dlouho nevydrží – při tréninku sám sebe usmrtí. Film končí scénou, kdy se samozvaní teroristé pokusí v převlecích spáchat sebevraždu při londýnském maratónu, ale vše samozřejmě dopadne jinak. (oficiální text distributora)

Subjektiv

Asi se ptáte, kde jsou naši staří známí, muslimští teroristé. Kampak se asi ti čerchmanti schovali? Neschovali se děti, ani neumřeli, zblbli. Skutečně, ročně zemře v Evropě a USA (bez Ruska) zřejmě menší množství lidí rukou teroristů než zahubí náhodně padající kokos mužů a žen na světě. Pracují naše tajné služby tak dobře? Je to s radikalizací otroků Aláha méně horké, než se tvrdívá? Nebo nedokáží uspořádat pořádný džihád dík nebetyčné neschopnosti, jíž oplývají? +++++ Jooo, známe tyhle historky o natvrdlých výbuchářích. V recenzích se zmiňuje nepovedený útok v Glasgow, který má určitě pro Británii větší význam, ale vzpomínám, že jeden palestinský vzal údajně s sebou jen své osnovače díky tomu, že bomba byla časována dle izraelského času, který samotní převozci považovali za odporně sionistický, jim vnucený. Díky tomu nedovezli nálož na určené místo včas, ba ani auto nezvládli opustit. +++++ Kdyby ovšem zůstali Čtyři lvi jen u toho, že ukazují tupost atentátníků, jistě by film neztratil svou milou nekorektnost, ani vtip, ale chybělo by mu něco, co Čtyři lvi posouvá trochu za rámec prosté taškařice pro zasmání. Se zalíbením jsem sledoval ideové i teologické zmatení hrdinů, jejich ochotu zastávat i nejabsurdnější prvky jistých výkladů a odnoží islámu. Odmyslím-li si s tím spojený, možný útlak, což nemusí být lehké, pak mi prohlášení: "Islám se hroutí, muslimové hrají na strunné nástroje," musí nutně připadat jedině směšné, stejně jako v muslimském světě více než u nás rozšířený fenomén opravdu ujetých konspiračních teorií. +++++ Scéna fingovaného útoku zase ukazuje, jak někteří lidé mohou získat sebevědomí tím, že mohou snadnou nahánět strach. Nabízí se tak možnost zbavit se frustrace z dlouhodobého historického neúspěchu zemí sunny, který dle některých jejich obyvatelé pociťují nebo jde o kompenzaci ryze osobní? Něco jako: "Ty máš prý bohatství, moc i štěstí, ale já v tobě stejně budím hrůzu?" +++++ Ale ani my, Evropané, nevycházíme z konfrontace se Čtyřmi lvi s čistým štítem. Naše média jsou přehnaně opatrná, aby snad nebyla nařčena z islamofobie nebo se nestala terčem horšího, než slovního útoku. Bezpečnostní složky se také párkrát "vyznamenávají", viz trilema wookie, bear, honey monster. +++++ Kromě příležitosti zasmát se neokoukaným vtipům si cením obzvlášť ještě jedné věci. Asi nejlepšímu filmovému navedení k tázání: "Kdo vlastně jsou ti teroristé?" Nene, nejde mi o odpovědi typu: "Neschopní troubové, kterým se do hlavy nevejde už nic než myšlenka na zabití pár něvěřících," nikoliv: "Ti co se činí podezřelými přehnanou snahou vypadat co nejvíc nenápadně, ani: "Paranoidní pošuci, co v každé paní s taškou vidí tajného." Opravdové tázání, které nedokázalo přinést tolik chválené Paradise Now, které jen jednu jednoduchou odpověď nahrazuje jinou jen mírně složitější, snad i pravdivější. Snad proto, že komedii ve její stylizovanosti nelze považovat za rovinně zrcadlící. +++++ S vedoucím lví buňky Omarem se to má jinak, složitěji. Doma na něj čeká nádherná žena, slušně vychovaný, milující, jej obdivující syn, zřejmě si slušně vydělává a navzdory Koránu 4:144 má za kamaráda obyčejného Angličana. Jeho vojáci, zdá se, nemají to štěstí a snad i on se cítí vykořeněný, ztrácející kontakt se svým původem. Terorismus tu přestává býtv bojem za věc islámu a lvi ani nikdy neřeší, jak jejich útok může této věci pomoci. Slepě, jako děti přijímají skutečnost, že tak se koná. Skorem náhodně volí cíle s účelem, co nejvíce ublížít kafírům. Ale někde uvnitř mě hlodá pocit, že ozbrojený boj pro ně představuje způsob socializace, zařazení se do nějaké společnosti, uznání jejich hodnoty podobně naladěnými kamarády a vlastně i možnost ty kamarády získat a udržet si je. V tom spatřuji jejich úděl, i přes hrůzy, které se chystají vykonat, jako dojemný. Nikdy bych nečekal, že mě nějaký film málem přinutí zaplakat pro vraha. +++++ Lvi se chovají jako nevinná, roztomilá lvíčata. Nevnímají následky svých činů, dokud není pozdě a když dojde na nejhorší, nedokáží se situací vyrovnat. A přece jsou vrahy, dětsky naivními, roztomilými, ale pořád vrahy. Když zabíjeli, nedokázal jsem se tomu smát a kdyby ano, asi bych to sobě i filmu vyčítal. Ani Faisalův-Forrestův osud nevzal mou bránici ztečí. Zprofanované, nadužívané zakopnutí nalezlo v komedii opět svou vážnost. Netvrdím, že tak vypadá skutečnost, ani že výše napsané nám film jednoznačně sděluje. Ke mně osobně však právě takto Čtyři lvi promlouvali. Samozřejmě mě také trhala na kusy bratr vrána, dej jí Aláh 72 vranních panen, mučedník, co narušil zásobování potravinami i nejlepší Mr. Gumby po Mr. Gumbym, Barry. +++++ Ale nezapomeňte, pořád tu jsou, omámeni mučednictvím, motivováni křivdami domnělými či skutečnými, přesvědčeni, že Alláh bude za pár mrtvých nevěřících psů rád a světu bez nich bude lépe. Z nějakého důvodu jim však nejlíp jde zabíjení jejich vlastních nebo alespoň jim bližších lidí. Záměrně, ne jako lvi ve výcvikovém táboře. Přesto se jim ale můžeme smát. () (méně) (více)

Frajer42

Já si troufnu davové šílenství nesdílet, protože mi to celé přišlo vtipné minimálně. Přiznám se bez mučení, že jsem svoje očekávání postavil dosti vysoko, protože už když jsem si přečetl v obsahu, že uvidím výcvikový tábor pro teroristy a v něm pár dementů, tak to zákonitě musí být děsná bžunda. Doporučím zhlédnutí v původním znění, protože český dabing jde do větších a větších hoven. Docela dost mi vadili všichni herci s jedinou výjimkou toho plešárda s vousy. Ten byl dobrej a občas i něco vtipného pronesl. Sem tam. Nemám naprosto nic proti černému humoru. Nemám naprosto nic proti anglickému humoru. Nemám naprosto nic proti jakémukoli druhu humoru. Tady jsem se pousmál maximálně dvakrát. Ocenit mohu snad pouze orginalitu, protože když tak zapátrám ve svém skvělém mozku, tak nic podobného tam nenalézám. Partička bezvýznamných muslimů chce přispět taky svoji troškou do mlýna a pomstít se zbytku světa, protože je svět který se netočí kolem mocného Aláha děsně sere. Tahle partička jsou absolutní dementi a celý film se točí kolem jejich cesty za snem. Že jsou dementi je pochopitelné, kdo mentálně zdravý by se z vlastní vůle odpálil...? Žádné nové a převratné poselství bych ve snímku taky nehledal. Taková lehká zívačka. Nic víc. ()

Kothy

Hodně dobrá britská komedie o radikálních muslimech. Střílí si z nich opravdu neskutečně. Celou dobu nemotorně připravují útok, který nakonec nevyjde úplně podle jejich plánu. Je to spousta skvělých hlášek a obsazení je taky dobré. Například část ve výcvikovém táboře je super. Asi bych tento film muslimům nedoporučil. "Cíl je medový méďa." :D ()

hippyman

tak tohle mi nesedlo... byť autenticky, pořád jen špatná, rozklepaná kamera; byť autenticky, pořád jen špatné a hloupé dialogy, prostě nadhodnocený britský "humor", který paradoxně zachraňuje ta nejautentičtější závěrečná nehumorná část. snímek plný kontrastů, pomatených a leckdy dost trapných scén. takovýto druh zábavy bych už asi zažít nechtěl. 50%. [1. wayFUCKý HD FEST] ()

Rex Mundi

Bláznivá satira postavená na vážnej téme, neuveriteľne podmanivo kombinujúca dve extrémne polohy - sociálnu drámu s čiernou komédiou. Vznikajú z toho fascinujúce momenty, kedy sa človek nahlas smeje, no zároveň sa mu v hlave vrtia všetky kolieska a kalkulujú reálne presahy geniálne premyslenej fikcie. Skvelý film, vypointovaný do poslednej chvíle, extrémne zábavný aj smrteľne vážny, ktorý však nikdy neskĺzne k priehľadnému poučovaniu. ()

• Film bol natočený v anglickom Sheffielde, pričom aj slávny Londýnsky maratón je tiež nasnímaný v uliciach Sheffieldu, nie v Londýne. (odvedle)
  • V roce 2007 vznikl scénář, ale jak BBC, tak i Channel 4 jej odmítly s tím, že se jedná o příliš kontroverzní téma. Morris pak v hromadném mailu pod názvem Funding Mentalism vyzval fanoušky, aby přispěli na realizaci filmu částkou 25-100 liber, a nabídl všem přispívajícím možnost zúčastnit se natáčení v komparzních rolích. Nakonec to nebylo třeba – produkce se ujaly Film 4 Productions a Wrap Film. [Zdroj: HCE] (POMO)
  • Režisér a spoluscenárista snímky Christopher Morris si bol svoje dielo odobriť aj u slávneho "justičného omylu", bývalého väzňa z Guantanáma Moazzama Begga, ktorý bol nesprávne považovaný za člena organizácie Al-Káida. Ten, nielen že scenár schválil ako pre islam neškodný, dokonca si vraj premiéru vychutnal. (MikaelSVK)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato