Hostitel (2013)

Film začínam hodnotiť od hudby, ktorá je skvelá, jedinečná, podmanivá. Herci hrajú dobre, teda tak, ako je napísaný scenár. A sci-fi je môj najobľúbenejší žáner filmového umenia. Samotný sci-fi námet je dobrý, no thriller to nie je. Je to romantický film pre teenegerov do 12 rokov. Ale tá hudba je skutočne skvelá. Medzi odpadové sci-fi, produkované kanadskými filmármi, však tento film nepatrí.

Labyrint: Útěk (2014)

V záplave sci-fi filmov posledného obdobia prišiel film Labyrint a tvorcovia dokázali, že ešte stále jestvujú autori, ktorí hľadajú zmenu. Na rozdiel od mnohých kritikov tohto filmu konštatujem, že film má skvele prepracovaný námet a priebeh deja je nápaditý a neopozeraný. Koniec tohto príbehu bol síce v nedohľadne, zámery génových inžinierov boli len naznačené, no týmto sa tvorcom podarilo to najhlavnejšie - vyvolať záujem a očakávanie možného nasledovného príbehu tých mladých ľudí, ktorí prežili úskalia Labyrintu. A to najhlavnejšie, vo filme hrali takmer neznámi herci, no pozerať sa na ich výkony bolo veľmi jedno veľké a príjemné prekvapenie. Ak aj tvorcovia nebudú pokračovať v ságe o mladých pokusných králikoch, tento film bol zaujímavý, akčný a hlavne skvelý.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Allan Karlsson je stelesnením prostoty, naivity, ale najmä zdravého sebavedomia. Ako hlavný hrdina príbehu rozpráva zážitky celého svojho 100 ročného života s ľahkosťou a bravúrnosťou. Zaoberá sa len tým, čo bolo v jeho živote najdôležitejšie. Skvelá zábava pre každého a podobnosť s Cimrmanom, Forest Gumpom alebo s niektorými postavami Quentina Tarantina je čisto náhodná. Opakovateľne pozerateľné.

Godzilla (2014)

Nie je mnoho sci-fi filmov, ktoré nepoznajú kritiku fanúšikov sci-fi, ale aj tých, ktorí tomuto žánru nefandia. Film Godzilla (2014) som videl až potom, ako som si prečítal jeho hodnotenia. Tento príbeh a film môžu mať mnoho kritikov, no po vzhliadnutí filmu si myslím, že kritika nie je oprávnená. Scenár filmu, jeho dej a záverečné finále síce nie sú ohurujúce, ale celkový výsledok by mal uspokojiť verného ctiteľa sci-fi. Keďže aj zvuk na DVD nosiči je veľmi kvalitný, dve hodiny strávené pri domácom kine uplynú bez rušivých momentov. Táto Godzilla patrí k tým filmom, ku ktorým sa dá opätovne vrátiť.

Coherence (2013)

Aj takto sa dá natočiť dobré sci-fi. Tento film je asi jedným z najlacnejších sci-fi filmov, kde si autori vystačili s jedným domom, dvoma autami a bežnými rekvizitami. Film sa pomaly rozbieha, aby postupne, na základe rozhovorov hlavných postáv dospel až k záveru, ktorý síce neohromí, ale preukáže invenciu autorov. Fanúšikovia akčných sci-fi filmov preferujú iný typ filmov, ale tento príbeh stojí za vzhliadnutie.

Nebe existuje (2014)

Hodnotenie kresťanských filmov je vždy spojené s ich obsahom. Čím sú uvádzané fakty pre veriacich hmatateľnejšie a presvedčivejšie, tým tvrdšie sú vyjadrenia neveriacich, ktorí obdobné filmy vzhliadnu. Zostáva len otázka, prečo pozerajú filmy, ktoré ich iritujú. Tento film rozhodne nebude ašpirovať na najlepší film roka, snahou tvorcov bolo vykresliť rodinu, ktorá vo svojom živote zažíva to, čo sa vyskytne len malému promile ľudí na svete. Že to nebol ohromujúci film je viac ako zrejmé, no podanie faktov uverejnených v knihe a v dlhšom časovom období, bez akéhokoľvek zakončenia príbehu, bolo zrozumiteľné a jednoznačné. Film zmapoval to najdôležitejšie zo života rodiny a malého chlapca a ozrejmil fakty, ktoré hraničia s (ne)uveriteľným rozprávaním 4-ročného chlapca. A v samom závere zanechal film odkazy, ktoré si každý vnímavý divák dokáže doplniť na internete prostredníctvom Google alebo iného vyhľadávača.

Na hraně zítřka (2014)

Každý film je o pocite, ktorý vo vás po skončení zanechá. Nehodnotí sa vtedy kvalita scenáru, logika deja ani herecké výkony, či ďalšie dôležité nuansy filmu. Tento film je v tomto roku asi prvý, ktorý vo mne rezonoval aj po jeho skončení. A ako fanúšik sci-fi nedokážem definovať ani to, čo tieto pocity vyvolalo. Možno sú to časové slučky, možno kvalita trikových záberov, možno príbeh a dej filmu, alebo jednoducho prirodzené herecké výkony. Tento film je povinnou jazdou a zároveň odmenou pre verných fanúšikov sci-fi, čo určite nemusím zdôrazňovať.

3 dny na zabití (2014)

Tento film, plný naivných, nelogických a miestami prihlúplych scén je tak skvele natočený, že vás pohltí najmä svojim akčným poňatím. Keďže Luc Besson má rád svojich hlavných hrdinov, je príbeh amerického agenta v Paríži síce plný problémov, no ten ich však rieši s nadhľadom a s chladným prístupom profesionálneho likvidátora. Nič z toho však neznižuje kvalitu filmu, ktorý je akoby vystrihnutý zo súčasnej doby a zasadený do rokov 80-tych. A keďže aj herci sú prirodzení a uveriteľní, je to skvelý film na večerné predstavenie, dokonca aj v kine.

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Kto videl tento film v 70. rokoch, bude určite súhlasiť s tým, že to bol vrcholný kúsok filmového plátna. Zvlášť, keď sme v tom období videli 2-3 americké filmy za rok. Samozrejme, nie je možné ho porovnávať so súčasnými katastrofickými filmami, no keď som ho videl pred 40 rokmi, ako tínedžer som mal z neho husiu kožu a obrovský zážitok na veľmi dlhú dobu. Dnes, s odstupom času je zrejmé, že akčnosť snímku je minimálna, herecké výkony priemerné. Napriek tomu stojí zato film vidieť a nechať sa uniesť dobrodružstvom, ktoré by nikto z nás nechcel zažiť.

Vodní svět (1995)

Sú filmy, ktoré si pozriete a zabudnete, o čom film vlastne bol. K tomuto filmu sa však rád vraciam, pretože má v sebe niečo nevypovedateľné, niečo, čo nás môže za určitých okolností postretnúť. Kevin Costner je vo filme presvedčivý a ani drobné prešľapy proti logike neznižujú kvalitu filmu, ktorá je na vysokej úrovni. Som vďačný K.Costnerovi za toto dielo, ktoré sa zaradilo do siene nesmrteľných filmov.