Z jiného těsta (2023)

Jedna z nejhorších komedií, jakou jsem kdy viděl. Samotné téma má sice potenciál, ale to by scénář a režii museli mít na starosti lidé, kteří mají nějaký talent. Výsledek je totiž nevtipná a hlavně zdlouhavá nuda.

Predátor: Kořist (2022)

Velice příjemné překvapení plné nekompromisní akce. Hlavní hrdinka je odhodlaná dokázat, že zvládne lovit stejně dobře jako její bratr a jeho vrstevníci. Amber Midthunder se evidentně snaží a je vidět, že si to užívá. Scénář i podařená režie jí v tom jen pomáhá. Akce je dobře natočená a hodně brutální. Dan Trachtenberg odvedl skutečně dobrou práci. Nápad postavit Predátora proti indiánům se ukázal jako velice povedený a je mnoho zajímavých historických období, kde by se mohl objevit příště.

Resident Evil: Lék (2022) (seriál)

Naprosto nehorázná nuda s otřesným scénářem. Netflix neumí točit adaptace známých knižních nebo herních titulů. Místo toho, aby se pokusil o věrnou adaptaci původních her, vyhodil oknem peníze na nesmyslný seriál, který s předlohou nemá nic společného. To co udělali s Weskerem je nepochopitelné. Ta postava je velice špatně napsaná a se svým předobrazem nemá nic společného. Všechny charaktery jsou na tom podobně. Není zde jediná zajímavá postava a casting se také nepovedl. Ella Balinska se sice snaží, ale její postava je nudná a hrozně napsaná, takže nemá co hrát a jen se trápí. Na celém obsazení je vidět, že pro tvůrce bylo důležitější naplnit rasové kvóty než obsadit skutečně dobré herce. Děj se více soustředí na woke agendu než na kvalitní příběh, a na něco takového u seriálu pod názvem Resident Evil nikdo není zvědaví. Netflix se opravdu nemůže divit, že mu ubývají předplatitelé, když je schopen vypustit do světa něco podobného.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

S každou novou epizodou čtvrté série Stranger Things mě stále více pohlcovala dokonalá osmdesátková a také správně hororová atmosféra. Původní postavy byli pořád skvělé a ty nové krásně zapadly do světa ST. Herecky si mě ve čtvrté sérii nejvíce získala Sadie Sink, ale každá důležitá postava dostala svůj moment, ve kterém naplno zazářila. Humor nebyl přehnaný a fungoval přesně tak jak má. Drsnějším momentům nechyběla brutalita a dočkali jsme se několika epických akčních scén. Nechyběli ani silné emotivní okamžiky. Delší stopáž překvapivě utekla hodně rychle. Jen finálová epizoda ztrácela tempo, a některé momenty byli trochu natahované. Co musím rozhodně pochválit je geniální práce s hudbou. Píseň Running Up That Hill od Kate Bush jen tak z hlavy nedostanu.  Steve a s ním část party si udělala výlet do Upside Down. Mike, Will a Jonathan navštívili Suzie a Hopper se snaží přežít v ruském zajetí a Joyce s Baumanem se ho pokoušejí zachránit. Zbytek party čelí jak místí policii, rodičům tak i naštvaným spoluobčanům v čele s Jasonem a jeho spoluhráčům s basketbalového týmu. A pak je tu Eleven. Postupně odhalujeme její temnou minulost a dočkáme se konečně odpovědí, které nám odhalí nejen zrod temné dimenze, ale také jednoho s nejděsivějších záporáků za poslední roky. Vecna přestavuje čiré zlo a z jeho proslovu v závěru sedmého dílu doslova mrazí. Inspirace Noční můrou s Elm Street a dílem Stephena Kinga je sice patrna, ale vše si jde vlastní cestou. Je vidět, že bratři Dufferovi přesně vědí, co dělají.  Pravda je, že posední dvě epizody mě pořád hodně bavily, ale po epickém závěru sedmého dílu jsem čekal trochu víc. Oběma závěrečným epizodám viditelně škodí skutečnost, že si tvůrci šetří zásadnější momenty až do finálové řady. Sice se dozvíme víc o Upside Down a Vecnovy a nechybí jak akční tak emotivní momenty, ale vlastně se jedná jen o přípravu před rozhodující bitvou. Tomu odpovídá i skutečnost, že v této řadě všechny důležité postavy nakonec přežili.  Pokud bych měl finále čtvrté série k něčemu přirovnat, napadá mě jednoznačně Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1. Bratři Dufferovi jsou naštěstí zruční vypravěči, takže to celé pořád funguje. Přesto zamrzí, že některé postavy byli pro celou sérii značně upozaděné. Pevně doufám, že pátá finálová série všechny nedostatky napraví a přinese nám po všech stránkách dokonalé a hlavně důstojné ukončení celého seriálu. Výhodou páté série bude skutečnost, že na rozdíl od té čtvrté budou všichni naši hrdinové konečně pohromadě. Jenže i přes některé výhrady pro mě byla čtvrtá série Stranger Things nejlepším seriálovým zážitkem v tomto roce a to se podle mě jen těžko změní.

Pravidla zabíjení (2022)

Většina filmu se drží v přijatelném béčkovém průměru. Jenže akční finále je zbytečně odfláknuté. Sice se hodně střílí, ale je to nepřehledné a takové nezajímavé. Michael Rooker má slušné charizma a Olga Kurylenko působí s útočnou puškou v ruce uvěřitelně a vlastně jí ta akční poloha celkem sluší. Bruce Willis sice nic zajímavého nepředvede, ale ani neurazí. Určitě je to jeden z jeho lepších filmů z poslední doby. Škoda, že film nerežíroval někdo lepší.

All Too Well: The Short Film (2021)

Chemie mezi Sadie Sink a Dylanem O'Brienem funguje dokonale. Snad se ještě někdy sejdou ve společném nejlépe romantickém nebo akčním filmu. Písnička se mi líbí a Taylor Swift se to celé dost povedlo.

Stranger Things - Kapitola první: Klub Hellfire (2022) (epizoda)

Čekání na čtvrtou sérii bylo šíleně dlouhé, ale výsledek rozhodně stojí za to. V úvodní epizodě sledujeme, kam se naši hrdinové posunuli, a seznamuje se s novými postavami. Jako rozjezd a příslib věci příštích to celé funguje dokonale. Brutální úvod a ještě děsivější závěr patří mezi vrcholy prvního dílu.

Ambulance (2022)

Musím říct, že mě novinka od Baye nečekaně bavila. Jedná se o svižný a hlavně zábavný akční film s kvalitním obsazením, udernou akci a hlavně s jednoduchým, ale relativně inteligentním scénářem. Podobných akčních oddychovek není nikdy dost.

Swimming with Sharks (2022) (seriál)

Seriál má zajímavé téma a působí dost temně. Kiernan Shipka v něm naplno dokazuje, že v pohodě zvládne i charakternější role. Nebýt ní popravdě bych se o Swimming with Sharks vůbec nezajímal.

Batman (2022)

Film Matta Reevee sice není lepší než Temný rytíř, ale jako temný úvod do života mladého Bruce Waynea, který je na začátku své cesty v boji proti zločinu jako Batman funguje bez větších problémů. Sice bych filmu dokázal něco vytknout, ale pravda je taková, že se jedná o velice zdařilý snímek. Robert Pattinson nám herecky definitivně dozrál a odvádí solidní práci. Zoë Kravitz sice není tak zábavná jako Michelle Pfeiffer, ale rozhodně je její Catwoman zajímavější než nudná verze od Nolana. Mezí její Selinou Kyle a Robertovým Bruce Waynea alias Batmanem to pěkně jiskří. Děj poskytl ideální základy pro možná ještě temnější pokračování a celé to skvěle funguje jak v detektivní tak v akční rovině. Čekání na pokračování nebude snadné.