Kmotr III (1990)

Trojka ako záver trilógie ma bavila o čosi viac ako dvojka (predovšetkým to bolo kratšie), no čakal by som od zavŕšenia trilógie viac. Pacino je tu znova skvelý a páčilo sa mi, že sa to odohráva o niekoľko rokov neskôr, kde je Michael Corleone starý a chorý a niekoľko vecí vo svojom podniku musí prehodnotiť. Chýba tu síce Robert Duvall ako Tom Hagen, no veľkým plusom je synovec Michaela. Skvelý Andy Garcia ako horko krvný mladík Vincet. No samotný príbeh moc toho neponúkol. Prvá polovica ma celkom bavila a finále v divadle bolo tiež zaujímavé, tak isto aj akcie viac pribudlo, vlastne je to asi najakčnejší diel (pekný masaker s helikoptérou), ale ako celok je to pomalé a tak ako v predošlých dieloch, aj tomuto chýba väčší spád. 60 - 3*

Kmotr II (1974)

Slabšie ako jednotka a neuveriteľne dlhé a rozťahané. To čo mi vadilo, už pri jednotke (dlhá minutáž) sa tu v dvojke ešte o ďalšiu pol hodinu predlžuje. Nevadia mi dlhé filmy a prvý diel ma bavil, akurát mu chýbalo väčšie tempo. No dvojka, ktorá je s časti prequel aj sequel zároveň (čo oceňujem), nemá taký pútavý príbeh ako mala jednotka. A dokonca ani postavy. Zatiaľ čo Brando alebo Caan mali zaujímavé napísané postavy, tu už nie sú. Teda jedna tu je v mladšej verzii a De Niro ju hra výborne. Vlastne jeho prequelová dejová linka ma bavila viac ako ta hlavná. Pohlaď do minulosti ponúkne mladého Corleonea a jeho cestu ako sa pomaly vypracoval a dostal k moci. No hlavná dejová línia s jeho synom (Pacino je znova perfektný) nemá taký dobrý príbeh. Skutočne len minimum vecí ma tu zaujalo, vraždy tiež neuzemnia ako pri prvom filme a nič strhujúcejšie, okrem záveru sa snáď ani nestane. Hromada pomalých scén a dialógov tento film u mňa zabila. 50% - 2*

Kmotr (1972)

Tak som sa po dlhých rokoch odkladania, tohto legendárneho Coppolovho mafiánskeho klenotu, konečne odhodlal a pozrel si ho. Neviem, či som čakal viac (lebo som mal prehnané očakávania, keďže je to 7 najlepší film), ale určite som čakal aj menej (bral by som kratšiu verziu filmu, ktorá nemá tri hodiny). Keď si to vezmem ako celok, určite je to kvalitný film aj v dnešnej dobe, príbeh a postavy majú rozhodne čo ponúknuť, hrajú ich veľké herecké mená, ale chýba tomu spád a tempo. Ak by sa to prestrihalo a bolo to kratšie tak o pol hodinku, určite by som dal vyššie hodnotenie. Toto bolo na mňa moc pomalé a pôsobilo to miestami až uspávajúcim dojmom. Každopádne tento prvý diel s trilógie je najlepší. Ako som už spomínal sú tu výborný herci (Brando, Pacino, Caan, Duvall), perfektná hudba, zaujímavý príbeh a pôsobivé nečakané zvraty a vraždy. Netvrdím, že je to zlý film, ale pre mňa to klenot určite nie je. 70% - 3*

Mongol - Čingischán (2007)

Na európsku tvorbu, celkom solídne natočený film. Pekná výprava, kostýmy, rekvizity, scenérie, kultúra, či herci sú to samozrejmosťou. Problém mám skôr s príbehom, ktorý nie je zlý, ale strašne sa opakuje a moc toho neponúkne. Trištvrte filmu je Temudjin štvaný a väznený vlastným kmeňom a záver, kedy by sa to už mohlo konečne rozbehnúť tu chýba. Zhrnuté a podčiarknuté: Pekne natočene s citom pre detailom, ale celý čas som čakal, kedy už pôjde dobyť svet a ono nič. 70% - 3*

Attila (2001) (TV film)

Viac sa stotožňujem s hodnotením na IMDb, pretože čsfďáci sú moc náročný. Áno je to nízkorozpočťák, ale na TV produkciu to vyzerá podľa mňa celkom dobre. Hordy armád tu nečakajte, aj keď v jednom či v dvoch záberoch vyzerá vojsko celkom obrovské, v tých ďalších, to vyzerá len ako keby sa schyľovalo k menšej šarvátke. Po väčšinou tu Attila drancuje len obyčajné dedinky, no nájde sa aj jedná pevnosť, či pekné šíky rímskych légii. Kostýmy a vypráva nie je úplne zlá. Celé sa to odohráva v tých istých priestoroch, interiéroch, lesoch, lúkach a lokáciách, ale nevyzerá to zlé. Ďalšie plus čo ma potešilo je herecké obsadenie. Butler je podľa mňa super a dosť mu sedela úloha vodcu Hunov. Veď o pár rokov s prehľadom dal aj ďalšieho veľkého kráľa (Leonidasa). Tak isto mu kvalitne kontruje aj Poweers Boothe ako rímsky Flavius Aetius. Chcel by som dať viac, pretože ma bavili herci (v ďalších vedľajších úlohách sa objavujú aj tváre ako Cunningham alebo Curry) a aj príbeh (aj keď historicky to nie je presne), no bohužiaľ nestrhlo ma to v akčných scénach. Pekne sa na ne pozeralo, ale chcelo by to trošku viac krvi, trošku viac drámy, trošku viac taktiky alebo trošku lepšieho režiséra. Ak nerátam zaujímavý súboj Attilu s Bledom, tak väčšinu akcie tvorila len taká hromadna mela komparzu. Ďalšie veľké plus, na ktoré nemôžem zabudnúť je hudba. Nick Glennie-Smith niekedy zo svojou hudbou pomáha Attilovi viac, ako jeho vojaci na bojisku. Na záver už iba taká drobnosť. Tu sa uvádza, že to má 3 diely, na IMDb, že to má 2. Ja som videl len jeden trojhodinový film. 70% - 3*

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Už ani neviem koľký film o tomto zabijakovi v poradí to je, ale viem, že to nadväzuje na pôvodný diel z roku 1974, ktorý som nevidel. Videl som iba filmy s roku 2003 a jeho prequel Beginning z roku 2006. A vôbec neboli zlé. Vlastne to boli oproti tomuto špičkové horory. Na druhu stranu, nie je potrebné vidieť pôvodný film, všetko podstatné, čo sa stalo sa dozvieme hneď v úvode. A keď už spomínam úvod, tak ten tu bol asi najlepší, pretože hneď ako začne Leatherface zabíjať, režisér spláchne logiku do hajzlu. Je tu hromada vrcholne debilných scén, no vrcholom je scéna, kde jediná preživšia s pôvodného filmu naklusá s brokadou v ruke a ide vyrovnať skóre a pomstiť smrť svojich kamarátov. Samozrejme ho ma úplne na podnose, ale namiesto toho ho nechá odisť aj s motorovkou, aby ju potom mohol zabiť. O ďalšej totálne debilnej scéne, kde sestra nejde zachrániť sestru, ale zoberie brokovnicu a ide na férovku proti hlavnému bosovi ako v pc hre je tiež totálny výsmech. A to, že Leatherface si spravil potápačsky kurz alebo, že s čaptavými behom všetkých dobehne, alebo že zapne nesmrteľnosť tiež nebudem komentovať. Jasné, takýto zloduši predsa vždy musia prežiť. Prežil to minulý rok aj Michael Myers. A keď už spomínam ikonu s Halloweenu, tak tvorcovia sa výrazne inšpirovali Halloweenom s roku 2018. Tiež tu máme hlavnú postavu, ktorá sa na staré koledná ide pomstiť, no zatiaľ čo Halloween ponúkol solídne napínavý krvák, tu sme sa dočkali iba pár debilne pekne vyzerajúcich krvavých scén. Veľké plus je, že je to krátke a celkom rýchlo to plynie, keďže príbeh to nemá vlastne žiadny a jedná sa o štandardný slasher. Záver je totálny výsmech, ktorý sa mi ani nechce komentovať. Už tomu chýba iba scéna za titulkami, kde by sa Leatherface vrátil domov. Počkať, za  titulkami táto scéna vlastne je! 25% - 1*

Zabijákova žena & bodyguard (2021)

Bavila ma jednotka a bavila ma aj dvojka. Dvojka mi príde viac akčnejšia, viac vtipnejšia, viac blaživejšia, svojimi lokáciami exotickejšia a keďže to robili to istí ľudia, čo robili aj prvého Zabijaka a bodyguarda, prišlo mi to dosť podobné spracovaním. Veľmi ma potešilo herecké obsadenie. K Reynoldsovi a Jacksonovi sa pridali tento krát známe tváre (Hayek, Banderas, Freeman) ale aj menej známe tváre s bečkovejších akčných filmov (Grillo, Hopper). Film ma takmer dve hodiny, ale je to celkom dobre zostrihané, film ma naozaj bláznivé tempo, takže to moc nenudí, akcia dokáže zaujať a nie je jej málo. Slušná zábava, bavil som sa. Dúfam, že dostaneme aj trojku. P.S.: za titulkami je ešte jedna scéna. 75% - 4*

Jigsaw (2017)

Bavila ma celá séria Saw, ale Jigsaw, ktorý sa odohráva po 10 rokoch ma toľko nebavil. Zatiaľ čo v predošlých dieloch všetko pekne zapadlo do seba ako skladačka, tu mi to prišlo už nasilu našrobované, len aby sa zviezli na úspechu značky. Flashbacky opäť potešia a pasce sú znova zaujímavé, obzvlášť ta posledná, ale tento diel moc veľkým prínosom do série nie je. 50% - 2*

Saw 3D (2010)

Saw 7 alebo Saw: Final Chapter mi ako finále moc nepríde. Príbeh moc nestrhne aj keď flashbacky sú znova zaujímavé. Tak isto poteší aj návrat starých postav, obzvlášť Dr. Gordon (Carry Elves). Pasce sú pôsobivé a ako celok to pekne ladí zo sériou, ale finále a celkové rozuzlenie ma až toľko neuzemnilo ako predošlé diely. 55% - 3*

Poslední souboj (2021)

Mám rád historické filmy od Sira Ridleyho a toto je jeho ďalší vybrúsený kúsok, akurát tento krát nečakajte veľkolepé akčné scény, ale historickú drámu. Film ma niečo cez dve a pol hodiny, ale strih filmu je natoľko vyladený a zaujímavý, že žiadna scéna nie je príliš dlhá, aby nudila. Film je rozdelený na tri kapitoly a tak každý herec (Damon, Driver, Comer) dostane do ruky dobrý scenár, svoj priestor pred kamerou a hlavne svoju pravdu, o ktorú tu predovšetkým ide. K zaujímavým hercom a príbehu, Ridley Scott ako obvykle postavil pôsobivú výpravu, kostýmy, nechýba ani prehliadka hradov, taktiež film dobre dopĺňa aj podmanivá dobová hudba Harry Gregson- Williamsa, a v neposlednom rade, aj dobre natočená akcia, ktorá je v samom závere skutočne strhujúca. Film roka! Obľúbený soundtrack: Duel Preparations, Jean de Carrouges, Celui Que Je Désire. 90% - 5*