• Životopisný

Solaris (1972)

Urobil som taký kompromis: 60% za to ako si Rusi poradili s témou (dúfam, že v Japonsku netočili na tajnáša). Príbeh daný Stan Lemom nie je zlý, ale vesmírna stanica z hliníkových plechov mi prišla tak lacná, že to až nebolo na smiech. Na jedno pozretie áno, reprízovať v žiadnom prípade! Zostrihať na klasiku 90 minút a dosť!

Magnolia (1999)

Na tento film som sa chystal vari desať rokov. Neviem, či to boli obavy z troch hodín, jedna z mojich top herečiek, či Tom, ktorého nemusím. Film bol dlhý, dobrý, temný, frustrujúci. Moja top herečka sklamala, Cruise zažiaril, prekvapil ma Philip Seymour Hoffman, ktorého som pozeral aj včera v kultovej snímke Happiness (1988). V poslednom čase samý ležiak!

Štěstí (1998)

Tri sestry v Happiness sú veľmi podobné Čechovovej Irine, Máši a Oľge, tiež to boli majsterky sveta v snívaní. Anton Pavlovič aj Todd Solondz dávajú sestrám možnosť snívať, rozdiel je len v podaní príbehu. Kým Čechovovi stačí na vykreslenie snov jazyk prostého ruského mužíka, Solondz k tomu potrebuje jazyk „čiernej komédie plnej sexu a úchyliek“ ako je uvedené v obsahu. Pozrieť sa to dá, ale na reprízu by som si netrúfol. Možno ak by tie úchylky zmizli a sex prišiel. 50%

Zapomenutý ostrov (2008)

Najlepšia časť filmu - úvodná animácia. Potom už len čakanie na koniec.

V síti 18+ (2020)

Myslím si, že toto slávnostné defilé českých ptákov vôbec nedopadlo zle, skôr naopak, kluci sú na tom naozaj dobre. Kvalitu ani hloubku ženských duší dokument neskúma, možno ďaľší diel. Ako dokument bezvýhradne super, prekvapivé výkony herečiek-neherečiek, celkový pocit: famózny hraný dokument.

Narušení (1999)

Milujem 60. roky minulého storočia. Toto obdobie bolo neskutočne bohaté na rôzne bežné ale aj výnimočné udalosti v dejinách. Hneď na začiatku v roku 1960 vzniklo v Afrike 17 štátov, väčšina z nich získaním nezávislosti najmä od Spojeného kráľovstva, Francúzska, Belgicka, Talianska. 12. apríla 1961 nadporučík Jurij Alexejevič Gagarin ako prvý na svete uskutočnil let do vesmíru, ako prví túto udalosť spochybnili vedci z USA. 16. júna 1963 ako prvá žena vyletela do vesmíru Valentina Vladimirovna Tereškovová. V stredu 21. augusta 1968 obsadili cudzie vojská väčšinu strategických miest po celom Česko-Slovensku. Operácie sa zúčastnilo asi pol milióna vojakov a okolo 6000 tankov pod vedením sovietskeho armádneho generála I. G. Pavlovského. V tej istej dobe už štvrtý rok besnela Americká vojna – nezmyselné potlačovanie odporu vietnamských povstalcov americkou inváziou pod taktovkou Lyndona Johnsona, Richarda Nixona a Geralda Forda. 30. apríla 1969 dosiahol počet amerických vojakov vo Vietname 543 000, keď nezmyselné straty a odpor americkej verejnosti ukončili tento krvavý incident, bolo už v oblasti Juhovýchodnej Ázie intervenčnými vojskami zhodených 14 miliónov ton bômb a inej munície, čo malo priame následky – zahynulo 16% vietnamskej populácie a o strechu nad hlavou prišlo 57% obyvateľov. Pri bojových operáciach tu došlo aj k silnému poškodeniu životného prostredia, hlavne používaním tzv. Agent Orange – herbicídu na odlisťovanie džungle s obsahom dioxínov(celkom 70 tisíc ton herbicídov), následky jeho použitia sa prejavujú dodnes – vo Vietname sa rodia znetvorené deti. Amerika priznala cca 60 tisíc obetí a nepriznala iks tisíc veteránov nakazených pohlavnými ale najmä duševnými chorobami. Medzitým sa ku koncu 60. rokov ešte udialo pár vecí, ako napríklad pristátie americkej vesmírnej lode Apollo 20. júla 1969, ktoré spochybnili nielen sovieti, ale aj samotní amíci. Mám rád filmy 60. rokov minulého storočia, za všetky malá ochutnávka, Psycho z roku 1960, Raňajky u Tiffanyho 1961, prvá sfilmovaná Bondovka Doktor No, Planéta opíc s nezabudnuteľným pohľadom na Sochu slobody vyčnievajúcu z pobrežného piesku a mnoho iných. 60. roky minulého storočia milujem pre ich prínos v oblasti hudobnej, koncom 50. a začiatkom 60. rokov v Amerike a v Spojenom kráľovstve vybuchla éra rokenrolu ktorej vďačíme za kapely Beatles, Rolling Stones, Beach Boys, Animals, Deep Purple, Manfred Mann, Black Sabbath, Herman`s Hermits, Kinks, Led Zeppellin ale aj Elvis, Jimi Hendrix či Chuck Berry. Milujem filmy z amerického prostredia 60. rokov minulého storočia. Jazdí sa v nich na svalnatých, nablýskaných autiakoch s plutvami a obsahom 6 a pol litra. Za všetky aspoň pár: Cadillac Eldorádo, Buick Riviera, Chevrolet Bel Air, Lincoln Continental. Ale poďme k filmu: Mám rád americké filmy zo šesťdesiatych rokoch v ktorých hrajú americkí trtkovia – tatkovia, ktorí následkami rôznych frustrácií tak veľmi milujú vlastné deti, že ich nielen milujú ale ich aj *ebú. Ba čo je ešte horšie *ebú ich od malička, asi aby si na to zvykli alebo čo ja viem? Nuž a potom sa nemôžeme vynadívať na nerozpoznateľné narušenie osobnosti ako je prezentované týmto „životopisným príbehom“. Natočené s citom, nenudí, výborné herecké výkony, skvelý film. PS: Nevedel som, že za Lisu dostala Angela Oskara.

Koruna - Michael Fagan (2020) (epizoda)

Všetko je OK, len sme trochu ubrali pary, ideme z kopca... V reáli aj v seriáli. Najslabšia časť 4. série. (zatiaľ)

All Over Me (1997)

Tak toto nevyšlo! Ani náhodou! Dávam dve hviezdičky aby som nepokazil priemer. Aj jedna je veľa!

Michael (2011)

Stupidita od začiatku do konca. Ešte 10 minút pred koncom som nevedel, kto dostane kazajku, nakoniec nebola potrebná. Všetci okolo dookola budú chváliť všetko - kameru, strih, muziku, kostýmy, herca vo vedľajšej úlohe, žáner, psychu... mňa to nebavilo, bolelo a viac takýchto "dejových zvratov" (T2) nechcem!!! Jedna hviezdička za statočnosť Wolfganga aj keď to tiež nebolo bohvie čo. Videl som Kampušovú, toto je jej blenový odvar.