V síti 18+

• Slovensko V sieti 18+ (festivalový název)

Necenzurovaná verze V síti 18+ divákům velmi věrně zprostředkovává zkušenosti a pocity dětí zneužívaných na internetu. Zakryté totiž zůstávají pouze tváře predátorů. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory ChalupovéVíta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení. (Aerofilms)

RigorMortis

Uf. Vedel som, že idem sledovať verziu 18+ ale pri prvom zábere na to ako si jeden z predátorov, chlap v strednom veku, mastí v chate s "dvanástkou" ma takmer naplo. K samotnému dokumentu: Bol potrebný ako soľ, hlavne v dnešnej dobe, kedy sa profil na sociálnej sieti dá vytvoriť za pár minút, ukradnutie fotiek / údajov je otázkou času a cviku a k sociálnym sieťam sa dostávajú už školopovinné deti. V priebehu dokumentu sa vo mne miešali rôzne emócie - zhnusenie (hlavne až príliš detailné fotky nádobíčka predátorov a jedno rozkockované video s detským pornom), ľútosť (ako to len tie herečky zvládli a nezložili sa?), hnev a nejaká tá svetlá chvíľka (scéna s Lukášem - ktorého tvár rozmazali - alebo konfrontácia predátora z Ústí). Odporúčam aj knihu, ktorá vyšla po dokumente a tvorí akýsi objasňujúci "bonusový materiál". Aj keď si mslím, že na problematiku pedofílie sa nedá pozerať čiernobielo (predátori za úchylky nemôžu, majú často pokrivený pohľad na realitu, nedostatočné sociálne schopnosti, neodstatok sebakritiky alebo psychické problémy - čo ale neznamená, že sa ich úchylka má tolerovať), tento dokument by si mal pozrieť každý. ()

Tyckin

Docela síla tohle vidět v neupravené podobě na vlastní oči. Ne že by člověk o tomto tématu nevěděl, ale jeho rozsah a intenzita je vážně zarážející. Úplně nejhorší ale je, že ten Ústečan, ač se jedná bez debat o neskutečné prase jež by si zasloužilo sedět, má z velké části pravdu v sociální i té stěžejní oblasti filmu. Mimochodem nedoporučuji zhlédnutí před spaním, tohle všechno mi tak hnulo žaludkem, že jsem měl problémy ještě 2h usnout. ()

Tosim

Občansky závažné téma a netradičně pojatý a natočený dokument. A to si někteří chlapi myslí, že jsou perverzáci, když se občas podívají na nějaký ten film pro dospělé. Chyba, zde jsou ti prví škůdci! Fakt jsem čuměl, o tomhle problému jsem neměl ani páru. O nadprůměrném hodnocení skutečně není pochyb a pokud je máte, vaše chyba. ()

Milky.

Nápad skvělý, realizace...mno....jak se to vezme. Svižně to sype, divákovi to ukazuje dost drsnou realitu, zvlášť těm, co mají dceru. Nebudu chválit 100% jen pro dobrý účel. Něco tomu prostě chybí. Je tady spousta balastu, spousta jednorázových šokovaček, plno "tyyy vole" obličejů a vytáhnou asi 2 nebo 3 hlavní "predátory". To vše se ale ke konci stejně nějak rozvolní a člověk se cítí tak nějak ošizen o nějaké finále nebo uzavření. V rámci marketingu jde vidět na internetu spousta trailerů, propagačních materiálů, videí jak filmaři číhají u restaurace a hned ty zmrdy berou. Tady ve finální verzi nic z toho není. Celý díl se víceméně soustředí na dva anonymní dědy a jednoho drsného Ústečana, který si všechno snaží uhájit. Asi největší psychopat Sneaky je tady obsažen jakoby mimochodem. Na to, že v reklamní kampani a rozhovorech to byl ten nejhorší zmrd ever (což jde z jeho přístupu dost poznat), tak mi tady chybí něco rozvinutějšího. Chápu Klusáka, že se snažil udělat filmový formát, takže 100 minut je pro něj asi ta představa filmu, ale tenhle materiál by zvládnul klidně i trilogii. A bylo by to lepší. Takhle je to taková hromada chaotického něčeho bez jakéhokoliv uzavření nebo finále. V podstatě jsem si při sledování připadal jako osel jdoucí za visící mrkví. To ukončení a zadostiučinění (například stylem "po natáčení dostali ti a ti po držce") tady chybělo. Bohužel. Obsah byl zvolen dobře, formě něco chybělo. Ale aspoň, že tak, něčemu to pomohlo a minimálně já vím, že mít dceru, tak mě čeká velmi stresující život. Chválím zařazení slušného hocha a lituju holky, tohle musel být nápor na psychiku jak cyp! A to hudební nebo zvukové pozadí, které mělo u vážných případů navodit mrazení v zádech bylo strašně prvoplánové a spíš k smíchu. ()