Domestik (2018)

Už od prvních vteřin, když se rozezněly tóny mé oblíbené skladby od Fuck Buttons, tak jsem věděl, že jde o výjimečnou událost. Český film, jehož veškeré production values mají světové parametry. Nebýt českého jazyka, snadno bych hádal, že autorem filmu je Györgi Pálfi nebo Darren Aronofsky. Znamenitý film o fanatismu vrcholových sportovců a jeho dopadu na partnerský vztah, natočený silně klaustrofobně, depresivně a nechutně (to je klad, kdyby to někdo nepochopil:). Výborné fyzické a herecké výkony obou hlavních herců (nikdo jiný tam skoro nehraje) Terezy Hofové (dosud neznal jsem) a Jiřího Konvalinky z kapely Vložte kočku, která k filmu i nahrála hudbu. Moc tomuto filmu přeju mezinárodní úspěch (ten domácí na Lvech je snad jistý)....EDIT 2019: Tak jsem Akademii zase přecenil :-(

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Po zhlédnutí trailerů jsem měl obavu, protože jsem většinu záběrů vůbec nepoznával a vypadalo to jen jako generický digibordel. Po zhlédnutí filmu musím říct, že obavy byly zbytečné a jde o zdařilou adaptaci (Ernest Cline by snad své dílo dobrovolně nezmrzačil). Změn oproti knize je hodně, ale jde o pochopitelné změny ve prospěch atraktivity pro filmové plátno - trikový velkofilm, ve kterém se jen hrají osmibitové hry, by asi diváky nenadchl. Takže tři hlavní úkoly jsou úplně jiné. Návštěva hotelu z filmu Shining je skvělý nápad, škoda jen, že tam nebyl Jack Nicholson se sekerou. Místo úvodního automobilového závodu ale šlo vymyslet něco lepšího, to je nejslabší část filmu. Taky scény, kdy se má Parzival poprvé setkat s živou Art3mis a Aechem, se mohly více emocionálně rozvinout a udržet diváka trochu více v napětí. Tady se prostě herci bez varování objevili na plátně a bylo hotovo. Popkulturních odkazů je tu hafo, a čím více se orientujete, tím víc se vám bude film líbit (schválně, kdo si všiml Art3misina trička Joy Division?:) Závěrečná bitva je bombastická a rozhodně doporučuji koukat v kině a ne na monitoru. No, a digibordel to sice je (většina filmu je komplet CGI), ale tentokrát se výjimečně jedná o OPODSTATNĚNÝ digibordel (jsme přece v MMORPG budoucnosti), takže cajk:)

Popírání holocaustu (2016)

Nechápu nízké hodnocení, jde o velice chytře napsané soudní drama, kde se můžete kochat skvěle vysoustruženou strategií a argumenty při soudním líčení, které je samo o sobě velmi absurdní, jak už to v angloamerickém systému chodí - že tu existují rádobyhistorici a falzifikátoři typu Irvinga (který je idolem i mezi těmi "intelektuálnějšími" českými nácky a jeho grafomanské odpadky vycházejí i u nás, ale nebudu těm nakladatelstvím dělat reklamu), je jedna věc, ale že je třeba před soudem dokazovat, že holocaust byl a voda je mokrá, to je už trochu moc. Timothy Spall se pro tuto roli hodí ještě víc než pro Červíčka - odpornější člověk než Irving v jeho podání je snad už jen Miloš Zeman. Kromě soudu je ve filmu i moc působivá scéna návštěvy opuštěné a zmrzlé Osvětimi, kde hlavní hrdinka šlape po zbytcích plynových komor a s hrůzou si uvědomuje, co se přesně zde před 50 lety dělo (zažil jsem ten pocit při mé navštěvě také).

LEGO® Batman film (2017)

Comicsové superhrdinské velkofilmy považuji za rakovinu současného Hollywoodu a nad většinou jsem dávno zlomil hůl (ledaže je režíruje Nolan), ale když to někdo pojme jinak, třeba TAKTO, tak je to téma stále životaschopné. Film je kulometná smršť gagů, které ani autista nedokáže pochytit všechny (pokud neumíte dokonale anglicky, na titulky zapomeňte), ale těm, které jsem pochytil, jsem se fakt smál. Zbytek si holt budu muset zapauzovat v DivXu. Kromě toho film obsahuje i fungující lidsky dojemné scény, zejména ty na téma Batmanovy sociální deprivace.

Pustina (2016) (seriál)

Zpustošená krajina, drogy, prostitutky, vesničtí burani, sígři z polepšovny, nepřizpůsobiví spoluobčané, zoufalství, beznaděj - prostě severní Čechy jak vyšité. Český počin roku, a už teď je jasné, že Štěpán Hulík u nás nemá konkurenci (sorry Štefane:) Výtku bych měl jen k několika křečovitým cliffhangerům (závěr dílu "Něco jsme našli!", začátek dalšího dílu: "to je jen prase, hledáme dál", závěr dílu: "Tady čouhaj nohy", začátek dalšího dílu: "To je jen nějaká štětka") a k tomu, že Hulík ve snaze, aby vraha uhodlo co nejméně lidí, udělal vraha z úplně bezvýznamné postavy, jejíž čas na obrazovce byl do sedmého dílu celkem asi tak dvě minuty a pamatoval jsem si jen jednu(!) scénu, a místo toho nastrkal do seriálu spoustu falešných stop ve formě chovanců z polepšovny, kterážto linka pak vyšuměla do ztracena.___ Dušek je strašně odpornej, respect.

Po bouři (2016)

Výborné rodinné drama se špetkou humoru a asi nejlepší Koreedův film.____ Poznámka pro návštěvníky kin: ve filmu se hodně mluví o penězích, kolik kdo komu dluží, kolik kdo vydělává apod. Překladatelka Haruna Honcoop a dramaturgyně Anna Karenina považovaly za dobrý nápad převést v titulcích všechny částky z jenů na koruny. Nejen, že je to kravina sama o sobě, ale ony na to ani nijak neupozornily a navíc částky převedly v dost svérázném kurzu 1:10 (skutečný je cca 23:100). Takže pokud chcete znát původní částku v jenech, číslo z titulku vynásobte deseti. Pokud chcete znát přibližný ekvivalent v korunách, částku z titulku vynásobte dvěma. A tihle lidé jsou za to ještě placeni (facepalm)

V zajetí démonů 2 (2016)

Takhle dobrý horor tu nebyl od prvního V zajetí démonů. Ještě, že jsem si vzal hnědé kalhoty.

Jedna noc (2016) (seriál)

Vynikající seriál, zejména první díl patří k tomu nejnapínavějšímu a nejtísnivějšímu, co jsem kdy viděl, zobrazuje situaci, do které se při troše smůly může dostat každý a při které hrozí, že série ve stresu učiněných špatných rozhodnutí vám zkazí celý život. Zbytek seriálu je pak velmi slušnou směsí vězeňského a soudního dramatu jak z pera Johna Grishama, ze kterého vyčnívá především lahůdková postava santusáckého advokáta s ekzémem v podání Johna Turturra (hraje toho advokáta, ne ekzém). Ze seriálu přímo čiší absurdnost a zpátečnictví amerického vězeňství (které gaunery vyrábí místo aby je napravovalo) a soudního systému (ve kterém o vině a trestu rozhodují instalatéři, pošťáci a domovnice na základě toho, která ze stran přednesla víc sexy závěrečnou řeč). Potěšil mě i závěr, který není žádným klasickým happy endem a doufám, že aspoň zde si další sezonu odpustí.

Buchty a klobásy (2016)

Film se mi velmi trefil do vkusu, protože obsahuje spoustu sprosťáren, interpotravinový sex a genocidu baby karotek. Zároveň jde ale o chytré sofistikované podobenství symbolizující holocaust a židovsko-palestinský konflikt.

Toni Erdmann (2016)

Dvouapůlhodinová německá tragikomedie o komplikovaném vztahu úspěšné businessmanky a jejího otce se sklony k sivému čtveráctví. Film obsahuje nezapomenutelné scény, přes svou délku rychle uběhne, teď po druhém zhlédnutí už musím říct, že délka je ospravedlnitelná a žádná scéna není zbytečná. Zvyšuji na pět.