Bourneovo ultimátum (2007)

Greengrassovo dokonalé vyústění trilogie, nejlepší akční thriller poslední dekády. Matt Damon zvládl roli dobře, ale mám takový pocit, že zrovna tuto postavu si mohl bez problémů střihnout každý průměrný herec s dostatečnou fyzickou výbavou a dopadlo by to stejně (Matt mě snad promine). Film vás totiž nezaujme ani obsazením, či extra propracovaným dějem, nebo bůh ví čím ještě. Bournovo ultimátum je totiž 115-ti minutová akční techno jízda, kde nemáte čas na takové prkotiny (jako např. dumat nad tím, jak kdo hraje svojí postavu) vůbec čas! V koutku duše doufám, že toto nebylo poslední dílo takového kalibru s dílny Paula Greengrasse, protože by to byl hřích, hraničící z barbarstvím, aby někdo s takovým umem točit akci jako on, už nic podobného nenatočil. 100% a klobouk dolů

Jaromír Jágr: stále na vrcholu (2012) (TV film)

Kdyby tam nebylo pár opravdu zajímavých rozhovorů (Jelínek / Hrdina) a pár vtipných záběrů z kabiny Flyers asi bych to bral jako jednu velkou nudu. Každopádně Jarda je borec :) 60%

Hořící keř (2013) (TV film)

Tak dokoukáno! Hořící keř je velice seriózně natočená televizní minisérie, kde se dozvídáme o tom, co se dělo poté co se Jan Palach upálil, čím vším si musela jeho rodina projít a kam až byli komunisti ochotni zajít. Palachův příběh je sám o sobě něco tak silného a pro každého Čecha osobního, že se mi až nechce věřit, že první dílo které si na toto téma vybavuji se datuje k roku 2013. Tady patří HBO jedno velké díky a zároveň by se měla ČT začít drbat na kulichu kde soudruzi z NDR udělali chybu. Herecké obsazení je úžasné, nemá cenu tady někoho vyzdvihovat, ale přeci jen - Jaroslava Pokorná jako Palachova maminka byla až neuvěřitelně autentická. Nechtěl jsem se tady ani pouštět do nějaké politiky, ale nemůžu jinak. Je velice pravděpodobné, že v příští vládě zasedne současná KSČ, stejná strana, která se nikde nezřekla KSČM, stejné KSČM, která dělala takové prasárny (a mnoho jiných) o kterých vypráví Hořící keř. Každému normálně smýšlejícímu člověku se z toho musí zvedat žaludek. Doufejme, že odkaz Jana Palacha nezůstane zapomenut. Agnieszka Holland zvládla svou práci na jedničku a na Táňu se je radost dívat. 90% a palec nahoru pro HBO.

Citadel (2012)

Perfekní výkon Aneurina Barnarda, vcelku slušná atmosféra, ale tam to všechno končí. Nedokážu se ani na vteřinu ztotožnit s filmem, kde hlavní "hrdina" má problémy vyjít z vlastního domu a má nepřekonatelný strach z bandy výrostků. A kde většinu filmu jen dumáte nad tím, jak může být někdo takovéhle TELE Maličkosti jako policie, blázinec (kde by se Tommy musel ocitnout po prvních 20 minutách filmu) a mnoho dalších aspektů ve filmu naprosto účelově prostě a jednoduše není. V konečném důsledku film není ani horror ani thriller ani něco mysteriózního, i když ve filmu najdete náznaky všech těchto žánrů. Ale jako jeden celek to prostě nefunguje. 40%

Nespoutaný Django (2012)

Quentin si stále drží svoji laťku proklatě vysoko společně se svým jasným rukopisem, jak jinak. Christoph Waltz s jeho postavou nemohl dopadnout jinak než na výbornou, Samuel L. Jackson k nepoznání, Dicaprio dokonce zvládne dojet scénu při které je opravdu pořeže na ruce, ani Jamie Foxx jako Django za nimi nic neztrácí. Staré westernové fandy (a nejen je) musí potěšit i to, že se na plátně ukáže i Franco Nero. Je to Tarantinovsky krvavé a přitom velice vtipné (při scéně když "přepadovka" na koních rozjímá nad nad rychlo udělanými kuklami přes hlavu, celé kino řvalo smíchy - nezapomenutá scéna). Je to prostě starý dobrý Tarantino jak ho známe, dokonalé obsazení a hudba, vražedný mix akce a humoru v dokonale zvládnutém westenovém hábitu. Při závěrečném vyúčtování jsem se nemohl zbavit onoho mírného úsměvu značícího to pravé filmové porochtáníčko. 90%

Argo (2012)

Pět hvězd za to že se to Benovi nesesypalo pod rukama a navíc z toho nakonec vypadl výborný film. Výborný Bryan Cranston, až ve skoro neuvěřitelném příběhu, o to více mě těší, že to nakonec dopadlo takto skvěle. Argo na mě působí velice vyzrálým dojmem a kdybych býval neviděl Town a hlavně Gone,Baby,Gone asi bych si hlavu ukroutil, že je Ben Affleck něčeho takové schopen, ale to se nám přeci stát nemůže :) Film někde na pomezí mezi čtyřkou a pětkou, ale jelikož se zde nešlo tou lehkou cestou ("the easy way" zní lépe co? :p), dávám nakonec plnej kotel. Gone,Baby,Gone je pořád Affleckův nejlepší film, ale Argo je jen malinko za ním. Už se nemůžu dočkat na další Affleckův film! 90%

Lincoln (2012)

Představte si zfilmovanou nejsušší literaturu faktu, skvěle natočenou, s excelentně zahraným hlavním hrdinou. Je to přesně ten typ filmu, který ve vás zanechává onu pachuť, že to je to celé natočené proto, aby všichni věděli jaký je Daniel Day-Lewis neobyčejný herec (nemyslím vůbec zle). Pokud tedy nejste vášnivý historik či Abrahamův skalní fanda (to už opravdu zní absurdně, já vím), tento film klidně vynechte. Na konec bych se chtěl omluvit svému otci, že jsem ho vzal na film, u kterého posledních cca 110 minut prospal, kdyby si ještě k tomu zaplatil lístek, asi bych si to vzal osobně! Doufám, že naše malé kino díky tomu nezanevře. O 50 minut méně by filmu jako celku jenom prospělo. I když s daným tristním poměrem polika / rodinné vztahy / všechno ostatní (tzn: 80% / 19% / 1%), by to to ve finále asi stejně nebyla žádná sláva. 35%

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Jack Reacher šlape přesně tak jak má, přestože obsazení Toma Cruise nebylo vůči knižní předloze zcela přesné (kolega z práce je vášnivý čtenář, takže mu budu věřit), musím říci, že jeho styl jeho styl hraní mi v tomto filmu naprosto vyhovoval. Jinak hudba, celkové tempo, je tam i zajímavý záporák, precizně natočené akční scény, nemám co filmu vytknout. Tedy doufám, že toto nebyl Jackův poslední film, je opravdu zajímavá postava na které je kde stavět. 80%

Pomáhat a chránit (2011)

Tak takhle jsme se dlouho nezasmál! Brendan Gleeson hláškujicí jako John McClane v nejlepší formě. Irsko, policista s nekorekním humorem a zálibou v prostitukách, agent FBI (černoch), intelektuálně ladění pašeráci drog... musím pokračovat? Komu se líbí filmy jako V Brugách, toto prostě musí vidět. Nakonec dávám pět hvězd, protože toto byl ten typ filmu, který přichází jako blesk z čistého nebe a možno o to více nakonec zapůsobí. 90%

Vražedná hra (2012)

Zajímavý záporák, svižných prvních 30 minut, ale také pocit stokrát viděného s naprosto nehodícím se obsazením (Perry a Reno mě tam opravdu nesedí) a s ještě neuvěřitelnější závěrečným soubojem /SPOILER Alex to nabančí jednou rukou elitnímu zabijákovi. ehm fakt? Alex vypadá, že neuběhne ani 100 metrů v kuse/. Korunu tomu nasadil konec, jsem si připadal jako bych prospal cca 20 min filmu, najednou jsem se objevil na druhém konci zeměkoule a bylo hotovo. wow. Přesně na takovýchto příkladech je vidět, co se slibným námětem udělá mdlá režie a scénář. /SPOILER Doteď vlastně nevím jestli Monika přežila nebo nebo ne, oplakávají tam Crossovu starou, ale o jejich parťákovi ani slovo??!/ A to není ani zdaleka poslední věc co tam skřípe. 30%