Zúčtování v Malém Tokiu (1991)

To byly časy když byl Brandon Lee naživu a Dolph Lundgren točil dobré filmy! Typická akční řežba ranných 90-tek, opravdu nabízí to lepší co bylo v té době natočeno. Ano je to akční béčko, ale to v tom dobrém slova smylu, na nic si nehraje a nabízí přesně to, co od toho čekáte. Jak plyne čas tak to samozřejmě není taková pecka jako bývala (RIP VHS kde byl kompletní dabing obstarán jedním člověkem <3), ale pořád to zábava je i dnes. Jelikož mě k tomuto filmu spojuje i značná dávka sentimentu 75%

Nebe (2002)

Právě po shlédnutí tohoto filmu se pro mě stala Cate Blanchett naprostou hereckou jedničkou současnosti. Její možná nejsilnější herecké představení vůbec (nu dobrá, v Alžbětě byla minimálně stejně dobrá), zdatně zde sekunduje i Giovanni Ribisi. Po shlédnutí filmu jako tohle je zcela evidentní rozdíl mezi evropskou a americkou kinematografií. Film jako takový, je velice citlivě natočený, utočí na vaše emoce (ale zase ne příliš), s pro mě naprosto nezapomenutelnou scénou - a to je onen výslech na začátku (nadabované to musí být naprosto zabité, takže doporučuji titulky). Krásný film 95%

Svět zítřka (2004)

Film při kterém na vás dýchá atmosféfa starých černobílých filmů, stylově naprosto dokonalé. Chápu, že pro fanoušky sci-fi to nemusí být taková pecka, ale to se určitě nedá říci o mě. Příběh není zrovna něco objevného, ale vizuál, ona svělá atmosféra i oba hlavní hrdinové (oba výborní) to svěle dohánějí. Trošku jiná popcornovka, proč ne? 80%

Poslední Mohykán (1992)

Nezapomenutelný film. Michael Mann v nejlepší formě, stejně jako Daniel Day Lewis. Podle mě jeden z nejlepších historických filmů vůbec. Plné emocí, svižná a drsná akce řízlá romantikou, a světe div se - ono to šlape jak hodinky! A jako třešnička na dortu působí naprosto geniální soundtrack, opravdu snese na nejvyšší měřítka. 95%

Rychle a zběsile 5 (2011)

Tak jak jsme se postupně dostali až k pátému dílu této F&F série, můj odpor vůči těmto filmům sílil postupně s časem. Upřímně, na F&F 5 jsem šel s tím, že se tomu filmu popáté vysměju a poté pustím z hlavy ven. Musím uznat, že tentokrát to nebyl ten případ. Dostal jsem v podstatě to, co bych měl od akčního filmu dostat. Pro mě překvapivě není Vin Diesel největší "badass" ve filmu, což přišlo celkově vhod. Fakt, že logika někdy trochu skřípe (hlavně na konci), nebudu nějak rozebírat, žádné spoilery zde nebudou. Jelikož mě tento poslední díl přišel jako živá voda pro celou sérii a pro mě možná i překvapení roku. 85%

TRON: Legacy 3D (2010)

Nečekaná bomba. Musím říci, že první díl neznám, takže jsem od tohoto filmu nečekal nic, trailery mě po pravdě spíše odrazovali. Nabyl jsem dojmu že půjde o film, kde forma převálcuje obsah a to v té nejhrubší podobě. Jak jsem se mýlil! Ano, vizuál je dokonalý (pro mě osobně vetší zážitek než z Avatara), ale ani děj neztrácí dech, k tomu ještě skvěle podpořený hudbou od Daft Punk. Precizní práce, která nenudí a oku lahodí (Olivia, slint). 90%

Cizinec (2010) odpad!

Za prvé bych rád řekl, že jsem se k Cizincovi dostal bez jakýchkoli předsudků, či dokonce zášti. Nečekal jsem od toho moc, ale že to dopadne tak tragicky jsem opravdu nečekal. Nechápu jak někdo může natočit film, ve kterém jde pouze o hlavní dvojici (Depp a Jolie) a o pěkné benátské exteriéry. Protože o ničem jiném nemůže být ani řeč. Dějová linie mě přijde na úrovní mexické telenovely, psychologie postav na úrovní české tvorby poslední let. Bohužel ani ona chemie mezi Deppem a Jolie očividně nefunguje. Není to vtipné, nemá to spád, a 103 min dívání na pěknou Angelinu v Itálii prostě nemůže stačit. Po cca 30 minutách jsem se dostal do fáze přemýšlení, proč to nevypnout. Příště až si nějaké Hollywoodské hvězdy budou chtít udělat výlet do Itálie, prosím nespojovat s něčím tak nudným a prvoplánovým jako je Cizinec. Možná budu krutý, ale podle mě nejhorší film posledních let (ony české perly sem neřadím, to je úplně jiná liga). odpad, nemůžu jinak. epic fail of the year - 0%

Predátor (1987)

Jen jen málo filmů filmů, které šlapou i skoro po 25 (!!!) letech, jako Predátor. Film má úžasné tempo, naprosto dokonalá hudba (Silvestri v nejlepší formě) a samozřejmě Arnie. Asi nejsem úplně neutrální při hodnocení, ale ty vzpomínky kdy jsem šel na toto do kina (krátce po revoluci), narvané kino, momenty čisté hrůzy, místy i deprese a na konci naprostá nadšenost hraničící s euforií, to se prostě nezažije každý den. 95%

Trainspotting (1996)

Naprostá perla, Danny Boyle natočil podle mého svůj nejlepší film. Budete sledovat partičku mladých lidí, kteří se snaží protlouci se životem, ale jaksi po svém. Jak se jim to (ne)podaří se podívejte sami, nebudete litovat. Drama na hranici s komedií až fraškou (nazval bych to spíše onou komedií než dramatem). Film, na který není možno zapomenout. Budete se smát, občas vás přejde mráz po zádech, někdy vás to bude nutit se i trochu zamyslet, ale určitě se nebudete nudit. Pochopím že tento film nebude asi to pravé pro starší ročníky, ale právě naopak pro ty jako jsem já, kteří si pamatují pozdější období 90tek, se vším co k tomu patřilo, je to čistá dokonalost. Nakonec musím zmínit postavu Begbieho, Robert Carlyle v životní roli, naprostá pecka, kdo neviděl, neuvěří. Pět hvězd a klobouk dolů k tomu, bravo! 100%