Muž z oceli (2013)

Nejsem fanda filmů se Supermanem, ale tento pro mě rozhodně nebyl super. Nejsem fanda DC comics, ale tento mi obzvášt nesedl. A už vůbec nejsem fanda retrospektivních přechodů, ale tak divně zvládnuté střihy jsem ještě neviděl a jejich četnost dost přispěla k mému znechucení z celého filmu. A rozhodně mi k dobrému hodnocení nestačí jen triky, efekty a nekonečně se opakující, zbytečné souboje, které děj neposouvaly a při nezničitelnosti všech aktérů ztrácely smysl i napětí. A hlavně mě to celé neskutečně nudilo ..až do konce. Jednu čestnou hvězdu za zajímavou pasáž vztahu Clarka a jeho pozemského "otce" a za hudbu.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Epizoda 7 přinesla víc otázek než odpovědí, což i přes mírné rozpaky z některých scén, přineslo hodiny úvah, spekulací, tisíce fanouškovských teorií. Prostě to vše kolem, co už desítky let způsobuje to úžasné šílenství okolo Star Wars. Oproti tomu Rogue 1, přilétlo s hromadou odpovědí, ale po závěrečných titulcích chyběli jakékoli další otázky. Proto se právem nemůže řadit do základní ságy. Ale jako doplnění děje je přesně taková, jak jsem jen mohl doufat. Mě (jakožto fanouška) osobně už dlouho dobu v kině nic tak moc nebavilo, jako tato partička ztroskotanců a zlodějíčků, kteří se odvážili postavit císaři. Charaktery vyvinuté stručně, ale přesto dostatečně, dialogy od první scény nabyté (hlavně v první půli filmu) a předem daný závěr byl i tak nevšední. Jediné zklamání byla scéna s Vaderem, na kterou jsem se asi jako každý těšil nejvíc ze všeho. Ano byla velmi efektní, ale pro úspěch mise přeci stačilo použít sílu na cíl mise místo na bezvýznamné rebely, a tak v ní Vader trochu ztratil svoji mrazivou a děsivou bezchybnost, která vždy působila tak skvěle beznadějně pro všechny, kdo mu křížili plány. Tuto svou auru si zachoval dokonce i v Rebels, kde jsem se o ní bál mnohem více. Vždyť za takové selhání by jakéhokoli jeho podřízeného čekalo nepříjemné dusivé mrazení v hrdle… Obvykle nedávám plné hodnocení filmu, kterému chybí větší hloubka, ale tento snímek měl jednoduše vše, co předem sliboval. Rozhodně nejlepší Star Wars od roku 2016 :-)

Atlas mraků (2012)

Jestli existuje kontinuální propojenost bytí, rád bych tímto komentářem vyslal vzkaz budoucím divákům, zda opravdu nemají lepší způsob jak strávit 165 minut svého života, protože z hlediska filmů napříč časem i prostorem Atlas mraků brzy upadne v zapomnění. Ta myšlenka propojenosti dějových linií různých dob a žánrů budí opravdu nadšení, ale troufám si říct, že bez opravdové myšlenky (i když se tvůrci snaží budit dojem, že na nás chrlí myšlenku jednu za druhou) nemůže zanechat žádnou hlubší stopu. Nápad: výborný, provedení: zklámáníbudící, herci: většinou skvělý, kamera: kýčovitá, hudba: pěkná, (ale vzhledem k tomu, že sama o sobě tvrdí, že se jedná o nejlepší sonet všech dob, tak to zas jako néé), pointa: žádná, kostýmy: v rozpětí od naprosto užasných až po hrubě nepovedené a rozčilující divákovo oko. Příběh otrokářů: 50% (klišé), Detektivka: 65%, hudební drama: 55%, domov důchodců break 30%, japonská fanatasy z budoucnosti 60%, postapokaliptický thriler: 45%. Hodnotí zvlášť protože o nějakého všeobjímajícího propojení dějových linek, na které jsem se těšil jsem se opravdu nedočkal. Celkem 50%.

Život je krásný (1997)

Nejvážnější komedie a nejvtipnější drama jaké jsem kdy viděl. Skoro tak kýčovité, nadsazené, radostné i smutné jako život sám. A život je krásný pro ty, kdo ho umějí skutečně žít a přijímat ho takový jaký je.

Legendy zločinu (2015)

Byly by to zasloužené 2 sošky Oscara pro Toma Hardyho, že? Jednu za hlavní roli ve filmu legendy zločinu druhou za vedlejší roli ve filmu legendy zločinu. To ostatní se jakoby proměnilo v takové zajímavé křoví a pozadí pro jeho herecký meisterstich, ale to vůbec neznamená, že mě to nebavilo.

Creed (2015)

Tento snímek stejně jako Adonis"není jen omyl."Výborná nostalgie, ale hodnotím kladně hlavně proto, že to přineslo mnohem víc, než jen to. Film má vlastní názor, vlastního ducha a vlastní sílu, už to není Rocky, je to Creed a já mu fandím. Přesto musím říct, že i když má mnohem méně prostoru, zůstává Rocky nejsilnější postavou filmu a musím přemýšlet jak by film asi fungoval bez něj?

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Film jaký nemá obdoby a to přesto, že měl být obdobou mnoha filmů. Geniální režisér se rozhodl natočit béčkový film, nevím jestli ještě někdy v budoucnu budeme mít možnost vidět něco podobného a jestli ještě někdo bude mít odvahu to zopakovat. Už proto takový počin stál za to. Musím se smát sám sobě jak jsem se nachytal, když jsem čekal tipické barvité dialogy a chytrý a originální scénář a to už samotný název byl velký spoiler toho jaký habaďůra se tu chystá. Tarantino se vzdal všeho v čem je tak dobrý, aby vzdal poctu filmů, které studoval ve videopujčovně v začátcích své kariéry a už jsou právem pomalu zapomenuty. Je to brak, který má srdce, tu jiskru se totiž schovat úplně nepodařilo. Za odvahu, kameru, úvodní a závěrečné titulky, čelní střet a barevné přechody bych dal víc, ale dát tomuto béčku plné hodnocení by bylo znévážením Tarantinovi myšlenky: "natočit svůj nejhorší film".

Blbý a blbější (1994)

Ten film je opravdu blbý, ale mohl být i blbější.

My Best Friend's Birthday (1987)

Filmu něco chybí a pravděpodobně to bude ta více jak půlka záběrů, které byly zničeny při požáru ve studiu. Proto dílo hodnotím spíš jako jednotlivé scény, než komaktní fungující celek. Nejde o děj, nejde o herce, ani o předané poselství, My Best Friend's Birthday jako správný amatérský film přináší především něco nového, originálního a předává pocitvou lásku k filmařině. Je to nedokonalé, ale vůbec ne hloupé. Zajímalo by mě do jakých obrátek by to film mohl dotáhnout, kdyby se zachovalo všechny scény ..počítejte se mnou: nyní máme hodnocení okolo 70% (dobře odečtěme dvacet protože je určitě hodně lidí ovlivněno, tím kdo to režíroval a upřímě kdo z nás by se na to jinak vůbec podíval?) a půlka filmu chybí tedy +50% kdyby to bylo kompletní. Víte kam tím mířím? :) A pamatujte na má slova, dejte tomu režisérovi větší rozpočet (aspoň pár dolarů navíc) a do pěti let natočí opravdu prvnotřídní film...

Osm hrozných (2015)

Omlouvám se, ale tady si troufnu přizůsobit stopáž mého komentáře stopáži a ukecanosti celého filmu. Černoch, lovec lidí a psanec, který je v podstatě skoro nejlepším kamošem Abrahama Lincolna ..ano toho Abrahama Lincolna, prezidenta Spojených Států ...Amerckých. Falešný kat, který se tváři jako skutečný a skutečný kat u kterého nepochybujete, že je tak falešný jak jen si to situace žádá a když vás bude chtít pověsit, tak věšet budete. "Šerif", Mechico amigo, generál, lady Daisy, chudák O.B, bandita, který je přesně ten tip, který pojede za mámou na Vánoce a samozřejmě pytlostřelec. Miluju ten pocit, kdy netrpělivě poposedávám v kině a hltám jak mi pan režisér Tarantino servíruje osm, tedy pardón deset (a možná patnáct) postav a předem mám jistotu, že si každou z nich zapamatuju, každou z nich zamiluju a také každou budu za chvíli pro něco nesnášet. Ano jako divák jsem hodně náročný na propracovanost dialogů a v této parketě je Tarantino o parník, před ostatními scénaristy, proto vím, že má u mě předem vyhráno, ale stejně to předčilo všechny mé tužby. První polovina tak dokonale roztáčela tajemný děj postav, které neznáte, ale čím dál víc vás začínají zajimat, až jsem se bál jestli film může dotáhnout to, co nakousl. První kapitoly jsou epická Tarantinova a z velké části také Morriconeho pocta spaghetti westernům, zatímco od scény s kafem to už je trochu jiné kafe. Spíš western v rize Tarantinově podání. Ná scénu tedy přichází emoce, napětí, brutálně nechutný humor i humorně brutální hlášky. Není to totiž jen o tom jaká hláška je, ale v jaké je použita situaci, jak ji herec zahraje. V takovémto žánru musí režisér věřit hercům, že dokážou stvárnit, to co jim vštípí, že dokážou přehrávat v momentech, kde je potřeba a mlčet kde je potřeba, protože v opačném případě by se z toho stalo nudně upovídané béčko. Ale prostě ta hudba, ta amtosféra, ty absurdity, ten scénář, ty herecké výkony, to vyprávění, ta kamera, ta prostá chytrost filmu. Možná by se z mého komentáře skoro zdálo, že to nemá žádnou slabinu. Ano, ano přesně to tím chcí říct, pět hvězd pro každou kapitolu a vlastně ani nevím, proč ne plných 100% nejspíš proto, že je to celé tak komplexní, že tam chybí nějaká ta úplně nejlepší filmová scéna ..i když narozdíl od předchůdce trilogie Djanga už to není film tak úplně pro každého.