Forrest Gump (1994)

Forresta Gumpa jsem viděl poprvé když mi bylo asi 10 let a už v té době na mě film zapůsobil tak moc, že jsem si jako malej capart začal všímat, že jsou filmy a filmy (ten rozdíl chápejte asi jako rozdíl mezi Adamem Sandlerem a Tomem Hanksem). Od té doby jsem ho zkouknul už snad 20x a i teď jsem si stoprocentně jistý, že když se na něj po nějaké pauze podívám, tak budu opět 2 hodiny bez pohnutí sedět a hltat všechno co na mě Forrest vybafne. Na filmu je krásné, že v jednu chvílí se smíchy skoro válíte po zemi a v zápětí máte na kahánku. O skvělých hláškách, kterými je scénář doslova prošpikovaný, se snad ani vyjadřovat nemusím a o excelentním výkonu Toma Hankse samozřejmě také ne. Závěrem snad jen musím říct, že je určitě mnoho lepších filmů (po umělecké stránce), ale tohle je film, který lidi baví a o tom filmy přece jsou, nebo snad ne?

Klub rváčů (1999)

Jsme nezajímavé děti historie vychované televizí k víře, že jednou z nás budou milionáři, filmové hvězdy a rockové hvězdy, jenže nebudou. A my si na tento fakt teprve zvykáme. Tak nás moc neser! Abych dokázal lépe porozumět tomu s čím tady mám co do činění, přečetl jsem si vynikající knižní předlohu Chucka Palahniuka. Kritika prázdné, konzumní společnosti od člověka odkojeného televizí, jehož schizofrenické druhé já se snaží nastolit pořádek a očistit svět výrobou mýdla (jak příhodné). Kdybys měl dost mýdla mohl bys vyhodit do vzduchu celý svět. Ačkoli se scénář v několika místech odlišuje od předlohy, to jak dokázal Fincher přenést tolik komplikovaných myšlenek na filmové plátno, je pro mě do dnes velkou záhadou. Nejenže dokonale zachytil celou podstatu knihy i s její absurditou, ale také naprosto bravurně navigoval herce (což mu samozřejmě ulehčily skvělé herecké výkony), kteří své postavy ztvárnily opravdu dokonale. Psát něco víc o tomto filmu (nebo knize chcete-li) považuji za naprosto zbytečné, protože už jenom fakt, že bych dokázal formulovat svoje myšlenky o tak krásně a složitě popsané kritice společnosti... to by byla urážka tohoto skvostného díla. Neříkáš nic, protože klub rváčů existuje pouze mezi hodinami kdy klub rváčů začíná a kdy klub rváčů končí.

Návrat do budoucnosti (1985)

Tolik štávy se z oblíbeného tématu (cestování časem) nepodařilo vymačkat snad nikomu. Pro mě je celá trilogie naprostým vrcholem všech filmů s touto tématikou. Jednoduše - M.J. Fox v mích očích navždy zůstane Mártym McFlyem a Christopher Lloyd zase tím potrefeným DOKTOREM Emmetem Brownem - ať si každý říká co chce.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Galapředstavení Tima Robbinse a Morgana Freemana, vězeňské prostředí (které mám ve filmech moc rád) a hlavně strhující závěr filmu. To jsou tři hlavní věci, díky kterým na Shawshank nedám dopustit. První shlédnutí = úžasný zážitek, ale i po takovém pátém a šestém je to prostě pořád nádhera!

Taxi 4 (2007)

Ten nový taxík vypadá dobře, ale to je asi tak všechno. První díl byl dobře natočený, originální a vtipný. Druhý díl byl, jak už to u dvojek býva, prostě slabší, ale taky pobavil. Bohužel si Gérard Krawczyk neuvědomil, že po slabší dvojce by měl taxík zaparkovat a v žádném případě nevyjíždět vstříc třetímu dílu, což se stalo. Potom ovšem mistr režisér natočil toto a to už nezlobte se, to pomalu přestává být vtipnééééé! A já ten taxík měl tak rád...

Městečko South Park (1997) (seriál)

Docela mě mrzí co si hodně lidí u nás o South Parku myslí. Nova mu dala nálepku "supersprosťárny" a združení maminek po celé republice podepisovala petice o zákazu jeho vysílání (ale copak je to určené dětem?). Ano, je to sprosté a někdy malinko zvrácené, ale hlavně je to plné skvělého satirického humoru a nadlehčování společenských problému z pohledu dětí ze South Parkské základní školy. Tento seriál se pomalu rozjížděl, prvních 6 sérií mě bavilo, byly originální a vtipné, ovšem díly od 7. do prozatím 15. série jsem doslova hltal. Čtyři hlavní postavy (Cartman, Kyle, Stan a Kenny) mají určitě své kouzlo. Hlavně tedy rasistický manipulátor se sadistickými sklony Eric Theodor Cartman stojí za zmínku. Dalším velice zábavným prvkem je naivita až stupidita rodičů dětí (Randy Marsh u mě překonal i Homera Simpsona), učitelů, poradců, městského doktora, místní policie, starostky a dalších a dalších postav. Seriál je také doslova nacpaný hromadou skvělých hlášek, určitě i lepších než: „Oh my god, they killed Kenny!“ „You bastards!“ Závěrem musím snad jen říci, že tento seriál prostě není tak špatný, jak je špatně animovaný...

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Jak to tady tak sleduju tak si Galacticu asi můžete buď zamilovat, nebo ji hodit mezi průměrné ničím nezajímavé sci-fi „trojhvězdičkovky“ popřípadě ještě níže. Neměl jsem šanci vidět původní seriál z roku 1978, ale jeho novější verzi jsem si zamiloval během několika málo dílů. Je úžasné sledovat lidskou rasu na pokraji vyhynutí, utíkající se svou vesmírnou flotilou (v které je mimochodem jen jediná válečná loď - stařičká Galactica), před technologicky mnohem vyspělejšími „toastery“ - cylony, které sami lidé stvořili (nebo snad nestvořili?). Příběh se každým dílem vyvíjí zajímavějším směrem. Postavy samotné, které jsou podle mě skvěle napsané (u mě na plné čáře vítězí Starbuck), prodělávají také velice zajímavý vývoj. Nejhezčí na tom však je, že to není jenom o utíkání bandy lidí před nepřítelem. Politika, náboženství, láska, nenávist, spravedlnost, tohle a mnohem víc je v BSG dokonale propojeno v jeden úžasný celek. Za zmínku určitě také stojí kulervoucí fyzika Viperů (stíhačů). I samotný závěr seriálu je výborně promyšlený, bohužel si autoři nenechali otevřená vrátka pro případné pokračování, ale kdo ví. Pro mě je to jednoduše svátost!

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

První dvě série byly dech beroucí a právě díky nim sem si HIMYM zamiloval. Sešla se tu skupinka skvělých neokoukaných herců, kterým jejich role prostě sedí. Hlavně díky awesome Barneymu (Neil Patrick Harris) si seriál i nadále drží vysokou úroveň (bohužel ale o dost nižší než na startu). Na pět hvězd už to asi není, ale já prostě musím naprat plnou, jinak bych byl proti sobě. True story! EDIT: Já po té sedmé sérii prostě musím sundat hvězdu, to se nedá.

Hráči (1998)

Jelikož mi poker není cizí a Matt Damon s Edwardem Nortonem jsou jedni z mých oblíbených herců, nemohl jsem se tomuto filmu dlouho vyhýbat . A docela mě překvapilo, že překonal všechna moje očekávání. „Underground poker“ se mi prostě líbil! Hra samotná zde sice není úplně na prvním místě, ale hráčská vášeň jde z filmu přímo cítit. Závěrečný "heads up" mě skoro až vtáhl přímo ke stolu.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

„Whose motorcycle is this? It´s a chopper baby. Whose chopper is this? Zed´s. Who´s Zed? Zed´s dead baby, Zed´s dead!" Pro mě srdcová záležitost, GENIÁLNÍ! Tímto filmem si mě Tarantino získal a díky tomuto filmu se na každý jeho nový výtvor těším jak dítě na Ježíška. Pulp Fiction dělají herci, kteří geniálně hrají geniálně napsané postavy, které jsou zasazené do geniálních (často absurdních) scén, plných geniálních dialogů, které jsou plné geniálních, nezapomenutelných a kultovních hlášek. Když k tomu ještě přidáme skvělou hudbu a originální mozaikové poskládání děje, vyjde nám z toho takřka geniální film, kterého genialitu nemusí pochopit úplně každý. I když mám film raději v originálním znění, za zmínku stojí i bravurní český dabing (tleskám pane Vydra)! Bohužel se asi oprávněně obávám, že tuhle laťku Quentin už nepřeskočí. (Nicméně u Panchartů skákal hodně vysoko)