Proroctví (1979)

Celkem podceňovaný monster-filmec. Hodnocení na IMDB nechápu. Frankenheimer dělá co může, kouzlí parádní atmosféru a navíc ty scenérie - ponurý les, rozbouřená řeka, zamlžené jezero...prostě paráda. V první půli se to trochu táhne, ale i tak to dokáže udržet pozornost. Scénář neni na žánrový poměry vůbec špatnej a dokonce se v něm najde pár vedlejších zápletek, které sice vyšumí, ale aspoň vás trochu sblíží s postavama. Suma sumárum příjemné překvapení. A na PGéčko slušně drsnej film.

Paranormal Activity (2007)

Fuck off hype. No vážně, já se na to těšil. Chtěl jsem film, u kterýho bych se bál, ale dopadlo to úplně opačně. Vyjma závěru to slušně nudí. Je to prostě příběh holky a chlápka, kteří se snaží vzdorovat neznámýmu démonovi v jejich domě. On je těžkej flegmatik, ona hysterická kráva..a ještě k tomu tlustá a hnusná. Většina filmu se zaměřuje na jejich soužití, což jednoduše nudí. Když už neni u hororu ani takovej záchytnej bod, jako hezká holčina, tak je to je zlý. A když Blair-witchovskej film nedokáže vyděsit, tak je to průser.

Seventh Moon (2008)

Tohle musíte vidět! Evoluční řetězec kamerových prasečin dosáhl svého vrcholu! Pokud vás to neotráví svou laciností a komicky špatnými strašáky (připadali jen mně jako Marilyn Manson???) natolik, že utečete, uvidíte jak by vypadaly filmy, kdyby kameru vedl zuřivý šimpanz na speedu.

Wrestler (2008)

Škoda, že dokonalý výkon Mickey Rourkea kazí tak prázdný, předvídatelný a klišovitý scénář. Jen další na míle předvídatelné, vykonstruované drama-must-be za každou cenu. Aronofsky si poprvé zaslouží mírnou pochvalu, protože nad svým dílem hlasitě neonanuje:-)

District 9 (2009)

Nejlepší čistokrevná scifárna za poslední roky. Závěrečná řežba v mimozemském mech-suitu je jednou z nejpůsobivějších akčních scén, co pamatuju. Akce obecně jde Blomkampovi od ruky. Ne že by byla nějak extra velkolepá, ale je prostě efektně, v mezích žánru "reálně" natočená a hlavně nejde jen o slepence půlvteřinových záběrů na nesouvisející výjevy z řeže, ale o přehledně natočené minipříběhy, ve kterých se neztrácí hrdinové, záporáci ani napětí. Zářná ukázka toho, že nějaký Bay a Sommers se s můžou jít zahrabat, i se svými šestinásobnými rozpočty. Mimozemské masky a kvalita CGI jsou na film za 30 melounů k neuvěření. Blomkamp možná nenapsal nejoriginálnější scénář, dokonce se dopustil i několika slušných logických kopanců, ale forma, kterou ho převedl na celuloid si zaslouží uznání. A fakt, že občas to v ději zaskřípe, nemůže zdaleka přebít silně pozitivní pocit z filmového zážitku, jaký tu dlouho nebyl.

Beyond Dream's Door (1989)

Viditelně laciný horor o démonech ze snů, kteří systematicky likvidují všechny důkazy o své existenci včetně lidských svědků. Nehledejte v tom logiku. Většina filmu vypadá, že scénář je dílem improvizace, ději chybí hlava a pata, schopnosti monstra jsou nedořešené a lidští hrdinové jednají přinejmenším nepřirozeně. Silnější je tenhle horor po stránce atmosféry a zábavnosti. Takřka pořád se tu něco děje, na sbližování se s postavama není čas (naštěstí), většinu filmu se hlavní hrdina snaží zjistit co se to s ním vlastně děje a jak zlikvidovat zubatou potvoru, co ho pořád pronásleduje a sežvejká každého, kdo se mu snaží pomoct. I když jsou triky vcelku úsměvné, nechybí tomu napětí a pocit nejistoty, kdy fakt nevíte jestli to vše skončí hepáčem. A to se počítá.

Hamlet na kvadrát (2008)

Zajímalo mě to hlavně kvůli scénáři Pam Brady. Rozhodně to není špatná komedie, i když spousta lidí ji odsoudí, protože je to absurdní a vulgární stejně jako South Park. Je tu dost hluchých míst, ale taky několik takřka geniálních, mezi které počítám i závěrečné muzikálové vystoupení "Rock me, sexy Jesus!". Poselství (dá-li se o tom tak mluvit) z toho kouká stejné jako z celovečerního South Parku - výsměch americkým puritánům a poukazování na jejich nesmyslné názory, což mě, jakožto odpůrce MPAA a amerického pokrytectví, hodně těší. No a když vás nic z toho nezaujme, aspoň se přesvědčíte, že Steve Coogan je naprosto skvělý komik. Nedokážu si v té roli představit nikoho jiného.

Disaster Movie (2008)

Odpady dávam jen výjimečně. Tady jsem sice váhal, ale nakonec myslím, že to není jeden z filmů, které by mě při sledování vyloženě mučily. Jasně, je to nevtipné, stupidní, trapné na entou a objektivníma kvalitama odpad jak vyšitej. Ale právě proto odpad nedám:-) Na to byl Disaster Movie příliš "zábavný" a ve své ubohosti tak trochu fascinující. Alespoň jsem se nenudil tak, jako u Date Movie. A filmu s Carmen Electrou a chipmunkama se vzteklinou odpad prostě nedám. Víc toho na obhajobu té jedné hvězdy fakt nenajdu.

One-Eyed Monster (2008)

Hororová komedie s Ronem Jeremym o natáčení péčka ve které mimozemšťanem ovládnutý penis postupně vybíjí štáb. Takhle to zní moc dobře, příslib dobrý troma-like-zábavy však zůstává zcela nenaplněnej. Začátek ještě vypadá nadějně, hlášky jsou dokonalé ("..there's a dick in Carmen's mouth...but it's not attached to anyone!"), postupně to ale upadá a nápad s vraždícim ptákem zůstává nevyužitej. Sice ještě dojde na pár světlejších míst (vietnamskej veterán vyprávějící o svém prvním setkání s "dickem"), ale i nad potenciálně vtipnými momenty vítězí neschopnost režiséra. Off-screen vraždy celku taky nepomůžou...off-screen je bohužel každej zajímavější moment, který se v přímém záběru mohl proměnit v zábavnou nechutnost(schopnost ptáka ovládat lidi tim, že se jim napojí do zadku). A finále je skutečně debilní, filmařsky impotentní a těch původních 50%, které jsem chtěl udělit strhává ještě o kus dolů. Chjo...Američané a filmový horor, to v dnešní době nejde k sobě. A teď koukam na imdb, že režisér Adam Fields v minulosti pracoval na Dawsonově světě a Buffy. No to je hrůza, jak si v Americe může natočit horor každej, kdo sežene pár babek a partu kámošů. Nadšení z filmařiny a zápal pro věc (pro horor) ovšem na plac nesmí.

Stmívání (2008)

Neškodná romantika pro náctileté dívky. S upírama....a to je její hlavní problém. Začátek je OK, relativně mě bavil, romantická část těžce KO, pomalá, nudná. Ke konci si režisérka vzpomene také na to, že dostala peníze na speciální efekty a tak bude třeba ukázat pár upírských fíglů a bitek. A to je část přímo odpadoidní. Ale uchechtával jsem se u ní fest, takže aspoň ustoupila ta nuda...