Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Pohádkovost se dá vysvětlit knižní předlohou, což je taky pohádka. Prázdnota děje, nuda, slabá motivace hlavních hrdinů - to vše se dá vysvětlit také knižní předlohou. Ale to neodpouští fakt, že je i tento film vlastně "o ničem". Vždyť v Pánovi prstenů si Jackson také upravil děj. A líbilo se mi to. Škoda, že tady se mu to tak nepovedlo. Ano, byl jsem naivní, když jsem očekával, že film bude dosahovat kvalit Pána prstenů, ale až tak hrozné to být nemuselo. A že bylo. :-/ by the way - Filmové prology jsou vynikající :)

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Mám rád filmy, kde hraje Carrey a tento je spolu s Truman Show jeho nejlepší! Tentokrát se ale v žádném případě nejedná o komedii, jak je u něj zvykem. Eternal Sunshine je duchaplný - pro mě nejhezčí - film ze soudku ROMANTICKÝ. Je to hlavně tím, že se nejedná o typické americké slátaniny, které se dají shrnout do tří slov (zamilování, hádka, usmíření). Film je sestřihán tak, abyste se co nejlépe vžili do role hlavního hrdiny a procítili spolu s ním jeho zážitek. To funguje na výbornou. Někteří film docení až po několikáté projekci, někteří až poté, co poznají nešťastnou lásku :). Na závěr bych zdůraznil mnohokrát opakované vychvalování scénáře a bezva herecký výkon holek Kate a Kirsten, o Carreym nemluvě ;).

Hanebný pancharti (2009)

Tarantinův styl režírování filmů je velice zajímavý a jeho scénáře úctyhodné. Film má atmosféru vážně dobrou a člověk se při jeho sledování ani trochu nenudí. Avšak naivita filmu přesahuje meze. To, že se obrovská tlupa nácků včetně Hitlera nacpe do jednoho sálu a to i přes přítomnost židovky, následně JÉ VYZRAZUJI DĚJ - ale ono to v tomto typu filmů nevadí - je rozstřílí na padrť, to mi jde proti srsti. Film výborný, herecké výkony výborné, ale závěr mi to pokazil a já to nepřekousl :(

Princezna Mononoke (1997)

Ve filmové databázi narazíte na profil filmu jako je Princezna Mononoke. Možná se udivíte vysokému hodnocení, ale "kreslená japonská pohádka" vás přeci neláká, a tak přeskočíte tento skvost a už se k němu třeba ani nevrátíte. To je špatně! Tento film má od pohádky opravdu hodně daleko. Popis FANTASY mu sedí naprosto přesně. Ke mně se tento snímek dostal v době, kdy nejen já, ale tak celkově se ještě moc o ČSFD nevědělo. Na videokazetě, s dobrým českým dabingem (japonský originál se mi nelíbí). A za to jsem opravdu vděčný. Děj tohoto jedinečného příběhu mě už tenkrát vtáhl do sebe a pokud se to stane i vám, zůstanete hledět na vaše obrazovky s otevřenou pusou, a to až do konce. Je to klasika, jíž se inspiruje mnoho jiných filmařů. A to se pozná. Třeba u Pixaru jsem si všiml ve filmu Brave pověstných bludiček, které velice připomínaly lesní duchy z Princezny :) Věřím, že tomuto počinu přijdou na chuť i odpůrci fantasy či anime filmů (k nimž patřím až na výjimky Miyazakiho filmů i já).

Avengers (2012)

Nadhodnocený film. Avengers ze světa komiksů nic nového neposkytne. Kvalita komiksového filmu je dost ovlivněna pořádně krutým a dobře zahraným záporákem (například Joker v Nolanovém Batmanovi) a toho tento příběh postrádá. Dále celá ta věc s bohy je dost ulítlá a spíše směšná. Nenáročnému divákovi stačí primitivní příběh bez zajímavého děje se špičkovými vizuálními efekty, což tento film určitě má, ale mně bohužel ne.