• Krátkometrážní

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Neskutočná akčná nálož, Tom Cruise (aj príbeh) pokračuje tam kde skončil v predošlom dieli a je fakt neuveriteľné, aké kúsky stvára (aj) v tomto pokračovaní. To, že všetky stunts robil sám bez kaskadérov je na úrovni šialenstva. Obdivujem. Zatiaľ videné 3x a zakaždým som pri niektorých scénach nedýchal. Kinové must-see. [#36/2018]

Všichni prezidentovi muži (1976)

Úžasný film ešte aj dnes. Najmä pre tých, ktorým nie je politika cudzia a nie je im jedno, čo sa deje v spoločnosti. Ukážka, ako média pomáhajú udržiavať politikov bažiacich po moci aspoň trochu na uzde. Na konci dňa je to ale všetko o jednotlivcoch. Aféra Watergate bola veľká vec. Všetci prezidentovi muži sú natočení podľa rovnomennej non-fiction knihy, ktorú napísali práve Woodward a Bernstein, redaktori Washington Post, ktorí túto kauzu odhalili a spracovali. Robert Redford kúpil práva na jej filmové spracovanie hneď ďaľší rok za vtedy enormných 500 000 USD a ani nie dva roky po jej vydaní bol na svete film. Skvelo napísané, skvelo zahrané a nedivím sa, že ešte aj dnes sa tento film premieta nadejným novinárskym nováčikom. Ako vo všetkom, aj tu detaily rozhodujú. Jason Robards za vedľajšiu úlohu a William Goldman za scenár, obaja si Oscara za svoje výkony zaslúžili. 9/10 [#22/2018]

Nemilovaní (2017)

Kvalita vo všetkých smeroch. A hlavne nekompromisná výpoveď o stave spoločnosti. Zvjagincev tne do živého a ukazuje nie moc peknú stránku strednej triedy v Rusku. Táto novodobá tragédia má špičkovú kameru, dobrý hudobný doprovod, ale hlavne pevnú režisérsku ruku. "Bez lásky" mi vyryla jasnú stopu v mojej filmárskej duši a tak skoro odtiaľ neodíde. Silná záležitosť. Cena poroty v Cannes, nominácie na Oscara, Zlatý glóbus a BAFTA za naj zahraničný film. (Cinematik 2017)

Neon Demon (2016)

Neon Demon na rozdiel od Only god forgives na mňa totálne zafungoval a je to pre mňa návrat Refna v plnej sile. Nekompromisný film, ktorý si ide svoje a úplne proti prúdu. Úžasná kamera, parádny soundtrack a královská porcia ženských hereckých výkonov, kde sa baby azda pretekali, ktorá to dá lepšie. Elle Fanning a Jena Malone neskutočné. Prvá menovaná má len 20 rokov, ale už dokázala predstihnúť svoju doteraz slávnejšiu sestru. Dakota ako detská herečka vynikala, ale jej mladšia sestra v posledných filmoch nenormálne valcuje. Neon Demon je hypnóza a čerstvý závan do zatuchnutých a vychodených hollywoodskych cestičiek (predsalen to točil Dán). Jeden z najlepších filmov, čo som minulý rok videl. Ale nečakajte nič normálne. :) (Cinematik 2017)

Paterson (2016)

Filmová poézia by Jim Jarmusch. Film o autobusárovi. Je logické, že ho musel hrať človek s menom Driver. :) Neveril som, ale Adam Driver vie hrať a to bravúrne! Patersona som si fakt užil (aj postavu, aj film). Už po niekoľkýkrát Jarmuschovi tlieskam. (Cinematik 2016)

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Netušil som, že Spielberg vlastne natočil prequel k Všetkým prezidentovým mužom. ;) Úvod, resp. prvá hodinka je skutočne pomalá a miestami skoro až nudná, no na základe toho, čo príde následovne je jasné, že režisér to takto natočil naschvál, po starom, aby si divák vybudoval vzťah s postavami a zároveň ukázal, ako celá kauza vznikla, pre Washington Post vlastne nečakane. Skvelá doku-dráma, s ako-vždy geniálnou Meryl Streep a ako-vždy parádnym Tomom Hanksom, so silným presahom do súčasných udalostí na Slovensku (vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice). Jediné, čo ma málinko vyrušovalo bola digitálna kamera, ale v tomto smere už aj Spielberg uhol a je to len môj subjektívny problém, keďže tradicionalisticky stále uprednostňujem fyzický film. Každopádne po dopozeraní je jasné, že si v najbližšie dni opäť oprášim klasiku s Hoffmanom a Redfordom. :) [#12/2018]

Jerry Maguire (1996)

Jerry Maguire completes me. Film ma dostal už na prvýkrát, niekedy na konci 90. rokov. Rád som si naň každý rok spomenul, ale až teraz som si ho po toľkých rokoch znova pozrel. Nestratil nič na svojej čarovnosti, je to moja srdcovka a Cameron Crowe aj keby už nič iné nenatočil - a pritom mal ďaľšie skvelé filmy - bol by mojim obľúbeným režisérom/scenáristom. Odhliadnúc od perfektného scenáru (nominácia na Oscara), bola radosť sledovať Toma Cruisa (Zlatý glóbus za hlavnú úlohu+nominácia na Oscara), Cuba Gooding Jr. (Oscar za vedľajšiu úlohu) a Renée Zellweger (jej breakthrough rola). Film získal ešte nomináciu za najlepší film v tom roku a aj nomináciu za strih. Dve scény sa stali kultovými a odkazy na ne sa ocitli v množstve filmov (naposledy The Lego Batman Movie :)). Niektoré filmy nestarnú a Jerry Maguire je jedným z nich. [#8/2018]

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Pravdepodobne najlepší animák v roku 2016. Parádne nakreslený, s jednoduchým príbehom, ktorý ale obsahuje veľa aktuálnych narážok na intoleranciu a predsudky (v podstate jednotlivé zvieracie druhy predstavujú jednotlivé ľudské povahy) a ešte je miestami brutálne vtipný. Scéna s leňochodmi je jednoznačne komediálnou scénou roka, pri ktorej šlo celé kino do kolien (ľudia sa od smiechu doslova metali na stoličkách, my sme sa rehotali, až sme plakali :)). Ale našli sa aj iné dobré scény. Totálna spokojnosť. 9/10

Borg/McEnroe (2017)

Zásah do srdca. Nielen tenisového. Áno, tenis mám veľmi rád, každý Grandslam sledujem už veľa veľa rokov a keď sa vrátim do detstva, spomínam ako som už vtedy sledoval zápolenia Lendla, Beckera a Edberga. Následovne Samprasa a Agassiho. Éra Borga a McEnroea mi už ušla, no časom som o ich športovej rivalite a výnimočnosti neraz čítal, alebo videl kde tu dáky dokument. Ale mám pocit, že až tento film mi (nám) ukázal, čo borci prežívali mimo dvorcov (najmä Borg, keďže 3/4 filmu je venovaných jemu). A musím povedať, že Janus Metz natočil film naozaj s citom a so značnou odvahou, pretože okrem finálneho zápasu je tento film všetko, len nie hollywoodskym trhákom. Neskutočný výkon Sverrira Gudnasona a tiež výnimočná premena Shia LaBeoufa dopomohla tomu, že som filmu a jeho postavám úplne prepadol a pri wimbledonskom finále nedýchal. Celý film a aj jeho obsah je o srdci a nie o rozume. Tlieskam a mám chuť ihneď si dať repete! [#4/2018]

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Tak toto bol pravý kinový zážitok. Neskutočná forma. Aj obsahovo je film výživný a miestami dosť drsný, no tá forma je odzbrojujúca. Najmä vďaka kamere Emmanuela Lubezkého. To čo dokáže tento chlapík je doslova neuveriteľné. Čo film, to malý vizuálny zázrak. Pri tomto filme bola prvýkrát plne využitá nová kamera 6.5k ARRI Alexa 65 a len jediná jedinučká scéna (tá v noci v lese pri ohni) bola natočená s pridaním umelého svetla - zvyšok filmu bol výhradne natočený pri prirodzenom svetle (je neuveriteľné, aký bol dosiahnutý výsledok). To že je Lubezki génius dokazuje aj fakt, že sa stal jediným kamermanom v histórii, ktorý vyhral Oscara za kameru tri roky po sebe (pred Revenantom za Birdmana a rok predtým za Gravity). Je dobré dodať, že okrem týchto 3 Oscarov bol v minulosti nominovaný na ďaľších 5 Oscarov - koľko takých kameramanov nájdete? Réžia Iňarrita takisto neuveriteľná a tiež sa mu podaril husársky kúsok - iba ako 3. režisér v histórii získal Oscara za réžiu 2 roky po sebe (rok dozadu za Birdmana). No a do tretice Caprio. Konečne sa dočkal a na piatýkrát aj on siahol na Oscara (a popritom získal ešte 32 ďaľších ocenení). Výkon podal skvelý, o tom niet pochýb, ale povedal by som, že bol ocenený aj za tie brutálne natáčacie podmienky, pretože v minulosti už zahral určite lepšie ako v Revenantovi - Oscara mal už dávno mať na poličke a za Revenanta by som ho viac doprial Tomovi Hardymu, ktorý bol v tomto filme najpresvedčivejší (nakoniec ostalo len pri nominácii). Úvodná prestrelka, scéna s medveďom, alebo tá s padajúcim koňom ostanú navždy zarezané v pamäti. Cinefilský zážitok par excellence!