• Krátkometrážní

All of the Dead (2000)

Neskutečný LEGO nářez v necelých dvou minutách. :)

Alois Nebel (2011)

Pomalu, ale neustále plynoucí atmosférická záležitost s neskutečným (celosvětově) audiovizuálem. Přistoupí-li divák na toto obtížné tempo a nechá-li se unášet - dostane se mu podmanivě emotivního zážitku, jako mně.

Alpha Dog (2006)

Drama / krimi?! Ani nee.. Tak asi 5/6 je to spíš netrapná huličská komedie, kde se občas někdo popere, fuckuje se a šuká (volím schválně tato slova.. chceme přece být cool, že?) - když pominete celý ten cool obleček, tak musíte uznat, že Emile Hirsch (což jsem očekával) i Justin Timberlake (ze kterého jsem původně zvracel) hrají celkem obstojně a dokonce bych řekl, že právě Justin drží celý film pohromadě. Autoři filmu se nám snaží podávat snímek neskutečně autenticky - svědek 1, 2, 3, 4, 5, 6.. - což jim nevychází, a závěr, který by tedy už měl být drama / krimi, je nedopečený, bez křupavé kůrčičky. Škoda, mohlo to být vše mnohem víc šokující, kdybychom od začátku nevětřili ten konec. Přesto se jedná o film, který neurazí a v klidu se na něj dá podívat.

Amadeus (1984)

Excelentně provedený biografický film o Wolfgangu Amadeovi Mozartovi (nezapomenutelně a naprosto nepřekonatelně ztvárněný Tomem Hulcem) a jeho věčném (i přes Mozartovu nevědomost) nepříteli, Antoniu Salierim (oscarový Fahrid Murray Abraham) - vše pod režijní taktovkou výborného Miloše Formana a s neméně kvalitními kostýmy, také oscarového, Theodora Pištěka. Všechna ta superlativa jsou rozhodně vhodná, protože Formanovi se podařilo natočit dost možná nejlepší hudební biografický film všech dob!

Amatér (1979)

Zprvu se film tváří jako obyčejná sonda do života dělnické vrstvy obyvatelstva. Jenže každou přibývající minutou pociťujete, že jde o mnohem důležitější záměr. Zajímavé je, že režisér využívá prostředků, které používá i hlavní hrdina snímku.

Amazing Spider-Man (2012)

Po genezi teaser (neskutečně se těším) - trailer (co to vybrali za kokůtka do hlavní role, to bude nekoukatelná sračka) - film jsem byl docela potěšen. Garfield je obyčejný klučina, který je sice outsider, ale ve skutečném světě by z něj tekla každá druhá teen-spolužačka. Ale nechme skutečný svět bokem, tahle nová adaptace Spider-mana je přeci dle komiksu. :P Přestože jsem Garfieldovi moc nevěřil, docela příjemně překvapil svým herectvím a postupným uvěřitelně rozfázovaným přerodem v někoho, komu je sice nevím kolik let (Peterovi tipuju 16), ale začíná si uvědomovat vlastní zodpovědnost (což je odjakživa leitmotivem Spider-mana). Jediná má výtka patří záporákovi, který mě trochu nudil, ale to už je na delší povídání, třeba to spraví pokračováním.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Druhý díl nejnovější série s 'emejzing' pavoučím mužem by pro mě byl naprostou mainstreamovou peckou, kdyby... a těch kdyby je bohužel více. Pokusím se to shrnout a objasnit následovně... toto pokračování je o něco lepší, než předchozí díl, ale KDYBY bylo o 25 minut kratší a my byli "ochuzeni" o věci jako je k zblití závěrečná scéna s malým chlapečkem ve spider-manovském kostýmu a zbytečným Rhinem a několik naprosto nicneříkajících dialogů, jednalo by se o útok na titul komiksový film roku. A proč? Protože 3D funguje (nepíšu ho na první místo, protože by bylo tak zásadní, ale protože je konečně někdo zase schopen ho rozumně využít), akční scény a Spideyho průlety městem jsou prostě vizuálně skvělé a k tomu je nutné si přičíst Zimmerovu nabušenou hudbu - především scéna v elektrárně měla výbornou zvukovou kulisu. A teď to hlavní - skvělý Jamie Foxx! Jeho Max, potažmo Electro, je zahraný naprosto bravurně a je ohromná škoda, že nebyl ve snímku ještě déle. Je tedy jasné, že film rozhodně stojí za to vidět, ale místy se zkrátka budete trochu nudit. P.S. Jsem zvědav na MJ. ;)

Ambicja (2014)

'Littlefinger' Baelish v roli mistra předává znalosti své učednici v reklamě na European Space Agency. :) No ale pod taktovkou Tomka Bagińského je to jako vždy úchvatná podívaná.

American Horror Story (2011) (seriál)

1. SÉRIE [Murder House] Na konci tam bylo až přespříliš "I'm sorry", ale jinak svěže bizarní podívaná, která tady už dlouho nebyla. Místy jako by na mě dýchnul Lynch či von Trier.. Z herců musím vyzdvihnout především výkony Taissy Farmigy a Jessicy Lange. 2. SÉRIE [Asylum] Na druhou sérii jsem se těšil, ale musím se přiznat, že jsem čekal pouhou recyklaci s drobným svázáním s první sérií. Jaké pak bylo mé překvapení, když tato série byla zcela jiného ražení - a to se spoustou totožných herců (hrajících jiné postavy). Stejným tvůrcům se podařilo vytvořit zcela jiný koncept doplněný o mnoho filmařsky zajímavých prvků. Herecké výkony naprosto dokonalé, atmosféra by se dala krájet, jen ta emzácká linie mě trochu nebrala. Jinak tleskám. 3. SÉRIE [Coven] Vypadá to, že sestupná tendence se nevyhnula ani tomuto seriálu, který byl v první sérii tak svěžím závanem bizarre hororu. Tam, kde jsme dřív byli napnutí k prasknutí, přišel čarodějnický spolek a zábavné "morbidno" šlo bohužel stranou... 4. SÉRIE [Freak Show] Po slabé třetí sérii přišla čtvrtá, která mě navnadila minimálně tím, že jsem čekal návrat morbidity. Gore-bizarre momenty se sice v plné síle nedostavily, ale některé okamžiky této sezóny stály za to. Nejvíc mě pak potěšil Finn Wittrock a celá klauní eskapáda. :) 5. SÉRIE [Hotel] Lady Gaga, novodobí upíři a tajemný hotel? Gore to bylo místy dost, ale mrazení z "mysteriózna" první série se naneštěstí nedostavilo. Musím však uznat, že herectví podivné zpěvačky v hlavní roli mě mile překvapilo, i když ten Zlatý glóbus bych jí za to asi neudělil. 6. SÉRIE [Roanoke] První polovina série příjemně svěží, zajímavý námět. Škoda zprznění druhou polovinou, kde se štáb vydává na "místo činu", čímž tvůrci udělali z dobře rozjeté série stupidní vyvražďovačku. 7. SÉRIE [Cult] Po ne zcela povedeném Roanoke má seriál naštěstí stoupající tendenci v kvalitě. Po znalém divákovi pomrkává sem tam nějakou známou postavou z předchozích sérií a docela dobře zde servíruje události kolem volby amerického prezidenta, přičemž zabrousí do historie až k Charlesi Mansonovi († 19. 11. 2017). 8. SÉRIE [Apocalypse] Jsme svědky jistého ohlédnutí za předchozími sériemi a výborný satanský dortík s apokalyptickou třešničkou je na světě.