Tramvaj do stanice Touha (1951)

Tak tohle se panu Kazanovi moc nepovedlo. Děj je příšerně zdlouhavý, postavy nesympatické - až na Marlona Branda a jeho upoceného, živočišného Stanleyho. Po celou dobu filmu jsem jenom čekal, až na scénu zase přijde právě on. Za Branda a jeho úžasný herecký výkon dávám tři hvězdičky.

Sunset Boulevard (1950)

Dle mého názoru jeden z nejlepších a nejkrásněji natočených filmů vůbec. Labutí píseň hvězdy němého filmu Normy Desmond ("Filmu kdysi patřily oči celého světa! Ale to mu nestačilo. Musel mít i uši!"). Hned pět hvězdiček by si zasloužil jenom scénář: např. "Samozřejmě, že měla i bazén. Kdo ho tehdy neměl? Před tisíci půlnocemi v něm plavali John Gilbert a Mabel Normand. Teď byl prázdný... Nebo nebyl?" Němý film je pro mě něčím exotickým, tajemným, proto mě fascinovaly narážky na Rudolfa Valentina, Douglase Fairbankse a další. Gloria Swanson (sama také dřívější hvězda němého filmu) svou Normu Desmond obdařila teatrálními gesty, výrazy obličeje a mimikou, na nichž byl němý film založen, a v neposlední řadě také patřičnou šíleností. Ve vedlejších rolích znalce potěší režisér Cecil B. DeMille, bulvární novinářka Heda Hopper či komik Buster Keaton.