Strašení (1963)

Chtělo by to trochu prostříhat a pak by si ode mě film odnesl o hvězdičku vyšší hodnocení. Děsivé momenty jsou totiž pohřbeny pod sáhodlouhými rozhovory a fňukáním hlavní hrdinky. U scény na vrcholku schodiště jsem se tolik lekl, až jsem ucukl dozadu a vytrhl jsem tak sluchátka z notebooku. 3,5 hvězdičky.

Frajer Luke (1967)

Americký jih, do toho zvuk kytary a nádherné záběry na zapadající slunce - to zhruba vystihuje tenhle film. Paul Newman v roli rebela Luka celému snímku dodává rozměr marné vzpoury jedince proti řádu. Při každému jeho útěku jsem věřil a doufal, že tentokrát se to už povede. A pokaždé jsem byl zklamán. Trochu mě mrzí nešťastný konec, ale takhle ve skutečném světě dopadají snílci. Jestli někdy skončím ve vězení, tak doufám, že mě šoupnou do podobného, v jakém byl Frajer Luke :)

Život je krásný (1946)

Mám rád filmy, u nichž si můžu být jistý happy endem. A z tohoto filmu optimismus přímo čiší. Krásný film ke zkouknutí nejen o Vánocích. Místy může být pro dnešního diváka lehce zdlouhavý (zvláště scény s andělem), ale několik nezapomenutelných scén (tančení charlestonu v tělocvičně a posléze v bazénu, cesta domů z plesu) a pohádkový - a slzy vyvolávající - konec všechno vynahradí.

Gran Torino (2008)

Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, nakonec dávám plný počet, protože drsný, leč sympatický Clint Eastwood coby Walt situaci na konci vyřešil nejlíp, jak to šlo. Moc pěkný film, jako ze staré školy, skoro se mi chtělo říct, že podobné filmy se už netočí, ale tady je důkaz, že to jde. Režisér Clint Eastwood k výbornému filmu nepotřebuje hektolitry umělé krve (i když nějaká potřeba samozřejmě byla), sexy hrdinky nebo 90% děje vytvořeného na zeleném plátně pomocí počítačů. A takhle se mi to líbí.

My Fair Lady (1964)

Zbytečně dlouhé, nudné písničky - mám pocit, že bez nich by to byl lepší film - a Audrey Hepburn zošklivená k nepoznání. Oceňuji jedině poměrně věrné zpracování Shawova Pygmalionu.

Hlavně nezávazně (2011)

Nejdřív on chce ji, ale ona jeho ne, pak ona chce jeho, ale on ji ne, až nakonec SPOILER ALERT! všechno dobře dopadne. Místy vcelku vtipný film, ovšem klišovitá zápletka (ač s výměnou charakterových vlastností - tentokrát je to dívka, která se nechce vázat) se sympatickými postavami. Jak už název filmu napovídá, jde především o sex.

Byt (1960)

Tohle že je komedie? Čekal jsem něco na způsob Prázdnin v Říme či Slaměného vdovce, místo toho jsem nevěřícně sledoval uměle natahované depresivní drama zabývající se nevěrou a způsobem, jakým nadřízení využívají a zneužívají své podřízené. Shriley MacLaine ani Jack Lemmon mi navíc nebyli nijak zvlášť sympatičtí a jejich osud mi byl s odpuštěním zcela lhostejný.

Dáma ze Šanghaje (1947)

Orson Welles, tvůrce Občana Kanea, si v tomto svém filmu pohrává s různými kamerovými technikami, zajímavými záběry a blonďatou (!) Ritou Hayworth. Bohužel na úkor celkového dojmu z filmu, jenž je zdlouhavý, nepříliš poutavý a vybaven průměrnou zápletkou. Zajímavost: Publiku se nelíbilo obarvení rudých vlasů Rity Hayworth na blond, ani jejich ostříhání. Orson Welles k tomu řekl: "Veřejnost se na mě rozzuřila kvůli Ritiným vlasům stejně, jako Hearstova rodina kvůli Občanu Kaneovi."

Zázrak v New Yorku (1947)

Zázrak na 34. ulici oproti další vánoční klasice Život je krásný lehce pokulhává v části se soudním procesem, ovšem dostal mě do vánoční nálady, i když jsem se na něj koukal na začátku července :D. Tvůrcům se povedlo nechat otázku totožnosti Krise Kringla zahalenou tajemstvím, takže si divák může domýšlet, zda šlo o skutečného Santu Klause, či o pošuka a velkou shodu náhod.

It (1927)

Překvapivě vtipné a lehce stravitelné. S tímhle filmem jsem strávil moc příjemný večer. Ačkoliv jsem měl původně strach, že neporozumím němému filmu, dialogy byly postavené vcelku logicky a co neřekly titulky, to se dalo nasnadno domyslet z výrazů obličeje/gest. Clara Bow hrála s bezstarostnou lehkostí, jako by si natáčení užívala. Učebnicový příklad dobře zvládnutého němého filmu.