Smrti král (1990)

Mno,po sledování téhle mrazivé šílenosti mi stále jede tahle dětská říkanka:“V pondělí v pondělí táta práci rozdělí,v úterý v úterý dá nám čisté zástěry,ve středu ve středu už svou práci dovedu....v sobotu v sobotu skončíme tu lopotu,neděle neděle vstává se nám vesele“..Jinak ale „Todeskinga“ jako plánovací kalendář moc nedoporučuju.

Essential Killing (2010)

Filmařina je to pěkná,skvělá kamera.Akčnější na začátku,ten docela navnadí a vyústění na konci.Mezitím Vincek běží,nebo trpí,nebo běží a trpí a taky má hlad.Boj o přežití,poměrně sugestivně podaný.Skolimowski určitě nezamýšlel z toho udělat nějaký blockbuster a tak se může celkem snadno stát,že někdo během sledování filmu usne,protože Vincek fakt běží dlouho a dialogy tam jsou tak málo,že tam snad ani nejsou. Gallo v hlavní roli dobrý tah,se svým výrazem může hrát z fleku Mohammeda i Krista a právem se mu za tuhle roli dostalo ocenění. A taky se mi moc líbilo,že během strastiplného útěku za svobodou(?)Mohammeda dvakrát zachránila zvířata:jednou prasata a podruhé psi.To jistě musel jako správný muslim ocenit:)

Tah dámou (2011) (pořad) odpad!

Dámy,už táhněte!

Strýček Búnmí (2010)

Blahoslavený ten,kdo odchytil všechny ty náznaky a jinotaje (Burton?Pár kritiků z Cinepuru?Někteří místní uživatelé?) téhle filmové pouti o lásce,umírání a znovuzrození,já jsem si mohla oči vykoukat,až mi začaly slzet,uši natahovat,až mi v nich pak hučelo jako ve filmu,a stejně mi to nebylo moc platné,protože na Strýčka Bunmího je potřeba používat úplně jiné smysly..Ale i tak to stálo za to!

Náš den přijde (2010)

Nebezpečně inspirativní road movie zdánlivě nesourodé dvojice:staršího vyhořelého Patricka a mladého“hořícího“ Rémyho,aneb nihilismus na cestách.Francie tady (opět) pozbývá toho typicky přeslazeného turistického lesku,reálie jakoby odrážely to kompletní znechucení,pohrdání a vztek,táhnoucí se celým filmem.Pokud je dílo umělce jeho postojem k světu,tak Gavras fakt lidi rád nemá.(NJV doproručuju konzumovat společně s jeho klipy Born Free a Stress). Ať je to jak chce,tenhle film s alternativním českým názvem "Zrzi zrzi,co tě mrzí ",se mu povedl.Cassel je démon a dokazuje to zas a znova(předpokládám,že tahle role nebyla vedlejšák při natáčení Fantomase:),Barthelemy taky výborný,jen ty vedlejší role se mi zdály herecky trochu odfláknuté.A v neposlední řadě SebastiAnův výborný hudební podkres.Já tleskám a těším se na další Gavrasovy filantropické filmové počiny.

Černá labuť (2010)

Jak projde Nina Sayersovou?..A pak,že Black Swan nepokládá žádné otázky.Ona možná dává i odpovědi..

Spojeni navždy (2005)

Neobyčejné,vcelku obtížně stravitelné..jednoduše jiné,není z toho patrný kalkul a ta muzika přidává na hvězdách,alespoň v mém případě.