Ahsoka (2023) (seriál)

Tak jsem dokoukal Ahsoku a zanechalo to ve mě trochu rozporuplné pocity. Seriál je kvalitní, ovšem má jednu pro mě podstatnou chybu a to tu, že tvůrci dle mě otevřeli příliš mnoho linek, které nemají uspokojivé zakončení a tvůrci očividně moc nevěděli, co s nimi. Samozřejmě, po finále chápu, že tento otevřený konec je zde kvůli pokračování, ale i tak bych uvítal aby se některé linky uzavřely a nesázelo se jen a pouze na to, že bude druhá série. Takto vlastně vše zůstalo neuspokojivě otevřeno, snad až na linku Ezry. Jinak se mi ovšem líbil vývoj postav, a to především Ahsoky, které se díky Anakinovi navrátil její dřívější optimismus a rozpustilost a to opravdu vítám. Pěkný vývoj měla i Sabine. Také se mi velmi líbila choreografie většiny soubojů a samozřejmě soundtrack, který zdařile promíchával klasické SW prvky se samurajskou tématikou. Jako celek se mi celý seriál velice líbil, ale ta přehršle neuzavřených linek tomu dodává jakýsi hořkosladký punc. 7,5/10.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Kde začít? Úplný začátek v minulosti s omlazeným Indym má dobrou atmosféru, šmrnc, nevypadá zle a dokáže solidně probudit nostalgii na klasickou Jonesovskou akci. Poté se ale ocitáme zpět v přítomnosti, kde nás ale nečeká náš milovaný archeolog, který byl vždy plný naděje a optimismu... Čeká nás zde utrápený stařec, kterému život naložil ty největší rány a doslova všechno mu vzal a on sám je po tom všem odevzdaný a vypadá to, že celý život vzdal. Na tom všem by nutně nemuselo být nic špatného, jelikož život prostě umí být krutý, ale zrovna u Indyho to myslím tak úplně nefunguje, Indy zkrátka není Logan. Nejhorší ovšem je, že život v něm znovu probudí postava, o které jsme až dosud vůbec neslyšeli, Indy s ní nemá žádný vztah a za celý film se ho ani nepodaří vybudovat. To byl takový problém použít postavy, se kterými má Indy nějaké emocionální propojení? Pak je tu MacGuffin celého filmu a to samotný "nástroj osudu". S ním nemám žádný vážnější problém a rozhodně v závěru působí uvěřitelněji a lépe, než bizarní konec čtvrtého Indyho. Ovšem ve finále vlastně nebyl pořádně využit a dovedl bych si představit řadu věcí, které díky nim může v kontextu filmu Indy udělat. Samotný závěr filmu byl tak nějak v pohodě, ale bohužel ve mě opět nevyvolal vůbec žádné emoce, byl jsem prostě prázdný. Ve finále poměrně slušný blockbuster s většinou solidní akcí, ale naprosto bez emocí a především maximálně průměrný Indiana Jones, který si neobhajuje svou existenci. Je to škoda, takhle jsem si poslední rozloučení s naší milovanou postavou úplně nepředstavoval a rozloučení ve čtyřce bylo o několik levelů lepší a emotivnější. A tak to mělo asi i zůstat. Maximálně 6/10.

Elvis (2022)

Pro mě o stupínek horší než Bohemian Rhapsody, proto nejdu do plných, ale jinak naprosto excelentní životopisné drama o jednom z nejlepších hudebníků všech dob, který tu byl neméně excelentně ztvárněn Austinem Butlerem. 85%

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Třetí strážci až orgasmicky tlačí na divákovi emoce, ale dělají to s láskou, elegancí a stylem. Vím, jsem asi přecitlivělý, ale slza několikrát ukápla a mé emoce byly prostě vyždímány na maximum. Kromě konce Endgame jsou Strážci jedinou sérií, která mě vždycky emocionálně uhranula, ale třetí díl jde v tomto ještě mnohem dál a na konci filmu jsem jen seděl s připitoměle šťastným úsměvem na rtech, slzou u oka a pocitem, že toto je rozhodně nejlepší Marvelkovka Fáze 4 a jedna z pro mě nejlepších vůbec. Samozřejmě se můžeme bavit o humoru, který byl někdy lehce přestřelený, ale to je snad jediná chybka, kterou bych na filmu našel. Jinak vše šlapalo na plné obrátky. Emoce už zmiňovat nemusím, ale i akční pasáže byly skvělé, nápaditě natočené a jak se patří přepálené. Hudba geniální, o tom se nemusíme bavit. Tahle parta mě prostě nepřestane bavit nikdy a trojka jí dala důstojný a nádherný konec (alespoň prozatím). 10/10, that's it.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Indy 4 není zdaleka dokonalý film. Ani dokonalý Indiana Jones. Ale je to více než důstojný návrat legendy, který je nabušený zábavnou a klasicky "Jonesovsky" přepálenou akcí, kvalitním humorem a hláškami a především zde máme milovaného Indyho, který je stále v plné síle, i když Ford už zdaleka nebyl mladík a jako posily dostal navíc i stále skvělou Karen Allen a tehdy famózního Shiu LaBeoufa. Jistě, Rusové zkrátka nejsou Náckové a rozhodně z nich nečiší zdaleka takový démonismus, ale jako záporáci postačí. Mnozí vyčítají filmu totálně nerealistickou přepálenou akci, ale tu měl Indy vždycky a za hranicí reality se pohybovala velmi často. Důležité pro mě však je, že je natočená zábavně a dobře se na ní dívá. Nevadí mi ani to, že film je vlastně čisté sci-fi. Jediné, s čímž v kritice musím trochu souhlasit je samotný závěr, který byl trochu moc i na mě a hlavně nedával skoro vůbec smysl, když se nad tím člověk hlouběji zamyslí. Nadpřirozené prvky měl Indy vždycky, ale vždy byly podloženy náboženstvím, které zde není. Ale což, nebudu nad tím hloubat, já jsem zkrátka rád, že i když jsem dnes viděl Lebku už asi podesáté, stále jsem se královsky bavil a to je to hlavní. 7,5/10.

Creed III (2023)

První Creed bez legendárního "Slye", kde Michael B. Jordan musí stát na vlastních nohou... A za mě se mu to vlastně dost povedlo.  Devízou je především Damian, jehož motivace a agrese dává smysl a člověk jí prostě dokáže chápat i akceptovat. I Donnie tady ale konečně dospěl a bylo velmi zajímavé sledovat, jak se snaží vyrovnat se svou minulostí, které se nakonec musí postavit v ringu, i když už zdaleka není na vrcholu sil...  Herecky velmi dobře zvládnuté, oba hlavní představitelé jsou výborní (i když Jonathan Majors v některých scénách podle mě malinko přehrává), zbytek postav taky v pohodě. Hudebně dobře podkreslené a obecně proti audio vizuálu nemám výtek.  Ve výsledku velmi příjemné sportovní drama, které dobře zakončuje (?) tuto sérii. 75%

Avatar: The Way of Water (2022)

James Cameron nás konečně vzal zpět na Pandoru a byla to opravdu přenádherná podívaná, v níž se s námi podělil o další kousek svého světa, který je plný života a byl krásný pocit se do něj opět ponořit, neboť je to svět, který prakticky není možné rozeznat od reality. Vizuálně 15/10, zde vůbec není o čem diskutovat.  Co se tempa filmu týče, zde už to tak dokonalé není, tedy předpokládám pro většinu lidí. Mě totiž poněkud utahanější a pomalé tempo vůbec nevadilo a naopak jsem si užíval krásy Pandory, ovšem plně chápu, že ne každý to tak bude mít.  Samotný příběh je opět velmi jednoduchý, přímočarý, plný opravdu vynikajících akčních pasáží i klidnějších hloubavých částí a zde jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Vytknul bych snad jen to, že lidští antagonisté se zde až příliš zaměřují jen na to, aby zabili Jakea, což lze pochopit u Quaritche a dalších Rekombinantů, ale jinak moc nevidím důvod, proč by lidé měli vynakládat tolik peněz a životů jen kvůli Quaritchově osobní pomstě, protože globálně pro ně Jake, který chce pouze ochránit svou rodinu, nepředstavuje žádné velké nebezpečí. Co bych ještě vytknul jsou poněkud šablonovité a mnohdy černobílé postavy, které dělají přesně to, co se od nich očekává a nedočkáme se tu žádného většího zvratu. Samotné postavy jsou fajn, všechny nové dětské/puberťácké posily jsem si celkem oblíbil (ačkoliv mi cca 2/3 filmu trvalo, než jsem je od sebe začal pořádně rozeznávat) a chemie mezi nimi byla perfektní. Ale ta šablonovitost je prostě celkově trochu sráží. A neskutečně mě tu od začátku až do konce srala Neytiri, která jako by úplně ztratila mozek. Každopádně i přes své menší chybky se stále jedná o naprosto skvělý snímek, který jsem si velice užil. 8,5/10

Dokonalý trik (2006)

Scénáristický koncert, který mě uchvátil a nepustil až do posledního záběru. Skvěle gradující mysteriózní drama s úchvatným hereckým obsazením a s nečekaným a hořkosladkým koncem. 10/10

Hra na oliheň (2021) (seriál)

Tak jsem opět jako jeden z mála zhlédl tento počin až teď a musím říct že toho rozhodně nelituji, jelikož kdybych se na to podíval v období největšího hypu, byl bych možná lehce zklamaný.  Takto s odstupem jsem ale víceméně velmi spokojený - všichni herci zde odvádí vynikající práci, námět je neotřelý, nebo spíše v rámci tématu velmi dospěle zpracovaný, emocionálně je seriál v některých pasážích velmi silný (šestý díl je peak celé show) a i když je mnohdy lehce předvídatelný, i tak jsem se královsky bavil při pohledu na to, jak se ve vypjatých situacích na život a na smrt v lidech ozývá jejich zvířecí stránka a všechno ostatní kromě vlastního přežití jde stranou.  Co mě ale mírně rozporuje je samotný poslední díl a zakončení. Hlavní hrdina (mimochodem obrovský sympaťák) se zde chová prapodivně a jeho konečné rozhodnutí, kdy dá před vlastní dcerou přednost... čemu vlastně? No, uvidíme zda si tento rozporuplný konec vyslouží svou existenci v druhé sérii, ale první sérii musím hodnotit na nějakých 8,5/10.

Ali (2001)

Na moje poměry dost pomalé a místy nepříjemně rozvleklé, ale takové už jsou Mannovi filmy, takže není třeba nad tím brečet. Jinak ale famózně zahrané - Will Smith zde exceloval, boje v ringu velmi dobře natočené, realistické. A především perfektně ozvučené, soundtrack je vybrán precizně, do jednotlivých scén se hodí a skvěle podtrhuje celkovou atmosféru. Ovšem z mé strany tu je příliš málo boxu a příliš mnoho filozofické vaty okolo. Rozhodně se ale jedná o dobrý životopisný snímek o jednom z největších sportovců všech dob.