Zátopek (2021)

Skvělý životopisný snímek o jednom z největších sportovců všech dob. Precizně zrežírovaný, scénáristicky přesný, ale obzvlášť herecky dokonalý. Žádný herec mě nezklamal, všichni téměř bezchybně odvádějí svou práci, ale všechny je také o několik úrovní převyšuje naprosto famózní Václav Neužil, který ne že Zátopka hrál, on se jím skutečně stal. Fenomenální výkon. Nebýt poněkud rozvleklejší osobní linky s Ronem Clarkem (která rozhodně nebyla zlá, jen se jí za mě věnovalo trochu moc času na úkor podstatnějších věcí), asi by to bylo na plné hodnocení. Takto "jen" nějakých 85%.

Stranger Things (2016) (seriál)

Tak jsem dokoukal všechny série a musím říct, že se ze Stranger Things stal jeden z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec. Jednotlivé série bych hodnotil nějak takhle: 1. série - 10/10. Absolutní skvost po všech stránkách. 2. série - 9,5/10. Pořád opravdu skvělé, i když už ne dokonalé. 3. série - 7,5/10. Velmi dobrá série, ale rozhodně nejslabší. Hodně jí zachraňují extrémně dobré závěrečné epizody. 4. série - 9/10. Výborná série, ovšem v některých momentech trochu zbytečně moc utahaná. Po emocionální stránce ale velmi silná, obzvláště poslední tři epizody. A Vecna, potažmo Henry je zatím nejsilnějším záporákem s hloubkou, historií, děsivostí a zkrátka vším, co k tomu patří.

Černobyl (2019) (seriál)

Opravdu silný, silný zážitek. Naprosto strhujících 5 hodin, které jsem se zatajeným dechem dal na jeden zátah a ani na vteřinku jsem se od obrazovky neodpoutal. Naprosto strhujících 5 hodin svědectví o obrovské tragédii, která mohla jednoduše nabýt ještě mnohem obludnějších rozměrů nebýt nevýslovných obětí a hrdinství obrovského počtu lidí. Naprosto strhujících 5 hodin svědectví o lživém režimu, který nakonec svým přístupem prohnil sám sebe natolik, až grandiózně zkolaboval. Vynikající herecké výkony ode všech, z nichž samozřejmě ale nejvíce vyčnívalo ústřední duo. Skvělý minimalistický soundtrack. Neskutečná práce maskérů a trikařů, jejichž zaživa rozkládající se těla ozářených ve mě zanechala hluboký odpor a fascinaci zároveň. Úchvatný počin, který nelze hodnotit jinak než 10/10. A o to víc fascinující i odporná představa zároveň je to, že se to všechno skutečně stalo.

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

Téměř dokonalá trilogie a vzor pro všechny mafiánské filmy. Možná i pro všechny dramatické filmy obecně. Takto by se měly psát postavy a scénář. Takto by se měly vybírat a vést herci. Takto by se mělo točit. I po těch neskutečných letech od jedničky tyto filmy jako by vůbec nezestárly. Smekám a Al Pacino se rolí Michaela Corleoneho navždy zapsal do dějin kinematografie.

Kmotr (1972)

Klasika mafiánského žánru a prakticky naprosto dokonalý film po všech stránkách.

Le Mans '66 (2019)

Auta mě nikdy nezajímaly, však nemám ani podělaný řidičák. Ale musím říct, že tento film na mne velmi zapůsobil. Herecky přesné, emocionálně tak akorát bez přílišného tlačení na pilu, chemie mezi hlavními, skvěle zahranými postavami funguje na jedničku a i přes rozvláčnější první polovinu dokázal film v té druhé pěkně přidat na tempu a závěrečný tah na branku se povedl bravurně. A i když podobní Rivalové se mi líbí o chlup víc, neváhám hodnotit za 9/10.

Rivalové (2013)

Vynikající film po všech stránkách. Skvělé výkony od všech zúčastněných, kterým ovšem samozřejmě kralovali Daniel Brühl a především Chris Hemsworth, který jasně ukázal, že dokáže zahrát mnohem více poloh, než jen Marveláckého poloboha. 9,5/10

Irčan (2019)

Irčan definitivně není film pro každého. A musím se přiznat, že i pro mě, i když mám podobně laděné snímky rád a miluji Scorseseho tvorbu obecně, byly ty tři a půl hodiny už poměrně natažené. Ovšem pokud si člověk zvykne na to pomalé a hloubavé tempo a vychutnává si skvělou atmosféru, dá se to úplně v pohodě dát a ani u toho příliš nezívá. Velkou devízou jsou zde silné a hlavně výborně zahrané postavy v čele s perfektním Robertem De Nirem, který dokázal precizně zahrát všechny polohy, do kterých ho film staví s grácií sobě vlastní. Ale ani zbytek hereckého ansámblu se nenechá zahanbovat, obzvláště vynikající Al Pacino. Co film také zvládá s grácií, jsou masky a efekty. I když někde jsou na omlazených postavách nějaké mušky vidět, celkově si myslím, že zrovna tato položka je velice umně provedená.  Celkově velice kvalitní snímek, který bych neváhal hodnotit do plných, kdyby se ale tak o hodinku zkrátil. Takto je to za mě "jen" nějakých 8/10.

Prokletý ostrov (2010)

Naprosto perfektní film s postupně gradující atmosférou a pomalým a detailně vypiplaným odhalováním celé zápletky, která alespoň za mě rozhodně není průhledná. Navíc s výbornou atmosférickou hudbou a naprosto skvělým hereckým výkonem Leonarda DiCapria. Martin Scorsese je zkrátka a dobře génius svého řemesla.

Osada (2021) (seriál)

Ze začátku mě to příliš nechytlo a po dvou dílech jsem si říkal, že postavy jsou příliš karikaturní, děj nění moc zajímavý a vlastně ani ta chatařina mě tolik nebavila. Ovšem dal jsem seriálu další šanci... a poté už mě naprosto vtáhnul, do postav jsem se zamiloval, těšil jsem se na každý další díl a po finále jsem zatoužil už jen koupit si chatu někde v podobném Záhoří a vypadnout z civilizace. Krásná, čistá, příjemná česká pohoda. 80%.