Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Tenhle díl se ke mně dostal až jako poslední ze všech, včetně těch nejnovějších. A musím říct, že je s přehledem ze všech nejslabší. Aura domu hrůzy na samotě u lesa v Texasu, kde řádí vyšinutá rodinka na čele s Leatherfacem, je zde nahrazena nějakým obrovským tajným podzemním komplexem, kde trojice uskutečňuje své zrhlosti. Celé to tak působí velmi nereálně a tedy spíše jako nějaké fantasy. Leatherface je zde spíš jako směšná komická postava budící úsměv. A těch neskutečných nepravděpodobných volovin, co zde lze shlédnout. Pozor, teď budu trochu spojlerovat. Dvojice budoucích obětí se žene po silnici v autě, zatímco ve vedlejším pruhu couvá auto s Leatherfacem a jeho kumpánem, kteří dvojici ohrožujou a ta není schopná tomuto couvajícímu autu celou dobu ujet! Nevím jestli existují auta, která dokážou couvat rychlostí 140 km/h (ano, tuto rychlost zmíní posléze vyšetřující policista), možná ano, ale ten křáp, ve kterém jeli Leatherface se svým asi bráchou to určitě nedokáže. O dalších scénách, jako že někým projde skrz motorová pila a ten se opět postaví a snaží se vzdorovat dál, ani nemluvě. Vím, že je to smyšlený horor, u kterého je potřeba přimhouřit oči, ale co je moc to je moc a do očí bijící nereálnost některých scén bývá na škodu.

V písku - Příslib svobody (2015)

Těžký film k hodnocení z psychologického hlediska, na jakou stranu se přidat. Na jedné straně člověk ví co Wehrmacht a SS páchaly a i když se jednalo o mladé kluky, tak ti mnohdy právě byli ti nejfanatičtější. Na druhou stranu vidíme mladé chlapce, kteří nebýt války, by jinak studovali střední školy, hráli fotbal a lítali za holkama ale o toto mládí je připravila zrůdná ideologie, kterou zasela generace jejich otců. A nyní jsou nuceni, pod drsným dohledem spojeneckých vojsk, likvidovat její následky. Děsivé, silný filmový zážitek. Opět se ukazuje, že 2. světová válka je nevyčerpatelnou studnou příběhů.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Ano, tak takhle nějak jsem si vždy představoval, že to skutečně bylo. :-) Ne úplně ale podobně. Autoři to vystihli mistrovsky. Intriky, faleš, přetvářka, jeden nevěří druhému a s tím spojený všudypřítomný strach - to je hnací motor komunismu. Že se takové zesměšňování rusům nelíbí a film zakazují? Pochopitelně. Oni jsou asi jediným státem, který je na svou bolševickou minulost hrdý. Včetně prezidenta Vladimíra Putinů. V souvislosti s děním okolo kontroverzního pomníku maršála Koněva jsem slyšel názor, že když rus kvičí a kope kolem sebe, jelikož se mu nějaká věc nelíbí, znamená to, že tu věc děláte správně. Takže tento film je natočen zatraceně dobře.

Jaromír Jágr (1997)

Někde to ještě mám na originální VHS z edice TV Nova, která leží zřejmě někde na půdě. :-) Dneska už by to asi na plné hodnocení, v té řadě kvalitních dokumentů o slavných sportovcích a osobnostech všeobecně, neobstálo. Nicméně pro jedenáctiletého kluka v roce 97, pro kterého byl Jágr velký vzor, to byl super dokument a pamatuji se, že ta videokazeta byla značně ohraná a tak nemůžu jinak než plné hodnocení.

Apollo 11 (2019)

Opravdu fantastické záběry, až se nechce věřit, že takovou kvalitu byl člověk schopen nasnímat už v roce 1969.

Wyatt Earp (1994)

Velice obsáhlý a asi nejobšírnější životopisný film, ze široké škály filmů, o životě a osudech jedné z největších legend divokého západu Wyattu Earpovi. Kevinovi Costnerovi role sedla a potěšilo i to, že film neskončil přestřelkou u O.K. Corral ale sledoval jeho osud i poté, což se ale dalo, vzhledem k délce, předpokládat. I přes značnou délku film nenudil. Ono, když chcete někdy zachytiti podstatné životní okamžiky určité osobnosti a nic podstatného nevynechat, neubráníte se takovéto délce filmu. Tady se to pak tvůrcům navíc povedlo nenudně. Povinnost pro všechny fanoušky divokého západu.

Krvavá léta (2017) (pořad)

Jiří Padevět - nejen skvělý spisovatel o temné historii našich dějin...

Alien: Harvest (2019)

Rozhodně nejlepší ze všech kraťasů. Nejakčnější, nejbrutálnější a odehrává se ve vesmíru, nechybí záběry prolétávajících kosmických lodí - což je jedna z věcí, která dělá vetřelce vetřelcem.

The Beyond (2017)

Pokud nejste fanoušky vesmírných sci-fi a zvláště dokumentů o astronomii, obloukem se tomu vyhněte, nebude Vás to zřejmě bavit. Film se právě snaží tvářit jako dokument o cestování polorobotických lidí do neznáma - do červí díry. Akce zde příliš nenajdete.