Banik!!! (2018) (TV film)

Pěkný průřez historií FC Baník Ostrava, původně SK Slezská Ostrava, s mnoha dobovými záběry, které jsem viděl poprvé. Takže nezaujatých pět hvězdiček od sparťana. :-) Kolegové sparťani co tady odpadujou, budou jistě kroutit hlavou ale k Baníku a tomuto regionu mám, jakožto obyvatel Ostravska, samozřejmě blízko. Teď asi kroutí hlavou i Baníkovci. :-) Jinak některé komentáře tady jsou opravdu srandovní, třeba ten, ve kterém se píše, že historii jakou má Baník, má kdejaká Horní Dolní. To jsem nevěděl, že kdejaká Horní Dolní u nás porazila v minulosti třeba Bayern Mnichov, před 35 000 diváky.

The Case for Christ (2017)

"Šavle, Šavle proč mě pronásleduješ?" zeptal se zjevící se Ježíš Šavla. Film o přerodu chicagského novináře Lee Strobela z ateisty na křesťana, který se nejprve snažil vyvrátit křesťanskou pravdu - zpochybnit smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista a nebylo mu po chuti, že se jeho žena stala křesťankou, aby na základě studia historických, vědeckých a filozofických důkazů našel Krista. Ano, připomíná mi to biblický příběh Šavla z Tarsu, zarytého pronásledovatele a křesťanobijce, ze kterého se později po obrácení stal apoštol sv. Pavel a jedna z největších postav křesťanství. Díky filmu si chci určitě sehnat i knihu, kterou Lee Strobel napsal.

Rudá záře nad Kladnem (1955)

Taková pohádka na dobrou noc pro bolševiky, kterak soudruzi chtěli nastolit vládu proletariátu již po první světové válce a již tam začal jejich boj za "blahobyt a světlé zítřky", které měly trvat "na "věčné časy". Film plný typických pokryteckých bolševických (naoko šlechetných) žvástů o světlé nádherné budoucnosti, světovém míru, šanci pro chudé, rovnosti lidí. Škoda, že tam taky soudruzi neukázali něco o kradení majetků, vykonstruovaných monstrprocesech, uranových dolech pro lidi s jiným názorem či střílení na hranicích. A také pozapomněli říct, když ten mladý budovatel lepších zítřků, se jel do Moskvy učit o socialismu, tak že se tam jezdili učit "jak nám zakroutit krkem". Dnes už víme, že to NAŠTĚSTÍ na "věčné časy" netrvalo a nad tímto filmem se můžeme již jen pousmát a brát ho jako historickou zajímavost a svědectví doby. I proto ta jedna hvězdička.

Joe + Belle (2011)

Narazil jsem na to, díky Thelma a Louise, což mě navnadilo si to sehnat, ale do toho to mělo hodně daleko, takže spíš ztráta času. Rozhodně mi nepřišlo, že by se dívky zapletly do vraždy nevědomky (jak je uvedeno v popisku) ani že by to byla road movie.

3Bobule (2020)

Nebylo to zlé. A vykouzlilo to ve mě velkou chuť na víno. :-)

Gran Torino (2008)

Naprosto brilantní záležitost. Mistrovský výkon Clinta Eastwooda, který svou roli zapšklého a drsného dědy - válečného veterána zvládl dokonale.

Hokejová pomlázka z Vídně (1967)

Pěkný dokument o MS v ledním hokeji 1967 ve Vídni, včetně popisu života v tomto hlavním městě Rakouska, ze začínající zlaté éry sovětského hokeje, kdy jsme jim v období let 1963-1990 dokázali vyfouknout titul jenom my (4krát) a jednou Švédové. Jak píše uživatel klúčik, usměvné bylo lamentování komentátora, při utkání SSSR-ČSSR, nad jeho vyhecovaností a šarvátkách, když se přeci jedná o dvě spřátelené socialistické země a že zodpovědní lidé by se měli snažit, aby se to do budoucna neopakovalo. :-) A to ještě naši hokejisté tehdy nevěděli, co se stane o rok později.

Koala fandí Spartě (1967)

Dokument o výjezdu fotbalistů Sparty, během zimní ligové přestávky sezóny 1967/68, na Nový Zéland, do Austrálie, Hogkongu a Vietnamu. Celou dobu jsem také čekal, kdy příjde nějaké rýpnutí režimu do západu, které nesmělo v té době chybět a přišlo v závěru, při pohledu na americké letadlové lodě a slovním doprovodem Bohdalky, že "tyhlety záběry nevidí ráda". :-) Jinak celkově se její slovní doprovod do tohoto fotbalového dokumentu nehodí.

Sparta - terč s velkým S (2013) (TV film)

Jako fanoušek Sparty nemohu jinak. Pěkný průřez historií, od založení klubu v roce 1903, až do roku 2007 a zisku zatím posledního titulu.

Ronald Reagan (2011) (TV film)

"Komunismus není ani politický ani ekonomický systém. Je to úchylka, která jednoho dne vymizí, protože je proti základní lidské přirozenosti. Je to tyranie, kde jsou lidem upírána základní lidská práva" - Ronald Reagan. Kvalitní dokument o 40. prezidentovi Spojených států amerických a jednom z nejlepších, který v bílém domě úřadoval vůbec, s jehož mnoha názory a pohledy se ztotožňuji.