Na západní frontě klid (2022)

Velmi syrové a věrohodné zobrazení válečných zákopových hrůz prvního světového válečného konfliktu. Filmů o WWI jsem sice tolik neviděl ale tento patří rozhodně k těm nejlepším. Motivuje mě k přečtení knižní předlohy.

UEFA Euro: The Official Story (2015) (seriál)

Historie evropských fotbalových šampionátů, od roku 1960 do roku 2012, v kostce, z dílny UEFA. Mnohem lépe zpracováno, než obdobné "artové" filmy z dílny FIFA o jednotlivých mistrovstvích světa (i když i ty samozřejmě mají něco do sebe). Nechybí sestřihy všech důležitých zápasů jednotlivých šampionátů, dokonce bych řekl, že je v každém díle většina zápasů daného šampionátu (rozdíl oproti dokumentům FIFA). Záběry gólů a akcí jsou taktéž zachyceny z velmi dobrých pozic kamer. Nechybí samozřejmě rozhovory s velkými fotbalovými osobnostmi. Vzhledem k úspěchům naší země na několika šampionátech je v dokumentární sérii i výrazná česká stopa. Úvodní a závěrečná znělka seriálu je epická.

Stulecie Winnych (2019) (seriál)

Polský seriál v produkci TVP, pojednávající o osudech rodiny Winnych z Brwinowa u Varšavy, během jednoho století 1914-2013. První světová válka, meziválečné Polsko, druhá světová válka, komunistická lidová republika a pád komunismu a nástup nových svobodných časů (konec 4. série), to vše z důrazem na hlavní dějinné události, během těchto období, lze shlédnout na pozadí prožitků rodiny Winnych. Připomíná mi to podobný (zatím pouze knižní a divadelní) český projekt Karin Lednické - Šikmý kostel, pojednávající o osudech určité rodiny z Karvinné (dnes již zmizelého města) od 80. let 19. století do 60. let 20. století.

Nezanechat stopy (2021)

Příběh se silně ponurou atmosférou, ze které doslova číší všudypřítomná bezmoc, beznaděj, nemožnost cokoliv udělat, cokoliv ovlivnit, jelikož bolševicko-estébácká pakáž si vše zařídí po svém, udělá co se jí zlíbí, zamete pod koberec a to za použití jakýchkoliv drsných metod nátlaku. Pro ně zákony a ústava byly pouze bezvýznamné cáry papírů, důležité bylo, co chtěla strana. Mistrovské dílo o době, která se snad už nikdy nevrátí.

Dobrý den, Ameriko! (1994) (TV film)

Gólový sestřih drtivé většiny zápasů na MS 1994 v USA. Úplně jiný kalibr než oficiální dokument z dílny FIFA. Ač bych spíše artové dokumenty FIFA, které jsou vytvářeny zcela jiným stylem nezatracoval, jelikož přinášejí něco jiného, tak takové zpracování ze strany ČT mi vyhovuje mnohem více. Skoro všechny zápasy, góly většinou z pohledu hlavní kamery a v nezpomalených záběrech. To jsou hlavní přednosti tohoto dokumentu.

2014 FIFA World Cup: The Official Film (2014)

Dokument o MS Ve fotbale, které se v roce 2014 konalo v Brazílii. Dalo by se to nazvat i "Brazílie a její cesta šampionátem", jelikož domácí tým dostává v dokumentu velmi mnoho prostoru. Je zde dost času věnováno i zemi jako takové a rozhovorů s místními lidmi. Negativem je počet zrekapitulovaných utkání šampionátu. Jestli se v základních skupinách při současném 32členném formátu hraje 48 zápasů, tak tady kolik jich bylo zrekapitulováno, by se dalo spočítat na prstech dvou ruk. Ale na to jsme již z oficiálních, spíše "artových", dokumentů z dílny FIFA zvyklí. Vyřazovací část, od osmifinále po finále, je již samozřejmě zrekapitulována lépe. Kdo chce důkladnější přehled utkání šampionátu musí sáhnout jinam, nejlépe po dokumentu od ČT Sport. I tak ale dávám plný počet, zpracováno to bylo hezky.

La Coupe De La Gloire: The Official Film of the 1998 FIFA World Cup (1998)

Další ze série oficiálních dokumentů FIFA o mistrovství světa ve fotbale, tentokrát o tom v pořadí šestnáctém, konaném ve Francii v roce 1998, které ovládl domácí tým. Dle mého názoru zatím nejlepší zpracování (oproti předchozím MS) ale i tak to pořád není ono. Spousta (spomalených) záběrů z různých úhlů na góly, takové artové zpracování, které je spíš na škodu. U těchto oficiálních dokumentů z dílny FIFA je to ale normální. Oceňuji spíš zobrazení gólových situací jednoduše z pohledu hlavní kamery, jak je člověk viděl v TV při živém přenosu. V tomhle jsou naše dokumenty ČT, o těchto událostech, mnohem lepší. Taktéž bych vytkl úplné opomenutí utkání o bronz, který bralo Chorvatsko. Jako Chorvat, bych byl velmi zklamán. Dle mého zásadní nedostatek autorů ve zpracování.

Muž, který stál v cestě (2023)

Už delší dobu se mi nestalo, aby v kině, několik minut po začátku běhu titulků a rozvítivších se světlech, stále zůstávali všichni návštěvníci na svých místech a bez řečí zírali, jako by byli zaražení a plni dojmů. Proruská kolona už řve a davá odpady, to je důkaz dobře odvedené práce režiséra.

Hero: The Official Film of the 1986 FIFA World Cup (1987)

Oficiální film FIFA o mistrovství světa ve fotbale 1986 v Mexiku, kde zářil jeden z nejlepších fotbalistů všech dob Diego Armando Maradona a také dovedl svůj tým k vítězství. Jediné co bych tvůrcům vytkl je, že se dokument až příliš zaobírá několika málo týmy a zápasy, přičemž ostatním týmům a dalším zápasům není věnován prostor. Komplexnější forma shrnutí by nebyla na škodu.

The World at Their Feet (1970)

Dokumentární snímek pojednávající o fotbalovém mistrovství světa 1970 v Mexiku. Účastnilo se toho roku i Československo, jehož úvodní zápas v základní skupině s Brazílií je k vidění v sestřihu. Bohužel další dvě utkání našeho národního týmu na šampionátu, už tvůrcům za zařazení do dokumentu nestály.