• Krátkometrážní

Strom života (2011)

Tenhle film se musí prožít... PS: Nechoďte na něj do kina, pusťte si ho sami.

Útěk ze Sibiře (2010)

Na začátku tempo nastartuje výborná část v gulagu - tedy "výborná" - než se nadějeme, hlavní hrdinové už utekli... A to je velká škoda, toho se mohlo využít a udělat to trošku zajímavěji, trošku to rozvést. Jinak samotná cesta už je víceméně podána v klasickém stylu - nic moc nepřekvapí. Je tam ovšem mnoho scén, které vyrazí dech a zaujmou a kromě toho se můžeme kochat nádhernými záběry panensky krásné přírody. Masky jsou tu jedna z nejlépe zvládnutých věcí, občas je to takový extrém, že je těžko uvěřitelné, že lidé můžou takhle přežít atd. Jenže i přes to vykreslené utrpení a vědomí, že příběh je sepsán podle skutečných událostí, ve mně film nezanechal moc emocionálních vzpomínek, jak to u podobných filmů bývá. Takže určitě hodně lepší 3* (a nezapomeňme na nezapomenutelného Colina).

Zredigováno (2007)

Fikce (jak je na začátku psané), která vypadá, jak kdyby se snažila a co nejdůvěryhodnější dokumentární vzhled. V tom tkví hlavní "divnost", protože film není ani zábavný, ani poutavý, nic takového. Takhle většinou vypadají pouze autentické dokumenty, u kterých poutá ta "reálnost". Většina filmu je nuda, ale o co tu de, je to téma. Druhý pohled na válku v Iráku, než na jaký jsme ve filmu zvyklí. Je dobře, že Brian De Palma něco takového natočil, je to provokace, kontroverze, ale také účelné - jakýsi protipól hrdinských amerických filmů (proto je to Američany prakticky zameteno pod koberec). Jenže můj názor na tyhle věci (i když je negativní a klidně bych věřil, že se to stalo) bude pořád stejný a žádný film mi ho nezmění. Takže až na pár momentů (většinou ve druhé půlce) jsem se nudil a moc mě to nebavilo.

Letec (2004)

Dosti rozporuplný film. Jako občas nic moc, ale vždy přišlo něco, co naprosto zaujalo. Kamera je nesmírně zajímavá (skvělé letecké scény) a dodává filmu kouzlo. Herecky naprosto dokonalé - krom skvělého Leonarda ale skvěle hrála i nádherná a kouzelná Cate Blanchett s nenapodobitelným hlasem a Alana Aldu jsem vůbec nepoznal, ten mi vyrazil dech. Jinak závěrečné scény s přelíčením byly výborné. I když je to technicky vzato bezchybný film, tak takový pocit z toho nemám, ale 4* si určitě zaslouží.

Odpor (2008)

Citlivý příběh s pěknou atmosférou, kterou tvoří hlavně nádherná hudba a vizuální stránka s krásnou krajinou. Herecké obsazení je úžasné a kromě Daniela a Lieva se mi velice líbil Jamei Bell (a nezapomeňme ani na Alexu). Škoda jen, že to Zwick nedotáhl do "dobrého" a nehollywoodského konce, to co se mi v Samurajovi líbilo, se tady nehodí - ale to je víceméně detail, protože jinak je to velice dobrý film a určitě stojí za zhlédnutí.

Králova řeč (2010)

Po dvou shlédnutích opravdu skvělý film. Nejsem zastánce všech obdržených oscarů, ale to neznamená, že by si je Králova řeč nezasloužila. Nejvíce bych vyzdvihl určitě geniální herecký ansámbl, kde hraje Colin s impozantní vážnou tváří a nepřekonatelným zadrháváním, Geoffrey skvělého bláznivého drzouna, Helena v netradiční roli, ovšem brilantně ztvárněné a v neposlední řadě bych vyzdvihl moji velice oblíbenou postavu Churchilla v podání Timothyho Spalla. Tomu se říká herecký koncert. Atmosféru vykreslují opravdu výborná hudba a skvělé záběry kamery. Králova řeč je mistrovským dílem, ale tolik povyku se kolem toho dělat nemuselo, rok 2010 byl na dobré filmy opravdu plodný.

Sociální síť (2010)

Krásně ubíhající film, plynoucí v ideálním tempu, precizně napsaný a zrežírovaný, nádherně hudebně podkreslený a neuvěřitelně zahraný ve všech rolích. Technicky dokonalý snad ve všech ohledech. Vynikající atmosféra, kterou jsem popravdě nečekal. Prolínání přítomnosti a minulosti je udělané přehledně, ale pro lepší vstřebání informací (rychlemluvící Jesse je znamenitý) se těším na další projekci. A ještě jednu věc bych vyzdvihl - výborně vykreslené a zahrané charaktery jednotlivých postav. Sympatizoval jsem jak s Eisenbergovou asociální postavou, tak s Garfieldovou "dobrou". Trochu jsem se na začátku bál, ale byl to opravdu skvělý zážitek.

Muž, který nebyl (2001)

Na jednu stranu mi to přišlo moc dobré a na druhou úplně nic neříkající. Nevím no - asi je to proto, že jsem se na tenhle film bohužel nedíval v klidu a nerušeně. Každopádně originální, herecky dokonalé a co víc bych vlastně chtěl...

Krajina přílivu (2005)

Nejsem nějaký velký fanoušek Terryho filmů, ale tahle prapodivnost se mi paradoxně líbila asi nejvíc. Natočit film plný těch nejzvrácenějších a společensky naprosto nepřijatelných úchylností s jakýmsi nadhledem a občasným humorem (ze začátku) je výsadou nemnoha režisérů. Po nadupaném začátku, se skvělým a sjetým Jeffem na prázdninách, se film přehoupl z té svižné části do té zvrácené části, která na mě ovšem velice zapůsobila. A to především ohromující Jodelle, která hraje naprosto famózně, a Brendanem, jehož mentálně postižený Dickens ve mně zanechal hluboké vzpomínky. Já nevím proč, ale mně se to fakt líbilo.

Údolí stínů (2002)

Dobře jsem se připravil na "drsňáka Gibsona", takže jsem bral jeho "skvělého otce, űbercool drsňáka, zbožného křesťana a udatného vojáka, co všechno ví a všechno zná, kterého každá kulka mine, a v neposlední řadě správného patriota" lehce s nadsázkou a nijak mě neiritoval. Efekty jsou trochu na hraně - některé skvělé a některé přehnané, ale i tak jsem viděl mnoho výborných záběrů a silných momentů, podkreslené skvělou hudbou. Takže i přes mnoho nedostatků se mi film jako celek velice líbil, dolehla na mě jakási válečná atmosféra a vůbec jsem se nenudil. Film nebyl špatný, ale měl na víc. Ale jak říkám - ještě, že jsem si předem připravil imunitu na patriotismus.