• Krátkometrážní

Sledování (1998)

Hodně hustý komorní thriller s jedinečnou atmosférou. Nolan je už od začátku genius přes scénáře!

Zámek (1968)

Kniha Zámek je samozřejmě nezfilmovatelná. Tohle je ovšem překvapivě poměrně (a na svou dobu) kvalitní adaptace. Kdo knihu nečetl, tak z toho asi moc mít nebude. Oproti dialogy nabité knize plyne film takovým tichým stylem, zakládající si hlavně na oné kafkovské atmosféře, která navíc svojí starobylostí a syrovostí dostává vyšších rozměrů. Absurdní příběh, abstraktně a nejasně nastínění, ovšem s neuvěřitelným dobovým kouzlem.

Rejected (2000)

No divíte se, že ho odmítli? Já osobně jsem se zase tolik nebavil, vtipnější mi přišly spíše reklamy pro tu druhou společnost, zajímavá byla animace na konci, ale hlavně, skvělá parodie! Hertzfeldt ukázal, jak pohrdá komercí a na protest vytvořil dílko, které s nadsázkou připomíná to, čím dnes komerční televize krmí diváky, včetně dětí - bezmyšlenkovitými, násilnými, morbidními a perverzními pořady (a reklamami).

The Gift (2010)

Děj žádný (minimální), vizuální stránka úchvatná, zpracování profesionální, atmosféra působivá. Nic originálního, přesto se to sleduje hezky - je to jen pastva pro oči, nic víc.

Žert (1968)

Řekl bych, že je to dobré zpestření knihy, kterou Jireš zajímavě zpracovává. Především se mi líbilo prolínání časových linií, ale zase vynechal jednu hodně důležitou osobu celého příběhu. Na konci je příběh oproti předloze trochu upravený, ale to prakticky nevadí. I atmosféra (i když v knize mnohem hutnější) Kunderova komunismu a absurdity a také lidových písní a tradic je velice vydařená. Přesto mě snímek tolik nezaujal. A pochybuji, že by mě bavil, aniž bych četl předlohu. Tuhle knihu možná lepší nefilmovat...

Wisdom Teeth (2010)

He, no natočili byste někdo film o chlápkovi, kterej druhýmu chlápkovi vytahuje 5 minut z pusy nit, lépe?

Drive (2011)

Řekl bych asi nehollywoodský film s hollywoodským kabátem. Vizuálně trochu umělé, ale podmanivé. Mnoho pomalých záběrů, vybroušené dialogy - snímek je sympatický, trochu temný, hodně brutální (a to je podle mě hodně dobře) a celkem stručný. I přes některé drobné nedokonalosti (a ten konec, který mohl být trochu lepší) jsem Drive hltal od začátku až dokonce, vtáhla mě skvělá atmosféra a mnoho zase jiných dokonalostí.

BlinkyTM (2011)

No nemá Blinky kouzelný výraz?

The Silent City (2006)

Video postavené na atmosféře. Prakticky tam není nic jiného k vidění. O to víc možná může divák popustit uzdu své fantazii, ale i na tohle tam toho prostoru moc není. A přesto jsem těch sedm minut sledoval jak přibitý a napjatý a vůbec na mě tiché město působí hrozně sympaticky. Zajímala by mě delší verze, s příběhem a něčím navíc, takové zfilmované Fallout.

Kasandřin sen (2007)

Drama, postavené na atmosféře, charakterech, hercích a hudbě. Herecký ansámbl je skvělý a přesvědčivý, atmosféra bezvýchodná, příjemně komorní a britská a téma tak aktuální. Sympatický a melancholický snímek.