Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Příjemná a docela vtipná historka z vězeňského prostředí zbytečně natahovaná nijak objevným filosofováním o svobodě a nezlomnosti lidského ducha. To první místo v žebříčku ČSFD je podle mého velmi nezasloužené, je to fajn film na jeden večer, ale nic víc.

Nesnesitelná lehkost bytí (1988)

Vůbec se nedivím, že se Kundera od tohoto filmu distancoval. Na obalu DVD je film anoncován jako nejerotičtější od dob Posledního tanga v Paříži, ale proti téhle snůšce nudy a kýčovitosti je i dokument o výlovu třeboňských kaprů erotické peklo. A použít jako doprovodnou hudbu úryvky z Janáčka také nebylo zrovna šťastné, protože klasická hudba ještě podtrhuje celkovou unylost filmu. Dokoukal jsem to jen se zatnutými zuby.

Stalker (1979)

Stalker je natočen podle docela svižné novely bratří Strugackých (Piknik u cesty), ale je mnohem filosofičtější a především mnohem rozvláčnější než knižní předloha. Výhradně pro dobře odpočaté diváky!

Občan Kane (1941)

Hodně jsem o tom filmu slyšel, těšil jsem se na něj a byl jsem dost zklamaný. Ve své době to zřejmě bylo revoluční dílo, jenže teď je revoluce dokonána a tehdy převratné prvky jsou už standard.

Fargo (1996)

Buscemi je krásný záporák a muzika tak skvělá, že ocením tip na obchod, kde prodávají soundtrack. A jen bych upozornil, že film NENÍ natočen podle skutečných událostí, viz dokument Minnesota Nice.

Minnesota Nice (2003)

Povedený dokument o natáčení filmu Fargo. Za zmínku stojí informace o Japonce, která vyrazila do Minnesoty hledat ve filmu zahrabaný kufr s balíkem dolarů a umrzla! Japonci jsou fakt cvoci.

Poslední leč (1981)

V podstatě jenom nafilmované divadlo, ale skvělé divadlo! Pecha i Polívka mají svoje party perfektně zvládnuté a příběh o dvou bláznivě hravých dědcích je tak kouzelný, že nelze jinak než za pět.