• Válečný

Velký útěk (1963)

Tomu říkám návaznost.... V roce 1944 se spojenci pokusili o útěk ze zajateckého tábora Stalag Luft III. (Povedlo se to pouze třem, zbytek byl zajat a proti zákonům Ženevské konvence postřílen) .... V roce 1963 o tom natočili naprosto mistrně tento film. Četl jsem Velkém útěku několik knih (dokonce o něm zpívá i kapela Taxmeni) a z toho usuzuju, že si filmaři dali dost práce s tím, natočit film co nejvíce podle skutečnosti.... Ale tím to nekončí... V roce 2003 vytvořila firma Pivotal Games s polu s SCi podle tohohle skvělého filmu počítačovou hru. Pro zajímavost se můžete kouknout na video z ní. Nechybí v ní žádná důležitá scéna jako je úlet letadlem nebo slavná McQueenova jízda na motorce. I přes nevalnou grafiku fanoušky filmu jistě potěší. http://www.youtube.com/watch?v=R3G2Lny3reY. Není už k sehnání, ale případní zájemci o ní se mi můžou ozvat

Knight Rider 2000 (1991) (TV film) odpad!

No tak na tohle "dílo" se asi musel režisér pěkně zhulit. Netvrdím, že původní seriál byl z dnešního pohledu nějaký zázrak, ale moje generace na něm vyrostla. Schválně zavzpomínejte. Kdo z nás doma neměl model černýho Trans-ama? Ale tenhle pokus o pokračování mi přijde jako výsměch a parodie. Trans-am nahradil nějakej nepovedenej Ford Probe (sice stejně jako origoš pochází z dílny Jaye Ohrberga, ale dle mého se mu moc nepovedl), příběh bez valného děje a největší úlet si nechali nakonec. Ukázali nám milovníkům Kittových smyků a driftů jak jeho nástupce Kift hrabe předníma kolama! Nemůžu hodnotit jinak než odpad!!!!

Nukleární zóna (1995)

Dvě hvězdičky pouze za letecké scény. Za obal VHS bych tvůrci dal s prominutím přes hubu. Snůška lží. Myslím, že ten film ani neviděl. Slibované honičky s autama se nekonají, stejně jako souboje stíhacích letounů MiG. Na obloze jsou jen Cessny, F-16, Kfir a Albatros. Akční scény jsou trapné a celkově tenhle film považuju za vyhozené peníze. Ale to je jen můj osobní názor.

Vysoká modrá zeď (1973)

Jedna pravda je, že z toho čiší propaganda, ale druhá pravda je, že proti narušitelům i proti balonům se startovalo. A mnohdy úspěšně. A já jsem rád, že o tom existuje aspoň takovýhle film, který připomíná dobu, kdy jsme ještě měli letectvo. Sorry, ale bylo to něco jinýho než dneska. Pár Albatrosů, Alc a asi 4 letuschopné Gripeny za letectvo nepovažuju. Dobře, ten českej Delfín s americkejma znakama je trochu úlet, ale asi jsme v té době těžko mohli požádat USAF o spolupráci ;-). Koneckonců ve většině americkejch filmů dělaj MiGy americký F-5 Freedom Fighter, takže naši filmaři neudělali nic neobvyklého. Ještě informace pro uživatele Brouk: Poslal jsi to tu hustě, ale úplně špatně. MiGy 15 byly podzvukové (1076 km/h), první nadzvuk, který jsme používali byl až dvoumotorový MiG-19.

Volný jako pták (2008) odpad!

Může mi někdo chytřejší říct o čem tahle s prominutím sračka vůbec byla??? Udělal jsem chybu. Koukal jsem na film jako motorkář. Možná kdybych byl smažka, dal si pár jointů a asi půl kila tvrdejch drog, pochopil bych, co se nám tvůrce snažil říct. Moje hodnocení nezachrání ani pěkné motorky a krátká streetfighter scéna s Agustou F4 a Firebladem. ODPAD!!!!!!!!! Spolu s Torque-Rychlá kola nejotřesnější motorkářskej film!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Skleněná oblaka (1958)

Nojo... Touha člověka létat je stará jako lidstvo samo. Mě jako milovníka letectví tenhle snímek opravdu potěšil. Krásné záběry na bombardér Iljušin Il-28 a stíhačku MiG-15 z doby, kdy naše republika měla letectvo, za které se nemusela stydět.

Pod nohama nebe (1983)

Nádhera!!! Koukám na ten film....Sakra, já ho znám.....Lovím v knihovně. To je ono. Ale knížka se jmenuje Horký horizont. Ať si říká kdo chce co chce, pro mě je zážitek vidět film z prostředí našeho letectva. MiGy byly krásný mašiny a tady jsou fantastický letový záběry. Pro detailisty jeden zásek: Luděk Munzar letí poslední let na spárce (MiGu-21UM). Ale když dají pohled na něho, sedí v L-39 Albatros (šedý interiér místo smaragdového a vstupy vzduchu do motoru po stranách). Pro mě ale největší překvapení nastalo v závěrečné scéně, kdy jde kolem nových MiGů-23 (chybně verze ML místo BN). Jeden má číslo 4644. Slavnej budějckej "tygr" ještě než dostal tygří kamufláž. O tuhle mašinu jsem se na vojně staral a pplk. Zábranský jí dával co proto. Je jasný, že tenhle film jsem si nepustil naposled. Krásnej film pro letecký blázny jako jsem já!!!!!!!!!

Hardcastle a McCormick (1983) (seriál)

Tak na tomhle jsme vyrostli. Běželo to na rakousku a nám jako 5ti letým klukům vůbec nevadilo, že nerozumíme ani slovo. Ke štěstí nám stačil řev osmiválce a Coyote letící driftem, podobně jako u seriálu Knight Rider. Dnešní mlaďasové to asi nepochopí, ale vemte v úvahu, že tenkrát tu jezdil samej Žigul a Škodovka a za největší dělo platily střepy jako Fiat Uno.... No jo, trochu jsem se zasnil při vzpomínce na starý časy... ;-)

Čekám v Monte Carlu (1969)

Tak tohle nemůže chybět v žádné sbírce milovníka starých rallye závoďáků stejně jako například finský film Bensaa Suonissa! Doporučuju!!!!

...a stoupej do slunce! (2003) (TV film)

Pomíjím děj filmu a chtě nechtě musím dát 5 hvězdiček!!! Podle imatrikulačních čísel znám většinu MiGů-21 z tohoto filmu osobně, z doby, kdy jsem jako záklaďák sloužil u opravárenské základny VÚ 6522 v Českých Budějovicích. Mrzí mě, že nedlouho po natočení tohoto filmu se na těchhle mašinách objevily červené nápisy Spasibo! (děkujem). Ty signalizovali konec těchhle nádherných mašin v našem letectvu. O nějakou dobu později jich většina skončila rozřezaných na vrakovišti. Tím skončila i legenda zvaná MiG-21. A proto bych chtěl poděkovat všem, co se na tomhle filmu podíleli, že pro nás letecké nadšence vytvořili aspoň takovouhle vzpomínku.