Predátor (1987)

Klasika akčného žánru, v 90-tych rokoch povinná schwarzeneggerovka na VHS. Výborná Arnieho odpoveď na stalloneho ramba. Nezabudnuteľné Hawkinsove vtipy, Blainov gatling a úvodné podanie rúk Dutcha s Dillonom.

Dokonalý únik (2009)

Tradičný survival thriller s netradičnou pointou. Medzi plusy by som zaradil okrem spomínanej pointy aj zasadenie príbehu do krásnej prírody. Medzi mínusy zase veľmi pomalý rozjazd, keď sa po ubehnutej hodine v podstate ešte nič vážne neudialo. Ale nudné to rozhodne nebolo.

Hooligans (2005)

Ďalšie americké klišé o suchopárnom outsiderovi prirodzene uznávajúcom autority, ktorý sa dostane do partičky z mokrej štvrte a stane sa z neho vodvazový rebel. Tvorcovia tento námet zo zaujímavého prostredia zploštili do vyumelkovaného sveta, kde je všetko podriadené ich zámeru príbeh o priateľstve a odvahe (a všetkých tých "pravých amerických hodnotách") podať dramaticky, dojímavo ale hlavne nie moc drsne. Američania berú šport ako rodinnú zábavu a pod fanúšikovskou vášňou a klubizmom si predstavujú obliecť si šál "svojho" týmu a hybaj ho na zápas vysokoškolskej ligy amerického futbalu. A takto to potom vypadá, keď chcú natočiť film o anglických rowdies. Len som krútil hlavou akéže to tvrdé jadro má ten slávny West Ham. Ak bolo niekomu cez 25, nebol pekne oblečený a upravený, tak tam bol len omylom. A koľko ich dokopy bolo?! Veď to má náš druholigový manšaft viacej hardcore skalných... Ak sa Karel Smyzcek pýta Proč? tak Elijah mu týmto odpovedá: pro toto ne.

Zažít Woodstock (2009)

Tento film žiaľ nedokážem ohodnotiť objektívne. Pretože filmársky to podľa mňa nie je žiadny zázrak, príbeh je vyprávaný pomalým a trochu nudným tempom a tá zápletka s krachujúcim motelom, patriacim nie až tak chudobnej ruskej emigrantke a jej rodine, je v podstate dosť triviálna. Ale keďže ide o téma môjmu srdcu veľmi blízke, woodstock a éru hippies, tak ma toto dielko veľmi potešilo a nemôžem dať menej ako 4*.

Harry Brown (2009)

Malé komorné revenge movie, kde je v roli naštvaného teraz-vám-to-všetko-spočítam pomstiteľa deduško Caine. Vďaka tomu je síce táto téma trochu "oživená", ale na druhej strane tí mladí parchanti vyznejú veľmi imbecilne, keď ich čoby grázlov bez príčiny čo sa neserú s nikým a ničím rozpráši starý dôchodca. Cítiť z toho nedostatok peňazí, avšak mládež baviaca sa natáčaním vlastného násilia na mobily je mrazivo realistická až autentická. Verím, že v americkej produkcii by z toho vznikla sračka.

Constantine (2005)

Aj po viacerých zhliadnutiach ma to nenudilo, práve naopak. Komixovky mám celkom rád a toto je jedna z tých lepších. Dobrá réžia a Keanu to valcuje ako sa patrí. 4. hviezdička za stormara.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Priemerné sci-fi odsúdené na zabudnutie. Takýchto filmov sú stovky a ešte ďalšie vzniknú. Škoda, Keanu.

Matrix (1999)

Podľa mňa nevadí, že obsahovo nejde o nič svetoborné. Matrix nevnímam ako filozofické zamyslenie sa nad počítačovou érou civilizácie, ale ako jeden z vrcholov žánru akčné sci-fi. Pretože aj napriek nespočetným počinom triedy B-Z, má tento žáner nezastupiteľné miesto v kinematografii. Wachowski tlačia už od začiatku plynový pedál až na podlahu a vďaka mega-coolovému vzhľadu, dokonalému prepojeniu hudby s akciou a vďaka na tú dobu nevídaným trikom ide o meinstreamovú superzábavnú pecku. Škoda len tej dvojky a trojky, to už je len mlátenie prázdnej slamy.

500 dní se Summer (2009)

Keď som si prečítal, že to je romantický film tak som mal obavy. Čakal som presladený hollywoodsky doják plný klišé, ale dostal som naopak veľmi sviežo natočený a originálne pojatý film. Skákanie v čase bol dobrý nápad, formálne veľmi solídne a koniec tiež nie je tradičný happyend. Celkovo zanechal film vo mne len pozitívne pocity takže bez váhania 4*.

Invictus: Neporažený (2009)

Tak tu som trochu na rozpakoch. Na jednej strane veľmi hutné téma vyrovnávania sa s aperteidom v JAR, kedy dovtedy utláčaná časť populácie dostala možnosť odplaty a bolo veľmi ťažké neskĺznuť do rovnakého morálneho bahna ako ich biely otrokári, a na druhej strane typické americké chápanie a zobrazenie senzačného športového a nakoniec aj ľudského víťazstva. Akoby si Eastwood povedal: poďme natočiť nejaké drama o pohnutom osude bojovníka za ľudské práva, áno mandela bude výborná voľba, a hele spojíme to s výťazstvom rugbystov a v tom bude tá hlboká metafora, hm na oscara máme našliapnuté. Prišlo mi to ako prvoplánová citová vydieračka kde bolo od začiatku jasné akým smerom sa to bude uberať. Ale musím povedať, že Mandela tu je vyobrazený ohromne a Freeman mu dodal neskutočnú charismu akú v skutočnosti iste mal. Summa summárum, nebyť toho prehnaného pátosu bolo by za 4, takto iba za 3.