Alita: Bojový Anděl (2019)

Robert Rodriguez servíruje dvouhodinovou předehru ke sci-fi nářezu, který James Cameron očividně nikdy nenatočí. Jako svižná rodinná sci-fi je Alita fajn, vysněné akční hody se však nekonají – spíš dostanete mix spousty povědomých věcí, na který si za pár měsíců vzpomenete jen díky titulní postavě a epickému měřítku. Jasně, po kulhající kampani je to vlastně solidní výsledek. Papírové předpoklady ale původně byly úplně jinde! (6/10)

All Through the Night (1941)

Bogart jako Alfred "Gloves" Donahue vyšetřuje vraždu pekaře svého oblíbeného sýrové dortu, aby odhalil tajnou nacistickou buňku uprostřed Broadwaye, která chce vyhodit do vzduchu americkou válečnou loď... Tenkrát to asi mysleli vážně (minimálně z půlky), ale z dnešního pohledu je to úžasná parodie na Bogieho filmy. Začíná to trhlou zápletkou a Bogieho hláškující matkou, pokračuje krásnou zpěvačkou, co si šlape na jazyk, zabijákem Pepim v nepřekonatelném podání Petera Lorrea nebo oblíbeným vyrážením zbraní z ruky, a končí geniální scénou na nacistickém mýtinku, kde se Bogie s parťákem jménem Sunshine vydávají za německé odborníky na miny. Kdo neviděl, neuvěří. P.S. Třešničkou na dortu je scéna, ve které Sunshine zabodne sekeru do Hitlerova obrazu. Priceless :)

Amadeus (1984)

Já jsem nějak neměl vůbec pocit, že koukám na film. Spíš na nějaký dokument, který vážně mapuje Mozartův život. Znáte ty chvilky, kdy si třeba představíte, jak se tohle točilo a kolem stál štáb atd. atd.? Ani jednou... Forman je génius.

Amazing Spider-Man (2012)

Takže nakonec příjemné překvapení. Jestli se vám zdálo, že někdo tvůrčímu týmu Amazing Spider-Mana pustil Batman začíná, a řekl, že přesně takhle to musí vypadat, nebyli jste daleko od pravdy. Nový Spidey je nepříliš rozmáchlou podívanou s hmatatelným důrazem na postavy, která se v trailerech marně snažila tvářit jako epická blockbusterová pecka. Tou pavoučí reboot není, vůbec to ale neznamená, že jde o špatný film. Ba naopak, je to moc sympatický biják se skvěle zahraným hlavním hrdinou, jehož nepavoučí trable jsou daleko zajímavější, než povrchní digitální atrakce. Marcu Webbovi se totiž daří perfektně prodat Peterovo pátrání po minulosti a ty emocionálnější části příběhu, a jeho filmu víceméně škodí akorát to, že do něj musí nacpat zrod superhrdiny, obří ještěrku a pár akčních scén, které spadají maximálně do škatulky ‚ok‘. Mohlo to být kratší, mohlo to mít mnohem lepšího záporáka a nemuselo to zrecyklovat tolik scén z Raimiho jedničky. I v téhle podobě je ale Amazing Spider-Man povedeným dramatem se solidní dávkou humoru, na jehož pokračování se těším už teď. Dějový náběh je tu velice slibný a Garfield se v roli rozervaného superteenagera vyloženě našel. 7/10

Amazing Spider-Man 2 (2014)

O něco horší než jednička. Webba totiž stále nezajímá, že točí comicsový blockbuster, a vesele si to štráduje do náctiletého romantického dramatu. To je ale přes veškerou snahu ústřední dvojky poněkud liché a šokuje akorát tím, že stejně jako Stmívání jasně říká: "Stalkování je vlastně děsně romantická věc!" Peter při něm navíc řeší prakticky to samé jako v Raimiho dvojce, to ale vůbec není hlavní kámen úrazu. Ten spočívá v tom, že do Webbovy rozervané romance vbíhá houf dalších dějových linií, které skončí buď dost zkratkovitě nebo (stejně jako minule) vyšumí do ztracena. A potom sem někdo vpašoval pár akčních scén z next-gen videohry, které se snaží o uťápnutou hravost Spideyho animovaných seriálů. Výsledkem je zbytečně dlouhé a docela přelidněné drama, ve kterém se vtipkuje ještě méně než minule, takže příliš letní zábavy nečekejte. Spidey chce zkrátka být temnější a vážnější, bohužel u toho ale znovu zapomíná na to, že by měl akci a humoru (když už tam kvůli popcornovým parametrům musí být) věnovat stejnou péči jako zasmušilému rozjímání. Přičtěte si k tomu mizerné záporáky, lacině nafouknuté finále a fakt, že je tu zdaleka největším borcem Richard Parker... a dostanete ucházející blockbusterovou jednohubku, která rozhodně patří mezi to horší ze současné žánrové nabídky. Že by to vyšlo až napotřetí?

Ambiciózní blondýnka (2007)

Překvapivě snesitelné. Jessica je sice celou dobu strašně zmalovaná a Luke Wilson to pravděpodobně točil jenom proto, aby se s ní mohl třikrát líbat, ale najde se i pár povedených fórů (kvarteto opilých norských knězů, zpívající na karaoke "Baby Got Back" rulez) a Larry Miller dokazuje, že by ještě rozhodně měl dostat šanci v nějakém lepším filmu. Normální člověk by se tomu měl samozřejmě vyhnout, ale až to za x let bude pravidelně běhat na HBO, tak si znova rád užiju ty guilty momenty, jako závěrečnou Wilsonovu jízdu na motorové koloběžce nebo ultimátní hlášky ala "Budu spát ve městě, které nikdy nespí!"

Ambulance (2022)

Nejlepší Bay od... prvních Transformers? Jasně, logika si jako obvykle vzala dovolenou, ale z hlediska explozivního řemesla, eye-candy bouraček a patosu to jede celou dobu na maximum. Za mě dost nečekaná spokojenost, tyhle pitomé, ale bayovsky procítěné výplachy už mi začínaly chybět.

Anatomie vraždy (1959)

Společně se Svědkem obhajoby zřejmě nejzábavnější film ze soudního prostředí, ale oproti Wilderovi mě Preminger nedokázal tolik uspokojit i v rovině napětí. Celých těch 160 minut sice uběhne jako voda (hlavně díky skvělému Stewartovi), jenže jsem na konci neměl pocit, že jsem byl svědkem i něčeho osudového. Anatomie vraždy tak pro mě zůstává "jen" výborně odvedeným řemeslem.

Andor - Aldhani (2022) (epizoda)

Skvělý úvod do "druhého ze čtyř třídílných filmů", které tvoří první sérii Andora. Skarsgård si to pořád hrozně dává a imperiální zákulisí vyloženě potěšilo.