• Krátkometrážní

Kill Bill (2003)

Když jsem to viděl poprvé na plátně, nějak jsem to nevstřebal. Vlastně jsem po projekci říkal, že Kentán už docela ustřelil. Pak jsem se druhý den ráno probudil, vše do sebe zapadlo, a já začal tvrdit, že tohle je absolutní třída, a taky že je! Radost se na to jednou za čas podívat. Musím také podrthnout, že zde vlastně předvedl Ketán nejlepší hudební doprovod, a ten už nikdy netrumfne. Ostatně z jeho síly v následujících dílech taky pěkně těžil.

Piráti na vlnách (2009)

Tohle se nesmírně povedlo. Nejenže tematika nepatří k běžnému lidskému povědomí, ale hlavně tohle pirátské vysílání nehorázně táhne. Skvěle zvolené hudební ukázky. Dobrý příběh, napínavé scény a vtip téměž na každém rohu. Strašně se mi líbilo vykreslení charakterů jednotlivých postav. Snad jen ten úchylně heroický závěr, ale proč ne :). Krása nesmírná.

Policajt v Beverly Hills (1984)

Některé filmy nestárnou a s přehledem vydrtí i dnešní kinematografické počiny. Radost se opakovaně dívat. Myslím, že Eddie se tu vyloženě našel a vlastně je to podle mě jeho vrcholný herecký výkon. Takhle s odstupem mi v tom vadí vlastně jen hudební doprovod, tedy pokud zrovna nehraje ten již dnes profláklý sound.

Colette (2013)

Obávám se, že tento film silně spoléhá na sílu tematiky koncentračních táborů. Jenže myslet si, že to samo téma utáhne, není to dojmem pravým. Právě z tohoto důvodu jsem totiž nabyl při sledování dojmu, že sleduji spíše "dokuentární" obraz, než zamýšlené drama. Co mi však ve snímku zásadně chybělo, byla atmosféra. Jako by ta zla vyprávěl snímek jen tak mimochodem. Zejména z těchto důvodů řadím snímek do průměru. Avšak i nadprůměr v něm byl předveden, a to v závěrečných pasážích, kdy je na divákovy city silně přiloženo. Tak to byla síla se vším všudy, a proto se ptám, proč nám toho režisér nenaservíroval více?

Donšajni (2013)

Lahodná perlička nezalíbila se očku českého diváka. A proč by také měla? Když od čechu k morávu, konzumu vládne nálada a prostý lid český tupě baviti se chce. Tu Babovřesky vyhřívají se na trůnu a hlouposti se věnce vijí. Nezaměnitelný mistrův podpis dýchá na mě v každé scéně. Tohle dílo má neuvěřitelný spád, optimistický háv, tu a tam žert, tu a tam téma k zamyšlení. Prodat operu ve filmu, to je umění, a tak lze i slabší děj prominout. Líbil se mi herecký výkon pana Hartla a paní Šafránkové. No a režijně by se z tohoto filmu mohli mnozí učit. Doporučuji zdejším kritikám nepodlehnout a spolehnout se na zahraniční publikum, kde se snímek těší mnohem valnější podpoře.

Vnitřní nepřítel (2005)

Nepatřím do klubu zarytých nepřátel Seagala, spíš naopak. Ale tady asi někdo trochu víc ustřelil, a tak totálně minul vypravěčské umění. Tož stane se, ještě, že tu máme akční scény. Ehm? Cože? Tohle, že je akce? Hmm, tak to jsem nečekal. Na Seagala se valí armáda vojáků a tank. Jenže se jim patrně zasekly náboje ve střeleckém vybavení, což však nevadí, rozkaz je rozkaz, na zteč! Zpět ni krok. A ono se pak neni čemu divit, že tam Steven může v klidu přijít s pohledem kabrňáka a celou armádu porazit. Chjo zas se to nepovedlo...

Malá zlodějka (1988)

Příběh děvčete nezapadajícího do většinové společnosti ukazuje, že vymyká-li se člověk systému, systém ho dříve či později dostihne a vyloučí. Zároveň lze vysledovat, že existují i jiné možnosti lidského žití, než ty systémem navržené. Nezapadneš-li, stihne tě krutý osud; jenže pro koho je to tu peříčko? Na rovinu Truffaut otevírá tímto kouskem mnoho témat, ale nějak mi to v tom filmu pořádně nehraje. Příběh spěje od nikud nikam (což možná bylo i záměrem) a závěr je na můj vkus v tomto případě neuspokojivý. Škoda, že mistr nemohl toto dílo prezentovat sám, třeba by i některé pasáže dopracoval a film pozvedl na vyšší úroveň.

Poslední pokušení Krista (1988)

Tak nejprve asi můžeme poděkovat panu režiséru za to, že vybojoval možnost tento film natočit a naplnit svůj osud. Věřme pevně tomu, že o svém úmyslu snad tolik nepochyboval. Následně můžeme režisérovi děkovat za to, že nám přiblížil alter pohled na události dějin, neb si nejsem jit, zda by se prostřednictvím knižního titulu povedlo toto dílo tak hojně rozšířit. Konečně zbývá pochválit luxusní přednes a kvalitní herecké výkony. Delší stopáž nevadí. No a nakonec je vidět, že i Ježíš byl jen člověk a neměl to tu jednoduché. Ostatně, kdo má jednoduše odhalit a chápat boží úmysly že?

Chytrá princezna (1984) (TV film)

Stravitelná pohádka bez přidané hodnoty.

Prázdniny v Římě (1953)

Tak jsem se konečně naučil, jak stěhovat ženu z postele :). Velmi originální způsob. Chtěl bych strašně vidět, jak se tahle scéna natáčela, protože udržet si u toho kamenou tvář, to je vrchol umění. Líbilo se mi, že je film plný takových malých "kanadských" serepetiček, které by člověk nečekal, a které film velmi groteskně obohacují. Dějová linka je naprosto úžasná. Že by se snad fakt tady na planetě dalo některým lidem věřit?; no asi poskrovnu ano. Režii a herecké výkony nemá cenu hodnotit, neboť obojí bylo bravurně zvládnuto.