• Krátkometrážní

Arizona Dream (1993)

Shrnuto v kostce podivný příběh člověka obklopeného pomatenci a šílenci. Aby toho nebylo málo, snaží se film přidat i pár duchovních rozměrů, které však nemají hlubší rámec. Vlastně nebýt takové zvláštní pohody, kterou film servíruje na každém rohu, asi by mě snímek více nezaujal a při delší stopáži unudil. Jenže pan Kusturica je neobyčejný režisér, a tak na mnoha místech překvapí svým originálním přístupem. Není také od věci viděl mladého Deppa v akci. A tak jsem vlastně rád, že jsem mohl snímek shlédnout, a to i přes to, že mě extra nenadchnul ani nedojal, ba dokonce jsem konec toho absurdního děje uvítal. Víc o tom asi napsat nejde, musí se to vidět.

Vlk z Wall Street (2013)

Pět nominací na oscara? A tak vysoké hodnocení? Si ze mě snad děláte srandu? Vždyť ten film je absolutně o ničem. Šukání, šukání, šukání. Prachy, víc prachů ještě víc prachů a víc šukání. Chlast, tuny chlastu. Tuny šukání, chlastu a prachů. Drogy, drogy všeho druhu. A co jako? Co chce ten film říct? Hovno! Tohle je tak low, že to absolutně každá teen komedie trumfne. Jenže tohle není teen komedie, tohle je přeci super kritika finančních makléřů a jejich hýřivého života. Tak tam nasdíme pár rádoby otřelých hlášek a narážek na Wallstreet a zkaženost systému a vystřelíme to do vesmíru. Bože to se dnes nejenže ví, ale hlavně se to umí podat a prodat desetinásobně lépe. Vzpomeňme třeba Company men. Upřímně sorry, ale pokud se tenhle shit hřeje na výsluní, tak v této společnosti už fakt není nic normálního. Tři hodiny zvhlostí, nic neříkajících párty, žvástů, které nikam nespějí a vlastně je drží jen rádoby hloupé tlachání vypravěče. Jo systém obírá tupce a Scorseseho film se těší popularitě díky hodnocení obdobných tupců. Dej tam sex, drogy, chlast, prachy, dej tam toho hodně a když už se ti bude zdát, že je toho fakt moc, tak ještě přilož a nezapomeň to zabalit do rádoby chytrých keců. Výsledek? Hromady tupců ti nasypou na hodnocení a budou tvůj film velebit obodbně, jako tupci, co sponzorují makléře. Supr ukázka filmového wallstreetu. Jo a supr tagy k tomuto filmu: podle skutečného příběhu, drogy, rodina, sex, peníze, nevěra, podvod, prostitutka, FBI, burza; tak nejsem zas tak daleko od pravdy... Filmově režije příšerná, scény příšerné, exteriéry o ničem, děj nulový, linka není, herecké výkony žádné s výjimkou Di Capria, který opět ukazuje, že je nadprůměrným hercem. Za něj ta jedna hvězda, jinak odpad! Možná Scorcese zkoušel, kdy člověk od filmu odpadně a hle, kolik lidu zůstalo a přestálo.

Přijdu hned (1942)

Peníze jsou vždy až na prvním místě. Krásná veselohra točící se kolem originální závěti (mít nějaký majetek, učiním to úplně stejně) a honby za penězmi. Ostatní věci nejsou tolik hodnotné. No a my lidi se přeci jen rádi honíme za jinými věcmi a starostmi, než za láskou a přátelstvím. Přeci jen vztahy jsou pomíjivé a mamon trvalý. Na tomto dějovém podkladu se panu Vávrovi povedlo podat věrohodný obraz jednoho pavlačového domu se všemi jeho strastmi i slastmi. Jo pavlačáky, to bylo asi těžké občanské soužití. Ještě doplním, že se mi zde líbila práce se střihem.

Káva a cigarety II (1989)

Vlastně taky o ničem a dost nereálné. Zpovědnice zákazníků? Alespoň, že dvojčata vtipně odpovídají, když už nic.

Káva a cigarety (1986)

Úplně o ničem. Teda vynechám-li greet Cate Blanchett a spol.

Grandhotel Budapešť (2014)

U tohoto filmu jsem dost na rozpacích. Vše překrásně natočeno. Luxusně to ubíhá, dobrá hudba a ve většině případů nádherně stylizované scény i smysl pro detail. Jenže podání příběhu dost pokulhává a místy je díky kvapnému tempu i značně nepřehledné. Zvolený vypravěčský styl není špatný, jenže najednou se do něj začínají mísit i děje vedlejší a najednou film ztrácí na glancu. O co, že tu vlastně pořádně jde? Do toho lze zmínit, že některé scény i interiéry jsou tentrokráte moc přehnané až přeplácané. Vyzdvihnout lze naopak kvalitu mluveného slova. Kam na to ten Wes chodí? Jenže v ústech hlavní postavy, která je s téměř kamenou tváří pronáší zní velice nevěrohodně. Z počátku mě film dost nudil, neboť první půl hodina je v podstatě o ničem. Následně nabral snímek relativně na atraktivitě, jenže jí po cca dalších 40 minutách velmi rychle ztratil, neboť se děj začal kouskovat a přibíral stále další a další postavy. V jednu chvíli jsem si nebyl jist, zda je předmětem filmu stále hlavní hrdina, či zda náhodou neupadl v nemilost, a tudíž dostaly prostror ostatní postavy. Chjo místy by si Wes zasloužil pět hvězd, místy zas maximálně dvě. U mě za tři, škoda. Zajímavý komentář: Brigmy

Přežijí jen milenci (2013)

Výborně Jim Jarmush!!! Dlouho jsem se jeho dílku nevěnoval, až jsem úplně náhodou zahlédl v rozpisu 2013/14 filmů jeho jméno. Po shlédnutí tematiky jsem prostě neodolal. Popravdě řečeno, pěkně mě Jim nakrl hned z počátku tím jeho rotačním manévrem, jehož následky jsem ve své mysli nesl několik následujících minut filmu, a místo kochání se dějem jsem přemýšlel, že kdybych ho měl někde po ruce, kopl bych ho řádně do tlamy. Dobrá, už se mi ulevilo, zapomenuto... Začneme od znovu. Takže když jsem přežil tu...., ale to už tu bylo. No hned z počátku film velmi slušně vtáhl do děje. Kvalitně zvolený vypravěčský způsob i podání děje, kdy vlastně až do konce netušíme, kam se bude film ubírat a jak se bude vyvíjet. To vše podloženo podmanivou hudbou, luxusní stylizací, interiérkem a dalšími serepetičkami, které dokonale vykreslí atmosféru. Tomuhle říkám jízda dějem!! Mnozí by se mohli učit. Děj se točí okolo mileneckého dua upírů a přibližuje nám jejich životy a vlastně i kvalitní milenecký vztah i přes značně odlišné povahy obou postav. Zajímavé na tom je, že v mnoha situacích lze nalézt slušné narážky či paralely vůči lidskému životu. Jinak bych v tom nehledal nic významnějšího snad jen tu zajímavost, že je do děje zakomponována postava, jež nápadně připomíná životní situace, kdy do fungujích poklidných vod náhle vrazí bludný kámen, jež zavedený systém totálně rozboří. Závěrem ještě jednou děkuji Jimovi za to, že mi po dlouhé době zpříjemnil dvě hodinky mého života. Díky.

Na druhý pohled (2014) (TV film)

Zklamala mě částečná čitelnost zápletky.

Onna ga kaidan o agaru toki (1960)

Pracujete-li v nočním domku, musíte s přibývajícími léty volit více méně mezi dvěma relevantními možnostmi. Buď si otevřete domeček vlastní nebo se dobře vdáte. Jenže volba té či oné cesty Vám samozřejmě nemusí zajistit životní štěstí, a tak velmi těžko jednu zvolit. Co když se Vám na zvolené cestě nebude dařit? A volbou této cesty si navždy uzvavřete možnost volby cesty druhé? Přesně této problematice se věnuje Naruseho snímek. Jenže tato relativně zajímavá zápletka je servírována nevalným stylem, a tak se na více, než průměr dostat nemůžeme.

Rudovous (1965)

Těžko vybírat z Mistrova díla jeden kousek na první místo. No když jsem zvažoval, který z jeho opusů dát do své top 10, padla po zralé úvaze volba právě na Rudovousa (byť nejsem schopen přezkoumat, zda měl doopravdy rudý vous). Nejenže zde byl příběh obzvláště silný, ale hlavně jsem zde velmi silně nabyl dojmu, že film není hraný, nýbrž, že se nacházím přímo uprostřed živého přenosu. No a tak po shlédnutí tohoto snímku opětovně utírám slzu v oku, boť takovéto umění v novodobé kinematografii na stříbrném plátnu postrádám.