Kniha přežití (2010)

Asi to bude tím, že mě silně poznamenala výborná hra Fallout, ale já tenhle film hltal. Gary Oldman byl na můj vkus už trochu moc horlivý a nenasytný po tajemné knize, ale to mu prominu. Je fajn, že někdo vytvoří postapokalyptický film a nechá na diváka dýchnout trochu té atmosféry. Akční sekvence byly to poslední co mě zajímalo. To, že spásnou knihou je zrovna Bible sice působí trochu jako vnucování, ale nějakou knihu prostě autoři vybrat museli. Dávám 90%.

Jméno růže (1986)

Zpracování knihy je to velice dobré. Nechtěl bych věru v takovém opatství žít. William z Baskervillu mi sice přijde až příliš osvícený v té záplavě víry a pseudovíry, ale takový už je Sean Connery:) Christin Slater si zde střihnul asi svou první akční scénu (s krásnou vesničankou někde ve sklepě:)). Jediný potíž je v tom, že film je tak ponurý, že si ho pustím zase až za nějaké ty měsíce. 85%

Machete (2010)

Čekal jsem podobný úlet jako u Planety teror, všude litry krve, bizarní situace a nezničitelného Dannyho Treja kosícího vše svými mačetami. To co jsem viděl, mě docela zklamalo. Mačeta je jednoduše až příliš normální film. Danny Trejo si po těch letech, kdy hrál jen přicmrndávače, hlavní roi zasloužil, ale má tam nějak moc pasáží, kde musí hrát, což u tohoro chlapíka s jedním výrazem dost dobře nejde. Herecky zde vládnou Robert de Niro a Jeff Fahey a Trejova strnulost ho činí silně přehlédnutelným. Záporáky si prostě pamatuju z fimu mnohem víc. Ještě štěstí, že Seagal na konci, tak podivně umře a pokazí všem očekávání velkého souboje, jinak bych si asi na nějakého Mačetu ve fimu ani nevzpomněl. Za příběh a větu "Machette don´t text" ale dávám procenta i hvězdu navíc:). 70%

Expendables: Postradatelní (2010)

Nějak se v tom "Slájovi" nevyznám. Na jednu stranu prohlásí, že film má být něco jako nostalgická vzpomínky na akčňáky 80. let, ale to se podle mě prvních 40 minut nedělo. byl jsem za to docela rád a mile překvapen. Sylvester nám dokonce představil některé postavy blíže, zavedl nás do kostela, kde jsme si všichni pobrečeli a pak odletěl na ostrov se Stathamem ne jako zabiják, ale jako pozorovatel. Při tomhle průběhu, kdy každá postava dostala svůj prostor (vysloužilec Mickey Rourke, zakomplexovaný Jet Lee, kamarádi Statham a Sly, odpadlík Ludgren), jsem film opravdu hltal. Potom se všechno z minuty na minutu zvrtlo a bylo po nostalgii. Sly si jakoby v půlce filmu vzpomněl, že slíbil divákům nějakou vyvražďovačku, zahodil scénář a vyrazil do akce. Nikdy se nedozvíme, jak se vlastně celá skupina hrdinů dostala tak rychle a bezproblémově přímo do hnízda nepřátel. Scéna s rozmísťováním náloží v kombinaci zpomalených záběrů mě rozesmála (nikde žádné stráže a kluci si běhají jak chtějí a všude rozmisťují nálože za doprovodu hrdinské hudby). Efekty byli někdy až neuvěřitelně umělé, střih šíleně těkající a souboje nepřehledné. Malou náplastí byl pěstní souboj Stallona a Steva Austina, který působil opravdu giganticky (Škoda, že těch soubojů nebylo více, když se to všude hemžilo bicepsy) . Zabití hlavního padoucha proběhlo rychle a nudně a konečná oslava hrdinů byla tak chlapácká, že jim na ni nepřišla ani jedna žena. Nemůžu dát víc než 55% (5%dávám za to, jak na sobě Sly dokázal ve svých letech zamakat).

Jádro (2003)

Je to roztomilá "volovina" a já mám pro ni slabost. Těžko říct, jestli režisér zamýšlel udělat některé scény tak okatě stupidní, ale na mě to tak působí, a proto se u filmu vždycky královsky pobavím. Vždycky napjatě čekám jak při vyvrcholení nějakého silného okamžiku zazní ta příšerná hudba jako vystřižená z prvních ozvučených hororů - to je k popukání. Ale např. moment. kdy zásahové komando vpadne do bytu hackera, je jedna z nejvtipnějších scén jakou jsme kdy viděl- "Vypadá to jako počítače...ALE NEJSOUUUU!!!!!"

Strážci - Watchmen (2009)

Podle mě je podstatné ujasnit si, co se má vlastně hodnotit, a proto nedávám pět hvězd svébytnému filmu, ale vynikajícímu zpracování komiksu (který jsem bohužel jen zběžně proletěl). Režisér Snyder se s ničím netají a složitost a zvláštnost filmu servíruje díváku od samého začátku - marný boj Komedianta o život za doprovodu klidné písně Unforgetable je úchvatný. Hudba je celkově vybrána dobře, přiznám se, že už si u jednotlivých pasáží filmu ani nedokážu představit jiný hudební doprovod. Právě hudba a kamera nabízí zájemcům to, co komiks nedokáže a u Watchmenů to platí stoprocentně. Film se až tak výrazně nerozšířil do obecnějšího povědomí a je to trochu škoda, protože nabízí opravdu bohatý zážitek. Složitost díla vystihuje postava Komedianta, která má v sobě až příliš mnoho rozporuplných pocitů a v kombinaci s inteligencí a agresivitou je navždy poznamenaná. Symbol smajlíku, který se v průběhu podívané objeví hned několikrát zde dostal takovou hloubku, jakou mu nelze udělit v žádné textovce:) Dávám 95%

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Je zvláštní jak film svou odlehčeností a humorem diváka ukolébá do jakési relaxační fáze, která trvá asi do doby, než se stroje začnou vymykat kontrole. Po tomto momentu přichází úplně jiný film plný takového množství beznaděje a destrukce, kterou nemohu s ničím srovnat (protože mě nic podobného nenapadá). Škoda že se režiséru Mostowovi nepodařilo vytvořit vyvážený snímek od začátku plný napětí. Přesto dávám 75%

Úžasňákovi (2004)

Skvělé postavy, zajímavý příběh plný superhrdinů, výborné animace a vkusný humor opepřený pro mě jedním z nejlepších českých dabingů u animáků. Dávám pět hvězd.