Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

18 rokov som ten film „evidoval“, ale nemal som na neho chuť. Vedel som, že ho písal Charlie Kaufman, ktorý píše zaujímavé „divné“ filmy, ktoré sa mi ale príliš nepáčia. Tak som odolával. Až do včera. Po prvých minútach som si hovoril... fajn, vyzerá to fajn... v polovici filmu, veľmi fajn, pár divných scén, ale v kontexte majú zmysel. Ako sa film blížil ku koncu, tak som pochopil, prečo ho väčšina filmových časopisov a webov umiestňuje na popredné priečky najlepších filmov 21. storočia a najlepších filmov vôbec. Teraz už môžem konštatovať aj ja, že sa jedná o jednoznačne NAJLEPŠÍ film Charlieho Kaufmana, NAJLEPŠÍ a NAJORIGINÁLNEJŠÍ romantický film aký som kedy videl, NAJLEPŠÍ film Jima Carreyho, atď. Standing ovation pre Charlieho Kaufmana a Michela Gondryho. Zaradený možno naveky v mojej TOP10 .

Dobrý ročník (2006)

Ak by ste si najradsej kupili dom v Toskansku alebo Provence, ak radi vychutnavate vinko s vyhladom na romanticku krajinu, oblubujete knihy Petra Mayla a Frances Mayes alebo len chcete na 2 hodinky uniknut kazdodennej rutine, tak neexistuje lepsi film ako Dobry rocnik.

Pokání (2007)

Už počas sledovania bol Atonement skvelým filmovým zážitkom, ale až epilóg ma pribil do sedadla a vyrazil mi dych. Všetci do jedného tu odviedli neskutočne kvalitné remeslo, ale Keira asi o stupienok lepší a Joe Wright.... je Pán režisér.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Neexistujú slová, ktoré by dokázali opísať zažitok z jedného z najlepších filmov, aký bol kedy natočený. Film o nádeji a o sile človeka. Jeden z mojich najsilnejších filmových zážitkov. "....Naděje je skvělá věc, ta nejlepší ze všech..."

Miami Vice (2006)

Michael Mann je vďaka Collateralu a Miami Vice momentálne mojim najobľúbenejším režisérom. Digitálna kamera, fantastické zábery, muzika, scenérie, dialógy. FILM ROKA 2006. PS a (40!!! ročná) Li Gong.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

John McClane je späť! Triumfálny návrat Brucea Willisa do jeho najlepšej úlohy a klobúk dole pred Lenom Wisemanom.

Duel (1971) (TV film)

Geniálny televízny film, ktorý bol vďaka svojej kvalite a úspechu následne uvedený do kín a prostredníctvom ktorého sa predstavil dovtedy viac-menej neznámy Steven Spielberg a vznikla jedna z najväčších režisérskych hviezd. Kvalitne vygradovaný thriller, v ktorom sa začínajú prejavovať typické Spielbergovské rysy filmového napätia.

Manhattan (1979)

Manhattan (spolu s Annie Hall) je Woodyho najlepším obdobím. Úvodnú čierno-bielu montáž s Gershwinovou hudbou milujem a púšťam si ju stále dookola. Dialógy opäť vynikajúce, Woody opäť klasicky neurotický. A môj najobľúbenejší dialóg: Isaac Davis: Has anybody read that Nazis are gonna march in New Jersey? Y'know, I read this in the newspaper. We should go down there, get some guys together, y'know, get some bricks and baseball bats and really explain things to them. Party Guest: There is this devastating satirical piece on that on the Op Ed page of the Times, it is devastating. Isaac Davis: Well, a satirical piece in the Times is one thing, but bricks and baseball bats really gets right to the point.

Tygr a drak (2000)

Tyger a drak je poéziou filmového remesla. Je to dokonalé filmové predstavenie s nádhernou scenériou, vynikajúcou hudbou, až baletnou choreografiou wire-fu, kvalitnou réžiou a tým najlepším "umierneným" hereckým prejavom ázijských hercov. Najlepší film Anga Lee

Čínská čtvrť (1974)

Čínska štvrť je mojím najobľúbenejším filmom noir. Cynický detektív Jack Nicholson, osudová Faye Dunaway a charismatický John Huston. Vynikajúca detektívka a Polanskeho najlepšie obdobie.