Devadesátky (2018)

Atmosféra devadesátých let dává filmu skoro všechno. Problém byl v dějové linii, celý film víceméně neměl nějaký zásadní příběh, a to mi trošku vadilo. Jinak samozřejmě nádherný návrat do doby skejťáků, kteří žili jen pro daný moment. Čtvrtou hvězdu dostává nádherný soundtrack.

Olověná vesta (1987)

Po Četě nebo Lovci jelenů je to další ukázka toho, jak Vietnam působil na vojáky. První část, kdy výcvik vojáky mění z kluků na nelítostné stroje (pokud vůbec kurz přežili) a část druhá, kde už je ukázán Vietnam v "celé své kráse". Možná mě mrzelo pár hluchých míst, jinak skoro dokonalý Kubrickův kousek. Za mě ovšem z těchto filmů stále vede Četa.

Černobyl (2019) (seriál)

To, že seriály válcují filmy, je všeobecně známé, nicméně Černobyl za to opravdu (konečně) stojí. Pět dílů, které na kvalitě neztrácí, ovšem ani negradují, ukazují krásný příklad toho, jak pár chybných rozhodnutí a jedné lži, stálo život a zdraví mnoha lidí. Tíživá atmosféra, která provází celý seriál, úžasně umocňuje vážnost tohoto příběhu. Nakonec je třeba říct, že po celý příběh zde není mnoho historických nesrovnalostí, za což si jej vážím.

Klér (2018)

Bravurní počin z dílny Smarzowskiho, který už při Volyni ukázal, že umí točit filmy s nesmírně syrovou atmosférou, která člověku dává pocit viny. Církev v Polsku je dodnes nesmírně silná, ovšem také trochu připomíná její předchůdkyni ve středověku. Tento film na to geniálně poukazuje a nebojí se opravdu ničeho, a právě tak to má být.

Annie Hallová (1977)

Woody Allen udeřil hřebíkem na hlavičku, a to nejen tím, že přirovnal vztahy k vejcím. Film, na který bych se mohl dívat pořád dokola a stejně bych v něm objevoval nové hlášky. Allen, jak už u něj známo, znázorňuje vztahy, které jsou pro něj „absurdní, hloupé a omrzí“ nicméně je stejně každý potřebuje. Samozřejmě nemůžou chybět klasické filozofické myšlenky o životě, kde si řeknete, že má tenhle chlapík vlastně asi pravdu. Annie Hall je atypický romantický film, kdy vlastně na začátku víte, že neskončí dobře, ale stejně vás baví úžasný humor a skvělé rozhovory..., A taky ty "vejce potřebujeme".

Big Lebowski (1998)

Lebowski jako základ jakéhokoliv filmového znalectví. Skvělá komedie pod taktovkou geniálních a vždy originálních Coenů baví každou scénou a o hereckých výkonech Bridgese či Buscemiho, se snad ani nemá cenu bavit. Postava Lebowského a jeho touha po navrácení tepichu vás vtáhne do světa špatného porna, německých nihilistů a Jesuse Quintany. A hlavně nezapomenout: „Židovství je úděl“.