Východisko (2006)

Pro mě byl tento film příjemným překvapením. Jistě, najdou se v něm nedostatky, ale svou atmosférou a gradací mě potěšil a podle mého názoru předčí leckteré zde lépe hodnocené filmařské počiny. PS: Zvýšené procento roztěřených záběrů a amatérskou kameru jsem nezaznamenal, jak zde někteří vytýkají ;-).

Drive (2011)

Jeden z mála filmů, kde při dialogu nemusí padnout jediné slovo a vy přesto přesně víte, co postavy prožívají a co chtějí říci. To se dnes vidí již velmi málo, obvzláště u filmu tohoto žánru (naposledy jsem měl podobné pocity u Ghost Dog - Cesta samuraje). Pro mě má tento film neuvěřitelné vnitřní kouzlo. Mrzí mě, že mi v roce 2011 proklouzl v kině.

Temný rytíř povstal (2012)

Dnes trochu oklikou. Občas si říkám, za co nás ti filmoví tvůrci a producenti trestají a co do filmu pod něčím tlakem vpašují. V "části" Temný rytíř mě (a nejen mě) neuvěřitelně iritovala Maggie Gyllenhaal jako představitelka Rachel Dawson. To, že by si Bruce dobrovolně vybral někoho takového (fyzická i duševní stránka), jsem nevěřil ani minutu a ani herecké podání nedosahovalo úrovně zbytku filmu. Tato postava mi svým provedením zkazila celý zážitek z filmu. Nyní zpět k tématu :-) ... u Temný rytíř povstal jsem pevně věřil, že se podobná věc již nebude opakovat, protože v předchozím díle byla Maggie alias Rachel po zásluze "odměněna". Do více jak 2/3 filmu jsem tomu opravdu věřil a užíval si výjimečný filmový zážitek ... pak to ovšem přišlo ... vlajka zavlála, davy patriotismem zpitomělých obuškářů povstaly a já nevěřil vlastním očím, co lze s filmem během několika scén udělat. Škoda přeškoda, ten film mě bavil a byla to podívaná na vysoké úrovni. Vpašování těchto klišé do filmu takové úrovně by měl být zločin trestaný diváky veřejným lynčem :-) ... pouze 4*.

Prometheus (2012)

Po dlouhé době film, na který jsem šel a nevěděl o něm nic, neměl očekávání ... a výsledek? Vizuálně, trikově a zvukově nemohu nic vytknout, opravdu mě to pohltilo a má smysl vidět v kině. Zajímavé a originální nápady, casting povedený ... je tu ovšem jedno ALE. Scénář místy kulhal tak, že Joffrey z Angeliky je proti tomu baletní solista! Tolik nelogičností a zdůrazňování souvislostí bylo v přímém kontrastu s vysokou vizuální úrovní filmu a dosti mě to iritovalo. Díky exteriérům milovaného Islandu 4*, jinak, ač nerad, pouze 3*

Rituál (1973)

Tento film jsem objevil kdysi dávno zcela náhodou a řadím ho mezi své oblíbené. Celkové pojetí, atmosféra, casting, kombinace s písněmi atd. spolu dokonale funguje. Jak píše řada ostatních komentátorů, zatřídění do kategorie horor nechápu, je to hororové asi jako Šmoulové v díle s bradavičníky. Jasných 5* pro "košíkáře/ky"! PS: Remake z roku 2006 ( Nicolas Cage) považuji za ostudu a doporučuji se mu vyhnout obloukem. Ve všech směrech špatný film, který řadím do kategorie iritujících.

Láska nebeská (2003)

Ano, většina toho tu již byla. Ano, řada věcí je klišé. Ano, plánovitě to je cíleno na Vánoční svátky. Ano, plánovitě nacpáno hvězdami a dalším deset "plánovaných ano", ale pro mě tento film funguje na 100% a to romantické filmy moc nemusím. Například rocker Billy Mack v podání Billa Nighy je prostě neodolatelný. 5*

Inland Empire (2006)

Jak píše "hirnlego", asi opravdu vysadil režisér prášky, ale přesto mě ten film bere za srdíčko. Přes svojí délku a pro mě osobně stále těžko uchopitelnou prostřední část (tedy ono se to asi pochopit/uchopit nedá a nemá :-) ) ho vždy musím shlédnout do konce a na konci se dostaví (velmi) pozitivní pocit. Hudba je citlivě dávkována stylem a rytmem tam kam patří až v závěrečnou píseň, která dotváří celý film. ... nevím proč (a pilulkami to není), ale tento film mám prostě rád a nebýt části střední části, bylo by hodnocení lepší, takto "jen" 4*

Van Helsing (2004)

Jak se postavit k tomuto filmu jsem zvažoval velmi dlouho. Na jedné straně jsem se na něj velmi těšil a vizuálně je zajímavý, ale jako celek je nepřitažlivý a nefunguje. V místech, kde byl pravděpodobně záměr autora, aby se divák bavil, tak mě přepadl neutuchající pocit ztráty času a nezábavné podívané. Celkově mi to přišlo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort a vznikl z toho ... Van Helsing. Jeden z mála filmů, kdy jsem odešel z kina, považuje to za ztrátu času, a to vydržím opravdu hodně. Ze soucitu 1*

Mylène Farmer : Stade de France (2010) (koncert)

Tento záznam koncertu mě velmi mile překvapil a neokouká se ani po několikerém shlédnutí. Střih je svižný, show má vývoj, zvukově velmi povedené a je celou dobu na co koukat a co poslouchat. Ve srovnání vydaných koncertů Mylene Farmer jednoznačně nejlepší. Jak říká klasik: zraje jako víno. Pro mě jasných 5*