Blade Runner (1982)

Přiznávám bez mučení, že pro tenhle film jsem musel dospět. Když jsem ho poprvé viděl (v původní verzi), bylo to jen proto, že měl patinu kultovnosti a pramálo jsem chápal noirovou atmosféru a hloubku děje. Nyní, po letech od této pseudo-intelektuální zkušenosti, jsem si našel čas abych viděl Final Cut a konečně mi do sebe zapadly jednotlivé dílky skládačky. Slovy těžko dokážu vyjádřit, jak mě film zasáhl, ale jsem vděčný, že jsem měl tu čest jej vidět...

Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

Důvody proč se na tenhle seriál dívat, jsou dva: dialogy a postavy... děj hraje v tomhle případě druhé housle. A právě vybroušené dialogy, jsou důvod mého vysokého hodnocení.

Potomci (2008)

Na filmovou báseň to je příliš konkrétní, na film s příběhem je tu zase málo děje... Stylizace a animace odvedou pro dobro filmu vskutku velký díl práce, ale to samo o sobě nestačí - například motivaci jednání tmavé květiny mohu jen hádat - do jaké míry šlo o pomstu a nebo to byla služba světlé květině? Ale jinak se mi to líbilo - čas strávený výrobou byl dobře využit a kdejaký profesionální animovaný film by mohl závidět.

Star Trek (1966) (seriál)

Čas se na seriálu nemilosrdně podepsal - ale i přesto je dodnes koukatelný. Místy by sice epizody zasloužily větší než malé zkrácení a osekání o logické chyby, ale jinak by i tak obstály proti současné mainstreamové konkurenci. Navíc oproti modernímu filmovému zpracování disponuje i něčím navíc - uvěřitelnými a sympatickými postavami.

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992) odpad!

nepochopil jsem a brzy jsem se o to i přestal snažit... přeceňovaný pseudointelektuální blábol

Ultramarines: A Warhammer 40,000 Movie (2010)

Nevadil by ani tak dětinsky prostý a předvídatelný děj, ale čeho je moc, toho je příliš. Prakticky všichni hrdinové vypadají identicky, bez ohledu na drobné rozdíly ve zdobení zbroje (teprve ke konci jsem je začal rozlišovat alespoň po hlase a to jen díky tomu, že většina těch, kteří se mi pletli, rychle zemřela), animace je zastaralá a střihová skladba mě opakovaně uváděla do katalepsie (proč animátoři nevyužili toho, že nejsou omezení standardními úhly kamery a mohou střihnou opravdu cool akci?). Zkrátka, po filmařské stránce propadák, který si rozhodně nezasloužil takovou stopáž... Ale rozhodně bych byl rád za profesionálnější pokračování s větším rozpočtem a silnějším scénářem - W40k si to zaslouží.

Tančím, abych žil (2006)

Nebýt životopisného podtextu, zůstal by jen podprůměrný taneční film. Nicméně jako takový, neurazí...

Gran Torino (2008)

Jako profík-střihač musím vytknout jeden střih "přes osu" (v baru, když si Walt sedá s pastorem ke stolu), ale jinak je tenhle film broušený diamant. Poctivě odvedená filmařina, která váží každý záběr a nepovolí dokud není dokonalý. Kdysi jsem slyšel, že opravdový film nepotřebuje slova, aby vyjádřil své poselství a tohle je právě ten případ, kde to perfektně funguje - Eastwood hraje především očima a držením těla a ostatní herci nezůstávají pozadu.

Spider-Man 3 (2007)

Sandman, Venom a znovuzrozený Green Goblin naráz je příliš velký krajíc chleba i pro Raimiho. A přitom by příběh, s každým z nich zvlášť, vydal na dobrý film, který by netrpěl zbytečnou zkratkovitostí s ohledem na postavy padouchů a roztahaností ve věci hrdinova života. Rouhodně mě ale potěšila minirolička Stana Lee a Bruce Campbella.

Můj soused zabiják (2000)

Pohodový film, který neurazí, poměrně hezky odsýpá a nesnaží se zbytečně oslňovat... Prostě nenáročný film, který si rád pustím jako relax.