• Pohádka

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Už sám název filmu napovídá, že nepůjde o myšlenkově hluboký zážitek, ale spíš film pro zasmání. Nekritizuji myšlenku, neboť ta je na celém filmu to jediné co jej činí originálním. V dnešní době sci-fi a fantasy nemůžeme o ničem říci, že je šílené, jen proto, že nám to přijde nereálné. Ovšem myšlenka je ve špatném obalu, nepříliš kvalitně zpracovaná. (Myslím, že Buffy by se divila, jak vlastně vypadají a chovají se upíři, Thor by jistě obdivoval, jak zručně umí Abraham zacházet se sekyrou a já si myslím, že právě proto, že upíři odešli po občanské válce do Evropy, se jí teď vyhýbají mimozemšťani, kteří raději lítají do Ameriky:)

Voda (2005)

Smutný příběh poukazující na nezáviděníhodnou situaci vdov v Indii, kdy skutečnost stání se vdovou, je pro ženu v Indii předurčující k životu bez možnosti volby. Problém, kdy se tradice stává svazujícím přežitkem. Na příběhu malé holčičky Chuyja, která o svém budoucím, předem daném životě nemá ani mlhavou představu, ukazuje nesmyslnost dané tradice. Ekonomicky výhodné hledisko pro společnost udržuje tradici, kterou vdovy trpí bez z dnešního pohledu ospravedlňujícího důvodu, neboť ideál zachránění čistoty ženy se dostává do příkrého rozporu s pozemskou realitou, kdy ženám ubližuje víc, než pomáhá. Deepa Mehta tento příběh zpracovala velmi realisticky.