Battle Royale (2000)

Pravděpodobně předloha k Hunger Games, pojatá tak, jak byste od Japonců čekali. Plná bizarností a brutálních záběrů, kdy se jednotliví hrdinové při více či méně absurdní smrti zmítají v nepřirozených křečích a hektolitrech krve. Divákovi je servírováno nebezpečné téma, a záleží na každém jednotlivci, jak se k jeho interpretaci postaví. V tomto případě bych osobně dal přednost tomu nebrat to příliš vážně a snažit se "užít si" vraždění na sto různých způsobů.

Zakladatel (2016)

The Founder je další z životopisných portrétů významných Američanů, kteří se nějakým způsobem zasloužili o revoluční pokrok ve svém oboru a zavedli změny, které posléze začala nestydatě kopírovat konkurence. Příběh McDonald's je zajímavý v tom smyslu, že málokdo tuší, jak to tehdy přesně bylo, a může se tak mimo jiné dozvědět to, že bratři McDonaldovi se postupně během spolupráce s Rayem Krocem dopracovali až k tomu, že nesměli své jméno na své restauraci používat. Ne nadarmo se mezi tagy k tomuto snímku objevuje zrada. Jediná škoda je, že příběh je v podstatě odvyprávěn tak, jak by měl, herci podávají přesvědčivé výkony, jak si postavy zaslouží, ale ve výsledku je to jen zajímavě odvyprávěná historie vzniku jednoho fast foodu, nic víc.

Defendor (2009)

Zapomeňte na všechny současné superhrdiny, kteří jsou součástí nejrůznějších seskupení, lig a podivných oddílů! Je tady Defendor, hrdina ze staré školy jaksepatří, který si vše, co používá, vyrábí ve své dílně prakticky na koleni. Jeho hlavní zbraní jsou skleněné kuličky a především odzbrojující upřímnost smíchaná s tolik potřebnou naivitou. Jo a neříkejte mu Defender, nemá to rád.

Pustina (2016) (seriál)

Opravdu je to český seriál? Ano, zřejmě k vynikajícímu výsledku pomohla produkce a podpora ze strany HBO, ale to nic nemění na tom, že má očekávání byla bezezbytku naplněna. Nic není dokonalé a i zde by se daly hledat rezervy, ale proč to dělat, když jako minisérie to působí uceleně a funguje přesně tak, jak má. Seznamování se s postavami, vykreslování atmosféry a vztahů mezi hrdiny je na jedničku. Divák je postupně vtahován do děje a je mu nemilosrdně servírován syrový obsah, se kterým se musí vypořádat. Chytře vystupňovaný děj s přibývajícími epizodami směřuje k těžko odhadnutelnému konci, který má jednoduše "koule". Spokojen jsem byl i s výkony herců, i když zde se ukazuje, jak je český rybník malý a těžko se hledá neokoukaná tvář. Tvůrce je potřeba pochválit, něco takového tady chybělo a uvidíme, jak dlouho se bude čekat na důstojného následovníka. Více takových projektů, prosím!

O.J.: Made in America (2016) (seriál)

Vynikající dokument, jehož síla spočívá v tom, že dokáže zaujmout i zaoceánské publikum americkým fotbalem naprosto nedotčené. Vůbec nevadí, pokud na začátku nemáte tušení, kdo je to O.J., proč se stal slavným a jakým způsobem bořil mýty a hranice tehdejší doby. Opravdu musím smeknout před tvůrci, kteří museli mít s nalezením všech dobových materiálů, které se nakonec do dokumentu dostaly, obrovskou práci a piplačku. Je jen těžko představitelné, že by to šlo udělat ještě lépe a důkladněji, tady je potřeba vyseknout velkou pochvalu. Navíc s každou další epizodou atmosféra houstne a konec je vyloženě dechberoucí. Místy jsem nechtěl uvěřit tomu, že skutečně sleduji rekonstrukci historických faktů, tak silný a neuvěřitelný příběh Simpsona je. Názor na jeho osobu, společenské postavení a jeho vinu či nevinu nechť si každý udělá sám, tento dokumentární opus je k tomu jedinečnou příležitostí.

Proč právě on? (2016)

S přivřenýma očima jsem hodnocení vytáhl na průměr. Pár vtipných scén se zde najde, ale není to nic, na co bych po dvou dnech nezapomněl. Potěší pár filmových narážek a herecké obsazení. Pokud máte rádi Franca, tak si tenhle počin rozhodně nenechte ujít, uvidíte jeho další z mnoha hereckých tváří. Trochu jsem doufal, že právě Why Him? by mohla být pověstná komediální bomba poslední doby, ale na tu si, jak se zdá, budu muset ještě počkat.

Mike i Dave sháněj holku (2016) odpad!

Vtipných momentů je tady méně než pověstného šafránu, zato stupidních a trapných scén se vám dostane vrchovatě. Nečekal jsem od toho komedii roku, přesto jsem se nestačil divit, jak hluboko se dá v Hollywoodu klesnout. Na tohle se fakt dají sehnat prachy? Ok, aspoň tenhle fakt mě naplňuje optimismem, že by i velmi okrajové projekty mohly dostat rovnocennou příležitost dostat se k publiku. Kdo ví, třeba si někdy taky něco podobného natočím.. Jinak rozhodně palec dolů, a to velký, to je bez debat.

Před půlnocí (2013)

Je to pořád stejné, v rámci této filmové "minisérie" vlastně žádné překvapení. Pokud se vám líbilo Před úsvitem a Před soumrakem, určitě se vám bude líbit i toto dílko. Pokud jste (stejně jako já) nebyli z předchozích dvou filmů nijak extra nadšení, žádný dramatický zvrat nečekejte. Pořád je to přehnaně ukecaný film, o to horší, že dialogy působí prvoplánově a snímek celou svou stopáž dřepí na jednom místě. Závěr je plný negativních emocí a pokud se mě tvůrci snažili jako diváka naštvat, tak se jim to bezezbytku povedlo, měl jsem v tu chvíli obrovskou chuť vrazit Céline v podání Julie Delpy pár facek.

Cesta do pravěku (1955)

Česká klasika a dnes už legenda dokazuje, že se drží i ve 21. století. Samozřejmě, na tricích se nemilosrdně podepsal zub času, ale celkově to nevadí, představivost tvůrců a na ní postavený příběh to bohatě vyvažuje. Nutno dodat, že na svou dobu a tehdejší podmínky se jedná o výjimečné dílo.

Paterson (2016)

Váhal jsem, jestli mám nahlédnout do Patersonova života a nakonec jsem si řekl, že pátek večer by mohl být ideálním časem, kdy se k tomu odhodlat. Přece jenom, "feel good" filmů není nikdy dost, obzvláště těch povedených. Paterson je vyprávěním životního příběhu jednoho amerického páru, který nijak nevybočuje a ve své podstatě není ničím zajímavý, alespoň z počátku. A přesně na to snímek sází, na obyčejnost a všednost, při které se dají bez problémů strávit příjemné chvíle, aniž by vám zároveň chybělo nějaké "vznešenější" téma, jako je třeba záchrana světa nebo podobně. Až potud je všechno v pořádku a snahy tvůrčího týmu jsou v tomto ohledu velmi sympatické. Stinnou stránkou Jarmushova díla je ovšem až příliš velká artovost a místy tlačení na pilu v momentech, kdy to divák nepotřebuje k tomu, aby si sám uvědomil to, o co šlo tvůrcům.