Rychle a zběsile 5 (2011)

Nikdy som nemal rád filmy, ktorým fyzika a zákony gravitácie nič nehovorili, ale "Fast Five" to odpúšťam bez mihnutia oka. Tento film je akčný až po okraj, pritom si zachová hlavu aj pätu, miestami je dokonca vtipný a čerešnička na torte, konečne niekto obsadil Vin Diesela s Dwayne Johnsonom do jedného filmu. Dá sa vytušiť že tieto wrestlerove postavičky si dajú spolu "Labutí tanec". Najviac ma samozrejme potešili prepracované a prehľadné akcie. Film splnil moje očakávania do bodky a príjemne som si pri ňom oddýchol, nehovoriac o tom, že som si ním šplhol u frajerky, ktorá sériu "Rýchlo a zbesilo" zbožňuje (hlavne koli Dieselovi). Medzi akčňákmi je toto pán akčňák.

Kde roste červené kapradí (1974)

Nestáva sa často, že film prekoná knižnú predlohu. Upozorňujem, že toto je jeden z tých filmov, pri ktorom sa dojatiu neubránite. Je to prekrásny film, ktorý vás chití za srdce. Nič viac a nič menej.

Hříšné noci (1997)

Filmový skvost, ktorý ukrýva najlepší herecký výkon Marka Wahlberga. "Boogie Nights" to je vlastne akási autobiografia začínajúcej pornohviezdy a zároveň dôveryhodný obraz vývoja pornopriemyslu v 70tych rokoch. Bez toho, aby si režisér Paul Anderson bral servítku pred ústa, natočil film o porne, ktorý ničím neuráža a je ešte aj vtipný. Výborné dielo plné hviezd ako sú napr. Philip Baker Hall, Burt Reynolds, Julianne Moore, John C. Reilly, Luis Guzmán či Don Cheadle.

Vlčie diery (1948)

Jeden z najlepších, ak nie aj najlepší slovenský vojnový film o SNP. Ponurná atmosféra partizánskeho boja, tak v objatí hôr, ako aj v učupených slovenských dedinkách obliehaných nacistami je tu znásobená hereckými tvárami Mikuláša Hubu, Ladislava Chudíka či Ľudovíta Kronera.

Ed Wood (1994)

Film po ktorého vzhladnutí som musel ešte hodnú chvíľu uvažovať, čo som vlastne videl. A nebyť Burtonovho filmu, snaď by sa vo mne nikdy nenašla ochota skúmať, kto bol Edward Wood, alebo Bela Lugosi. Očarujúci a nevtieravý snímok o kariére snáď toho najhoršieho, ale zároveň aj najodhodlanejšieho režiséra, akého Holywood porodil. A možno si raz pozriem aj "Plan 9 from outer space"...

Jeremiah Johnson (1972)

Jeremiah Johnson je pán western o mužovi, ktorý sa rozhodol žiť svoj život v divočine. Vybral si samotu, no cesty osudu spôsobia, že si v jednej chvíli osvojí malého chlapca a získa aj manželku z mieromiluvného indiánskeho kmeňa "ploché hlavy", zvláštneho kmeňa, ktorý vyznáva kresťanskú vieru a jeho náčelník hovorí po francúzsky a číta bibliu. Spoiler: Tak ako Boh Jeremiahovi rodinu dal, tak mu ju aj vzal. Kam však bude Jeremiah po tetjo udalosti smerovat, je vec ktorá dáva tomuto filmu zvlášny nádych. Jeden z najlepších westernov, aký som kedy videl.

Interstate 60 (2002)

Novodobá Alenka v ríši divov. Dajte si pozor na to, čo si prajete, pretože vyplnenie vášho sna sa môže stať vašim peklom. "Jeden pár si prial svadbu a šťastný život až do smrti. Ich auto vyletelo do vzduchu tesne po obrade." Vtipné aj nápadité dielko.

Leon (1994)

Nedokážem vypovedať slovami, ako mám tento film rád. Ani všetky superlatíva, ktoré poznám by nestačili.

Casino (1995)

Las Vegas ako továreň na sny či nočné mury a na vrchole toho všetkého grandiózny Robert De Niro obklopený tým najlepším, čo mohol Scorsese splašiť. Symfónia, ktorej nič nechýba, príbeh, ktorý môžete prežiť s pohodlia svojej obývačky a navždy vám ostane v hlave, ako by ste ho sami prežili.

Svítání (2009)

Po hnusnom otravnom Twilight-e, konečne po dlhej dobe film o upíroch na štýl Blade, pri ktorom sa da aj oddýchnuť. Nič zložité od takýchto filmov totiž neočakávam. "Interview s upírom" už ťažko niekto prekoná. Pohodlne sa usaďťe a oddychujte pri na nič sa nehrajúcom jednoduchom horore plnom krvavých jatiek a ohyzdných mutantov a ako bonus si Ethan Hawke zopakuje svoju úlohu z Gattaca.